20 proje görücüye çıktı

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Lisesi öğrencileri 'TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı' kapsamında hazırladıkları 20 proje sergilendi. Fuarda 'Tesla Bobini ve Kablosuz Elektrik Transferi' projesi katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü.

20 proje görücüye çıktı

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Lisesi’nde gerçekleşen fuarın açılışına Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, ilçede bulunan diğer okulların müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardın fuarın açılış kurdelesi kesildi. Burada kısa bir açılış konuşması yapan Proje yürütücüsü Dilek Aktaş, “Burada yapmış olduğumuz çalışmaların temel amacı öğrencilerin kendi ilgileri doğrultusunda belirledikleri konular üzerinde araştırma yapabilecekleri, araştırmalarını sergileyebilecekleri, eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam oluşturmaktır. Bilim fuarı bir yarışma etkinliği değildir. Öğrencilere bilimsel yöntem basamaklarını kavratarak üretebilmenin heyecanını, paylaşmanın coşkusunu ve bunların kendisinde oluşturduğu özgüveni yaşatmaktır. Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk diyor ki: ‘Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, başarı için en gerçek yol gösterici ilimdir, fendir. İlim ve Fen’in dışında yol gösterici aramak gaflettir, cehalettir, doğru yoldan sapmaktır.’  Proje çalışmalarımızda bizi destekleyen Okul Müdürümüz Fahrettin Kahraman’a, öğretmen arkadaşlarıma ve öğrencilerimize teşekkür ederim.” diye konuştu.
 

KABLOSUZ ELEKTRİK TRANSFERİ


Açılışı yapılan fuar da Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban ve İlçe Milli Eğitim Müdürü tarafından en çok ilgi çeken proje ise İrfan Arslan ve Furkan Aktaş isimli öğrencilerin hazırladığı “Tesla Bobini ve Kablosuz Elektrik Transferi” adlı proje oldu. Proje de Tesla bobini kullanılarak yapılan sistemde, uzaktan kablosuz bir şekilde floresan ampulün yanması sağlanıyor.

20 PROJE, 50 ÖĞRENCİ, 9 ÖĞRETMEN


Bilim Fuarı’nda Fizik alanında 7, Biyoloji alanında 6, Edebiyat alanında 2, Felsefe alanında 2, Din Kültürü alanında 1, Rehberlik alanında 1 ve Elektronik ve Yazılım alanında 1 proje olmak üzere 20 proje yer aldığı, Bu projelerde 50 öğrenci ve 9 danışman öğretmen görev aydığı belirtildi.