Teşrik tekbiri nedir, nasıl getirilir

Teşrik tekbiri, Kurban bayramı günlerinde farz namazlardan sonra getirilen tekbirlerdir. Arefe günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü gününün ikindi namazına kadar, yirmi üç farz namazının arkasından birer defa “Allahu ekber Allahu ekber, Lâ ilâhe illallahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillahi’l-hamd” diye tekbir getirilir ki, buna “teşrik tekbiri” denir. Anlamı şöyledir: “Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Allah’tan başka ilâh yoktur. O Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Hamd Allah’a mahsustur”.
Teşrik tekbirleri Hz. İbrahim’in (as) sünnetidir. Hz. İbrahim (as), Hz. İsmail’i kurban etmeye hazırlanırken bir anda “Allahü Ekber, Allahü Ekber” sadalarını duyar. Yanı başında Hz. Cibril’in semiz bir koçla kendisine doğru geldiğini görür, hamd ve şükür duyguları içinde “Lâilahe illallahu vallahü ekber” der. Durumu fark eden Hz. İsmail ise, Cenab-ı Hakk’a karşı olan minnet ve şükranını “Allahü Ekber ve lillahi’l-hamd” sözleriyle ifade eder. Getirilen bu teşrik tekbirlerinden sonra Hz. İbrahim (as), “Bismillahi Allahü Ekber” diyerek koçu kurban eder. Böylece kıyamet gününe kadar sürecek büyük bir sünnet başlatılmış olur.
TEKBİRLERİ UNUTMAYIN!
Teşrik tekbirlerini bayram süresince her farz namazın ardında getirmeyi unutmayalım. Teşrik tekbirlerini getirirken, Allah’ın (cc) nezdinde hepimizin eşit olduğunu; aramızdaki izâfî farklılıkların geçici ve imtihana dönük bulunduğunu akıldan çıkarmayalım. Yine, bugün bizden aşağıda bulunanların yerinde pekâlâ yarınlarda bizim de bulunabileceğimizi; Allah katındaki kıymetin ancak “takvâ” ile sağlanabileceğini; başka türlü bir üstünlüğün söz konusu olmadığını; takvânın da insanlara tevazû ile yaklaşmaktan başladığını gözden ve gönülden uzak tutmayalım.
Not: Tüm İslam aleminin kurban bayramını tebrik eder kalplerin te’lifi için Yüce Mevladan niyaz ederim.


YORUM EKLE

banner265

banner455

banner306

banner454