Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin dikkatine!

Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Necmi Akman, 2021-1 dönemi için öğrencilerin ders seçim işlemlerinin 30 Kasım tarihine kadar yapabileceğini hatırlatırken, sınavın ise online gerçekleşeceğini ifade etti.

Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin dikkatine!

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Necmi Akman, Mili Eğitim Bakanlığı makam onayı doğrultusunda 18 yaş ve üzerindeki (03 Aralık 2004 tarihi ve öncesi doğanlar) öğrencilerin zorunlu ve alan derslerini dönem şartı olmaksızın seçmesine imkân tanındığını ifade etti.

EN FAZLA 20 DERS SEÇEBİLECEKLER

Akman, “Bu durumdaki öğrencilerimiz ders seçerken 35 kredi sınırı olmaksızın en fazla 20 ders seçebilecektir. Öğrencilerimiz; daha önceden seçilmiş derslerinden sınava girebilecekleri gibi isterlerse seçilmiş derslerin tamamını silip, şartlara uygun yeniden ders seçimi yaparak yeni seçtikleri derslerden de sınava girebileceklerdir. Bakanlık makam onayı, 18 yaş ve üzerindeki öğrencilerimizin zorunlu ve alan derslerini dönem şartı olmaksızın seçmesine imkân tanıdığı için öğrencilerimizin mevcuttaki seçtiği derslerini muhakkak kontrol ederek gerekirse tamamını silip yeniden seçmeleri yararına olacaktır. Daha önceki ders seçimlerinde 5 dönem şartı yokken bazı ortak dersler sistem tarafından bir sonraki döneme bırakılmıştı. Bu durumda olan öğrencilerimizin seçilmiş derslerinin tamamını silerek yeniden tüm kalan zorunlu dersleri seçmeleri gerekmektedir” dedi.

SINAVLAR ONLİNE YAPILACAK

Başvurular hakkında da bilgi veren Akman, “18 yaş ve üzerindeki öğrencilerimiz açık öğretim liseleri bilgi yönetim sistemi tarafından, kendileri adına otomatik bir şekilde en uygun derslerin seçilmesini istiyorlarsa, kişisel şifreleri ile açık öğretim lisesi sitesine girdikten sonra ekranın solundaki kırmızı ders seçme butonuna tıklayarak lise ders seçim ekranına girip sadece yukarıdaki kaydete basmaları gerekmektedir. Bu şekilde kaydete basan öğrencilerimizin, seçtiği önceki dersler silinerek tekrar ders ataması yapılacaktır. Belirtilen tarihlerde derslerini seçmeyen öğrenciler için Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü'nün hiçbir sorumluluğu olmayacaktır. Açık Öğretim Kurumları 2021-2022 eğitim öğretim yılı 2021-1. dönem sınavları 4 Aralık saat 09.30'dan 10 Aralık saat 23.59'a kadar, cezaevi öğrencileri hariç olmak üzere Online (Çevrim İçi) olarak yapılacaktır. 2021-1. Dönem sınavlarından itibaren, 18 yaş ve üstü öğrencilerimizin mezuniyeti için gerekli olan 8 dönem şartı 5 döneme indirilmiştir. Açık Öğretim Lisesi 18 yaş ve üstü öğrencilerimizin mezuniyet şartları şöyle; öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 5 veya üzeri olması, toplam kazanılan kredinin en az 170 veya üzeri olması, ortak / zorunlu derslerin tamamını başarması veya muaf olması,  Dil ve Anlatım/Türk Dili ve  Edebiyatı dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması, açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması gerekmektedir. (Örgün Eğitim kurumlarından nakille gelen öğrenciler için)” dedi.