Tarafsız olmak… Yandaş gazeteler…

Tarafsız olunması gereken bir takım yerler olsa da, genellikle iyinin, hakkın, doğrunun yanında olmak gerektiğini gösteren birçok örnekler vardır.

Ortada doğru ile yanlış varsa, biz doğrunun tarafında oluruz “Biz tarafsızız” diye doğrulardan uzak kalmak, doğrulara düşman olmak, çok yanlıştır.

Suçluyla suçsuz, soğukla sıcak, acıyla tatlı, ayrımı tabiki yapılabilir. Müminle kafir, dostla düşman, ayrımı da yapılır. Bu ayrım yapılmazsa, kimler iyi, kimler kötü bilinmez.

Hiç kimse tarafsız değildir. Bir kimseyi tarafsız olmaya zorlamak da son derece yanlıştır. İyinin yanında olmak, kötünün karşısında olmak, yanlış değildir.

Ülkemizin, milletimizin menfaati nerede ise, o tarafta olmak gerekmektedir.

Doğrunun, hakkın, iyinin yanında olanı bir taraf olmakla suçlamak yanlıştır. Yapıcı gözle bakan kişilere göre doğru ve iyi olan bir şey, yıkıcı gözle bakan kişilere göre, yanlış ve kötüdür. Bunun için de hakkın, doğrunun, iyinin ve milli menfaatlerin yanında bulunan kimseler, tarafsız olmamakla suçlanmamalıdır.

Her işte tarafsız olmak çok fenadır. Hak neyse, doğru neyse ülkemizin, milletimizin menfaati neredeyse, o tarafta olmak gerekmektedir.

Sürekli ve ısrarla tarafsızlıktan bahsedenler, aslında kendileri tarafsız davranmazlar. Tarafsız olmayı da asla istemezler. Ancak başkaları, kendilerine muhalif olmasın da, hiç olmazsa tarafsız olsunlar diye, tarafsızlığı savunur dururlar.

Bunlara göre, iyiye iyi, kötüye kötü demek, tarafsızlığa gölge düşürür. Halbuki iyiye iyi, kötüye kötü dememek suretiyle doğruyu örten bir tarafsızlık, ne kadar zararlıdır! Tarafsıza oynadığı hâlde kötülerin tarafında olmak çok fenadır. Bunun için de, Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol! denmiştir. Bukalemun gibi, ortama uyarak rengini gizlemek, menfaatine göre sürekli dönmek çok çirkin bir davranıştır.

Doğrunun, iyinin, hakkın yanında olmalı ve tarafsız olmaktan veya tarafsız görünmekten kaçınmalıdır. Örnek verecek olursak:

İbrahim Aleyhisselam ateşe atılırken, bir karınca, ateşi söndürmek için ağzıyla ateşe su taşıyor. “Bu suyla ateş söner mi?” diyorlar karıncaya. “Sönmese de, ben tarafımı belli etmeliyim, kimden yana olduğumu göstermeliyim” diyor karınca.

Uzun yıllar önce, milletimizin çoğunluğu Adnan Menderes'in tarafındaydı, kullandığı oylarla bunu belli etmişlerdi. İktidar yapmışlardı. 1960 ihtilalini yapanlar, halktan korkuyorlardı, fakat Menderes idam edileceği zaman, halk tarafsız gibi davranıp hiçbir tepki göstermeyince, en azından bir yürüyüş, bir gösteri bile yapmayınca, Menderes tarafsızlığın, vurdumduymazlığın, nemelazımcılığın, korkaklığın kurbanı oldu.

Demek ki, olaylarda tarafsız değil, doğrunun, iyinin ve hakkın tarafında olmak gerekir.

Yandaş gazeteler..!

Yandaş olmayan gazete yoktur. Her gazetenin bir rengi olur. Bir yayın politikası olur. Kimi sağı tutar, kimi solu. Kimi de kazanacağı parayı. Partileri tutanlar da vardır. AK Parti’yi tutanlara yandaş deniliyor da, CHP veya MHP’yi tutanlara niye yandaş denilmiyor? AK Parti’yi tutanları yalakalıkla suçlayıp, diğer partileri tutanları veya akara göre hareket edenleri hoş görmek hangi vicdana sığar?

Bu, bağnazlıktan başka ne olabilir?

Hülya Avşar, hükûmetin aleyhine konuşmadığı için, “Senin gibi sanatçı olmaz” denilerek, yalakalıkla suçlandı. Bir insanın, sanatçı olabilmesi için illa komünist veya faşist zihniyete sahip mi olması lazım?

Bu bozuk zihniyete göre, kendilerinden olmayan, ya yandaş, ya yalaka.

Medeni insanlar için bu tavır, tam bir ciddiyetsizliktir. Düştükleri seviyeyi göstermektedir.

Şerefli insanlar, bu tür ucuz ve uygunsuz suçlamalara yönelmemelidir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Millet
Millet - 1 yıl Önce

Başkalarını yandaşlıkla suçlayıp ben tarafsızım diyenlerin değer yargıları, inançları ve taraftarlıkları yok mu acaba! Oysa tarafsızlıkta bir taraftır anlayabilene! mert gibi ortaya çıkmayıp,başkalarını taraf olmakla suçlayanlar kafalarından büyük egolarını mı tatmin ediyorlar! Hakkın yanında olup halkın vicdanına tercüman olanları, dedikleri birbirini tutmayan insanlar anlayamaz! Siz hep Hakkın ve milletin yanında olun, boş beyinlerden çıkan gürültü senfonisine hiç aldırmayın!

Anlamazlar...
Anlamazlar... - 1 yıl Önce

Anlamazlar kardeşim, anlamazlar... ne yazarsan yaz anlamazlar...

...
... - 12 ay Önce

Vay be nasıl yandaş olunur çok güzel anlatmışın. bravo.

Yahya Çelik
Yahya Çelik - 1 yıl Önce

Yazı için teşekkürler

banner265

banner479

banner306