banner507

Çinekop tezgahlarda yerini almaya başladı

Denizlerde av yasağının sona ermesinin ardından palamuttan sonra balıkçıların ağlarına takılmaya başlayan çinekop, tezgahlarda yerini almaya başladı.

Çinekop tezgahlarda yerini almaya başladı
banner301

Çerkezköy Bakış - Tekirdağ Süleymanpaşa Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Pehlivanoğlu, yaptığı açıklamada, bereketli bir sezon yaşandığını, özellikle palamut ve yeni başlayan çinekop bolluğunun balıkçıları sevindirdiğini söyledi. Pehlivanoğlu, çinekopun artık tezgahları süslemeye başladığını ifade ederek, "Bu sene palamut balıkçıların yüzünü güldürdü. Sezon palamutta devam ediyordu. Şimdilerde çinekop çıkmaya başladı. Bundan sonra çinekop ve istavritin devam edeceğini düşünüyoruz. Havaların soğumasıyla çeşit daha da artacaktır." dedi.
Tekirdağ'da balıkçılık yapan Hasan Erol ise denizlerdeki balık bolluğunun tezgahlara da yansıdığını aktardı. Erol, vatandaşların palamut yerine, çinekopu tercih etmeye başladığını belirterek, "Geçen yıla göre bu mevsim daha verimli başladı. Teknelerimiz denizden bol miktarda palamutla döndü. Halkımız bu yıl mevsim açıldığından beri palamut yiyor. Palamut olmaya devam ediyor. Artık çinekop, istavrit ve mezgit de tezgahlarda yerini almaya başladı." ifadelerini kullandı.

banner287
Tezgahlarda artık daha çok mevsim balıklarının görülmeye başladığını kaydeden Erol, şunları söyledi: "Diğer balıklar da az da olsa görülmeye başladı. Vatandaşlar palamuda doydu diyebiliriz. Artık insanlar farklı balıklara yönelmeye başladı. Çinekop ve istavrit tercih edilmeye başlandı. Yavaş yavaş vatandaşlar mevsimsel balıkları almak istiyor. Havaların soğumasıyla balık çeşidinin artacağını tahmin ediyoruz. Lüfer olmaya başlayacaktır. Çinekopun kasası şimdi 400-500 lira arasında değişiyor. Havaların soğumasıyla bakalım durumlar nasıl olacak nasip kısmet diyoruz."
Çinekopun kilogramı 40 liradan satılıyor.AA

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493