15 dakika kalbi duran hasta hayata döndü

Çerkezköy'de, kalbi duran 63 yaşındaki Hasan Öz, 15 dakika süreyle yapılan kalp mesajıyla hayata döndü. Bir süre entübe edilen ve tedavisi tamamlanan Öz, sağlığına kavuştu.

15 dakika kalbi duran hasta hayata döndü

Çerkezköy Bakış- Kronik kalp hastası olan Hasan Öz’ün evinde kalbi durdu. Ailesinin haber vermesiyle gelen sağlık ekipleri tarafından hemen ambulansla İrmet Hastanesine kaldırılan Öz’e burada kalp mesajı yapıldı.
15 dakika süren masajın ardından Öz’ün kalbi tekrar atmaya başladı.

TERAPÖTİK HİPOTERMİ TEDAVİSİ UYGULANDI

Ardından Öz, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Uzm. Dr. Fatih Aktaş ve acil servis ekibi tarafından yoğun bakıma entübe bir şekilde alındı ve iki gün boyunca soğutma tedavisi (terapötik hipotermi) tedavisi uygulandı. Hastanın bilinci yerine geldikten sonra solunum cihazından ayrıldı. Nabız ve tansiyonu stabil bir şekilde Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Ömür Aydın’a devredildi.

TABURCU OLDU

Aydın, yaptığı açıklamada, “Hastamızın daha önceden iki damarına stent takılmış, ancak stentler kapanmış. Hastamızın stentleri yenileriyle değiştirerek damarlarını açtık. Ayrıca kalp yetmezliği olan hastamıza ek olarak hem şok özelliği hem de kalp güçlendirici özelliği olan kalp pili taktık.” dedi.
Kontrolleri tamamlanan ve sağlığına kavuşan Öz, taburcu edildi.