1 asırlık arayış

Rusya'nın Ombi kentinde yaşayan ve Çerkezköy'deki vaiz arkadaşı Yusuf Demirgül'ü ziyarete gelen Nayzabek Muhsinoğlu, 1. Dünya Savaşında Bitlis'te Rus askerlerine esir düşen ve ülkesinden ayrılmak zorunda kalan dedesi ve akrabalarının izini sürüyor.

1 asırlık arayış

Çerkezköy Bakış - Yaşadığı yerde imamlık da yapan Nayzabek Muhsinoğlu, daha önce Ombi’de tanıştığı vaiz arkadaşı Yusuf Demirgül'ü ziyaret etmek için Türkiye’ye geldi. Muhsinoğlu, burada dedesi ve akrabalarını bulmak için de çalışmalar yapıyor.

Muhsinoğlu, Demirgül ile birlikte Çerkezköy Bakış Gazetesi imtiyaz sahibi Mehmet Akif Aldoğan’ı ziyaret etti ve yaşadığı süreci anlattı.
Dedesi Yusuf oğlu Abdullah’ın 1 asır önce 1. Dünya Savaşında Rus askerlerine esir düştüğünü belirten Muhsinoğlu, “Dedem 1885 yılında Bitlis’te dünyaya gelmiş. Buradaki köyün yaşlısı bir amcanın dediğine göre dedem 1914 yılında Sarıkamış Harekatında esir düşmüş ve bir süre sonra serbest kalmış. 6 çocuğu varmış. Dedemiz 1937 yılında tekrar Ruslar tarafından tutuklanmış ve hapisteyken kurşuna dizilerek öldürülmüş. Dedem Rusya'da dini hizmetlerde bulunmuş, birçok talebe okutmuş. Hafız, Kur'an ve derin ilim sahibi imiş. Yaşlılardan duyduğumuza göre Bitlis'te de ailesi ve çocukları varmış. Bende onları arıyorum." dedi.