Topuk Çatlakları

Topuklardaki çatlaklar özellikle günlük yaşamda yürümek ve ayakta durmak zorunda kalanları zor durumda bırakabilen bir ayak cilt sorunudur. Topuk çatlamasının önlenmesi de en az tedavi edilmesi kadar önemlidir. Bu noktada topuk çatlaklarını önlemek için doğru ayak bakımı yapılması Çok yürüyen ve topuklu ayakkabı giyen bayan ve erkeklerde sıkça görülen topuk çatlama sorununu hem önleyecek hem de tedavi edecek yöntemleri bu yazımızdan öğrenebilirsiniz. Şimdi öncelikle topuk çatlaması neden olur sorusuna yanıt verelim daha sonra da topuk çatlamasına doğal ve bitkisel çözüm yolları konusunda evde tedavi bilgileri paylaşalım.
– Kadınlarda menopoz sonrası dönemde görülen cilt kuruluğu artar ve fazla kiloların da etkisiyle topuklara binen yük arttığı için topuk çatlakları oluşabilir. Peki topuk çatlakları hangi hastalığın habercisi ?
-Ayak mantarları topuk çatlaklarının en önemli nedenlerinden birisidir.
– Sedef hastalığı, bazı egzama çeşitleri de ayakta topuk çatlakları sebepleri arasındadır.
-Sistemik hastalıklar arasında şeker hastalığı ve tiroid hastalıkları da ciltte kuruma fazla olduğundan dolayı ayak topuk çatlakları görülür.
– Çıplak ayaklarla dolaşmak ta ciltte kurumaya neden olduğu için topukta çatlak ve çatlama riskini artırır.
– Kalitesiz ve sert tabanlı, astarlı ayakkabı giyilmesi de ayak topuğu çatlamalarının nedenleri arasında dikkat çekmektedir.
Çatlayan topuklara ne iyi gelir-doğal topuk çatlakları tedavisi
Ayak çatlakları için uygulanması gereken öneriler nelerdir?
•Ayaklara çorap giyme alışkanlığı kazanılmalıdır. Çıplak ayakla dolaşmak daha fazla soruna sebep olmaktadır. Sıcak havalarda çorap giyilmediğinde, geceleri ayaklara vazelin sürülmesi faydalı olur.
•E vitamini içeriğine sahip olan ayak bakım kremleri kullanmalısınız.
•Her banyo sonrasında ayaklarınızı ponza taşı ya da ayak törpüsüyle törpülemelisiniz.
•Sürekli olarak sandalet tipi ayakkabılar giymeyi tercih edenlerde daha fazla çatlak oluşumu meydana gelir. Bu durumda olanlar akşamları ayaklarını içine deniz tuzu koydukları ılık suyun içinde bir süre bekletmelidir.
•Limon suyu ve gliserini karıştırarak ayaklarınıza sürebilirsiniz. Bir gece ayaklarınızı böyle bekletirseniz, ayak çatlaklarını giderecektir.
•Deniz tuzu ve zeytinyağını karıştırarak ayaklarınıza sürerseniz, ayaklarınızdaki sert çatlaklar yumuşayacaktır.
•Ilık ve sabunlu su içinde bekletilen ayaklarınızdaki çatlakları ponza taşıyla ya da törpüyle temizleyebilirsiniz. Daha sonra E vitamini içeriğine sahip kremler sürebilirsiniz.
•10 tane aspirini ezerek vazelinle karıştırın. Bunu ayaklarınıza sürün. Üzerine bir çorap giyerek en az 6-8 saat ayaklarınızda bekletin. Çorapları çıkardığınızda çatlakların tamamen yumuşadığını göreceksiniz. Bir ayak törpüsüyle ölü derilerden kurtulabilirsiniz.
•Elma sirkesi ve ılık suyu karıştırarak ayaklarınızdaki çatlakları bu karışımda bekletebilirsiniz. Çatlakları bu şekilde yumuşatabilirsiniz.
•Açık ayakkabı giyenler bir süre ara vererek kapalı ayakkabı giyerlerse, çatlak oluşumuna engel olurlar. Sürekli açık ayakkabı giymek çatlak oluşumunu hızlandırmaktadır.
•5 tane ezilmiş aspirin, 1 kahve fincanı vazelin ve 1 çay kaşığı karbonatı karıştırın. Bunu gece yatmadan önce temiz ayaklarınıza sürebilirsiniz. Üzerine pamuklu bir çorap giyin. Sabahleyin ayaklarınız yumuşacık olacaktır. Çatlakların düzeldiğini göreceksiniz.
Sağlık ayakta başlar sözünü hatırlatarak ,daha güzel ve sağlıklı ayaklar temenni eder,mutlu  günler dileriz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
tarik akturk
tarik akturk - 6 ay Önce

tiroid hastaligina bagli catlaklar in tedavisi varmi peki

banner265

banner462

banner306

banner459