Gazetenin yayını durdurulmak istendi

Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, günlük yayımlanan Habertrak Gazetesi İmtiyaz sahibi Cenap Kürümoğlu, Habertrak Gazetesi’nin matbaasına belediye ekipleri tarafından belediye ihalelerindeki yolsuzluk iddialarının haber yapılmasının ardından baskın yapıldığnı iddia ederek, duruma tepki gösterdi. Anayasa’nın 30. maddesine aykırı bir şekilde gazetenin matbaasının basıldığını ifade eden Kürümoğlu, “Hukuk dışı baskınla bizi susturamayacaksınız. Susmayacağız, yazacağız” dedi.

Gazetenin yayını durdurulmak istendi
banner301

Çerkezköy Bakış - Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Habertrak Gazetesi İmtiyaz sahibi Cenap Kürümoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı’na bağlı bir ekibin matbaa sesini gerekçe göstererek Habertrak Gazetesi Matbaası’nı basmasını sert sözlerle eleştirdi. Hiçbir şikayet olmamasına rağmen, daha önce şikayet eden bir vatandaşın da şikayetinden vazgeçmesine rağmen baskın yapılmasına itiraz eden Kürümoğlu,  “Olayla ilgili apartman sakinleri de herhangi bir şikayetlerinin olmadığını, daha önce var olan şikayeti matbaada yapılan ses izolasyonu çalışmaları sonrası geri çektiklerini ifade ettiler. Şuanda herhangi bir rahatsızlıkları bulunmadıklarını kaydediyorlar. Ayrıca, denetime gelen personel kendilerine şikayeti neden geri çektiklerini sorgulamışlar” dedi.

HUKUKSUZ İŞLEMDE BULUNDULAR
Konuşla ilgili yazılı bir basın açıklaması yapan Kürümoğlu, “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi dün Habertrak Gazetesi’nin yayınını durdurmaya çalışarak, basın özgürlüğüne büyük bir darbe vurmuştur. Hiçbir şikayet olmamasına karşın Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Dairesi Başkanlığı’nca gazetemizin matbaasına gelinip hukuksuz bir şekilde uygulamalarda bulunulmuştur. “dedi.

MANŞETTEN RAHATSIZ OLDULAR

banner287
Uygulamanın hukuksuz olduğunu aktaran Kürümoğlu; “Bunun sebebi ise tüm siyasi partiler ve STK’lara eşit mesafede yayın yapan gazetemiz tarafından Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ni eleştirel yayınlarımızın yapılmasıdır. Üstelik ne tesadüftür ki gazetemizin matbaasının Çevre Koruma Dairesi Başkanlığı personeli tarafından bazı uygulamalara tabi tutulduğu gün, gazetemizin manşetinde Çevre Koruma Dairesi Başkanlığı’nın gerçekleştirdiği ihaleleriyle ilgili tüm Tekirdağ’da gündemi oluşturan bir haber vardır. Haberimizde bu daire başkanlığınca yapılan iki ihalede bazı şüpheli durumların olduğu belirtilmiştir. “diye konuştu.

ŞİKAYET UZLAŞMAYLA GERİ ÇEKİLDİ
Ortada herhangi bir şikayet olmadığını söyleyen Kürümoğlu; “Matbaa konusuyla ilgili olarak ise daha önce matbaamızın üst katında ki bir sakinin gürültüden yana telefonla şikayetleri olmuş ve bu sonra karşılıklı uzlaşı ile şikayet resmi bir şekilde belediyeye dilekçe yazılarak geri çekilmiştir.  Ancak dün Belediye personeli tarafından hiçbir şikayet olmamasına rağmen matbaamız izinsiz ve hukuksuz uygulamalara tabi tutulmuştur. Üstelik belediye çalışanları tarafından şikayeti geri çeken vatandaşlara ‘’neden geri çekiyorsunuz?’’ gibi sorular sorularak aslında gerçek niyet ortaya koyulmuştur. ”şeklinde konuştu.

YAYINIMIZI DURDURMAYA ÇALIŞMAKTALAR
Uygulamanın yayını durdurmaya yönelik olduğunu ifade eden Kürümoğlu; “Bizlerin yayınını durdurmaya çalışanlar aslında basının özgürlüğüne göz dikmiş ve eleştirilmeye tahammülü olmayan, yayınlarımızdan korkan kişilerdir. Oysaki CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Tekirdağ’a yaptığı son ziyarette kimseye hesap vermekten korkmayın ve şeffaf olun uyarısında bulunmuştur. Eğer yayınlarımızda kendilerini rahatız eden bir şeyler varsa yargı yolu açıktır. Ancak bizlerden korkan ve halka hesap vermekten korkan kişiler, süreci yargıya taşımak yerine matbaamıza art niyetli bir şekilde, üstelik şikayet olmamasına rağmen gelip, bazı uygulamalarda bulunup, yayınımızı durdurmaya çalışmaktadır. Ancak asla geri adım atmayacağımızı, kararlı yayınlarımızın devam edeceğini, kimseden korkmadığımızı, basın özgürlüğüne yapılan bu çirkin muamele karşısında da diz çökmeyeceğimizi herkesin bilginse sunarız. “diyerek sözlerini tamamladı. 

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2017, 18:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306