Ağaçların sökülmesi TBMM gündeminde

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, Çerkezköy'de Atatürk Caddesindeki orta refüjün kaldırılarak ağaçların sökülmesini TBMM gündemine taşıdı. Yel, CHP'li milletvekillerine seslenerek, 'Çerkezköy'de trafik düzenlemesi adı altında Atatürk Caddesinde yüzlerce ağaç sökülürken hiçbir milletvekilinin burada herhangi bir şekilde sesi çıkmıyordu. Ben özellikle bu konularla ilgili olarak CHP'li vekillerimizi Çerkezköy'ümüze davet ediyorum, oradaki ağaç katliamını lütfen yerinde izleyin.'dedi.

Ağaçların sökülmesi TBMM gündeminde

Çerkezköy Bakış - TBMM Genel Kurulunda Ergene Havzası Eylem Planı hakkında gündem dışı söz aldı. Yel, Ergene Nehrindeki çalışmaları ve süreci anlattı. Ergene Nehri'nin kirlilik hikâyesinin 1970'li yıllara dayandığını hatırlatan Yel, “1970'li yıllara kadar Ergene Nehri'nde içinde 22 çeşit balığın yaşadığı, 283 kilometre boydan boya Trakya'yı kateden tertemiz bir nehirken o günkü plansız sanayileşmenin getirmiş olduğu nedenlerden dolayı sadece Tekirdağ ilimizde yaklaşık olarak 2 bin civarında sanayi tesisinin gelişigüzel kurulmasıyla başlayan bir kirlilik hikâyesi. Tabii, çok hükûmetler geçti. 1970 yılından bugüne kadar gelindiğinde ne yazık ki Ergene Nehri'nin kirliliğine, Trakyalı insanlarımızın büyük bir özlemle beklediği bu kirliliğin sona erdirilmesine herhangi bir Hükûmet çare bulamamıştı. Ta ki 2011 yılında dönemin Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın "Haliç'i nasıl temizlediysek Ergene Nehri'ni de öyle temizleyeceğiz." diyerek adına "Şafak Harekâtı" dediği ve 6 Mayıs 2011 tarihinde o dönemin, yine, Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu Bakanımızın Çerkezköy'deki açıklamasıyla birlikte başlatılan ve bugünlerde sonuçlandırılmak üzere olan dünyanın en büyük çevre projesinin Tekirdağ'ımızda sergilenmesinden ve yürütülmesinden ben bir Tekirdağlı kardeşiniz olarak büyük bir gurur duymaktayım.”dedi.

OLTALARI HAZIRLAYIN
Gerçekten, Hükûmetimiz, diğer bütün projelerde olduğu gibi, çevreyle ilgili projeleri de önemsemekte ve kendine yakışanı yapmakta; dünyanın enleri arasına giren havalimanlarımız, köprülerimiz, otoyollarımız gibi büyük projelere imza attığı gibi, çevre konularında da bu projeye, gerçekten, büyük bir önem vererek, 3 milyar 240 milyon gibi bir rakam ayırarak bu projenin devamını sağlamakta. Ve yine, şuradan ben vatandaşlarımıza tekrardan seslenmek istiyorum ki 2019 yılı sonuna kadar bitirilmesi beklenen bu proje sonunda Ergene Nehri'nde özlediğimiz o 22 çeşit balığı, inşallah, hep beraber göreceğiz ve ben buradan bütün Trakyalı hemşehrilerimi de oltalarını hazırlamaya davet ediyorum. Oltalarınızı hazırlayın Tekirdağlı hemşehrilerim, Edirneli, Kırklarelili kardeşlerim; inşallah, hep beraber, eski günlerde olduğu gibi Ergene Nehri'mizden de balık tutmaya gideceğiz diyorum.”ifadelerini kullandı.

AĞAÇLARIN SÖKÜLMESİNE TEPKİ
Çerkezköy’ün Atatürk Caddesindeki tek yön uygulamasının ardından buradaki ağaçların sökülmesini eleştiren Yel,  “Biz bu projelerle uğraşırken bir de tabii, Tekirdağ'ımızda 12 tane belediyenin tamamı Cumhuriyet Halk Partisinde. Biraz önce saygıdeğer milletvekillerinin bahsetmiş olduğu ağaç katliamları konusuna gelirsek, özellikle Tekirdağ'ımızda Çerkezköy'de trafik düzenlemesi adı altında Atatürk Bulvarı'nda yüzlerce ağaç sökülürken hiçbir milletvekilinin burada herhangi bir şekilde sesi çıkmıyordu. Ben özellikle bu konularla ilgili olarak Cumhuriyet Halk Partili vekillerimizi Çerkezköy'ümüze davet ediyorum, oradaki ağaç katliamını lütfen yerinde izleyin. Yine, otuz yıldır Çorlu'da Cumhuriyet Halk Partisinin belediyeleri var ve Çorlu'muzda biz mükemmel bir şehir hastanesi yaptık, devlet hastanesi yaptık. Bu devlet hastanesinin çıktığı yer, eski yerle ilgili olarak da şu anda CHP'li belediye başkanlığında başlatılan "Bu yeri bize verin, park yapalım." seslenişleri var. Biz "Hep beraber yapalım." diyoruz ama buradan şunu ben ifade etmek istiyorum: Otuz yıldır Çorlu'yu yöneten CHP belediyeleri, bugüne kadar yapmış olduğunuz sadece Cumhuriyet Parkı ve göletin oradaki parktan başka Çorlu'ya neden park yapmadınız da yıkılan bir kamu kurumunun yerine göz dikip orada bir park yapmak istiyorsunuz? Düştüğünüz âciz durumu buradan, ben bütün Çorlulu hemşehrilerime bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Dolayısıyla "çevre" deyip de bugüne kadar çevreyle ilgili hiçbir tedbir almayan bütün Cumhuriyet Halk Partili belediyeleri buradan kınıyorum. CHP kirletiyor, AK Partİ temizliyor Allah'a şükürler olsun ve bundan sonra da Dünyanın en güzel, en büyük projesini uyguladığımız Tekirdağ'a bütün Cumhuriyet Halk Partili milletvekillerini davet ediyorum. Sizleri gezdirmekten büyük bir mutluluk duyacağımız bu çevre projemizi inşallah hep beraber 2019 yılı sonunda görme fırsatımız olacak ve Trakya, yeşil Trakya'm eski günlerindeki gibi bereketli yarınlara kavuşacak ve bu sayede inşallah çiftçilerimizin tabii ki cebine çok daha fazla para girmiş olacak. Desteklerimizle birlikte, ağaçlandırma çalışmalarımızla birlikte, erozyonla mücadele çalışmalarımızla birlikte Trakya'mız Hükûmetimiz sayesinde inşallah gerçekten hak ettiği, layık yerini bulacaktır.”

SON DURUM
Yaklaşık 300 ağacın bulunduğu Atatürk Caddesinde orta refüjün kaldırılma çalışması kapsamında altıyol kavşağından Pera Pastanesinin bulunduğu yere kadar olan ağaçlar söküldü. Narin kavşağına kadar olan orta refüjün ise önümüzdeki günlerde söküleceği öğrenildi.
Geçtiğimiz Temmuz ayında ise Çerkezköy Belediyesi tarafından Atatürk Caddesinin kolu olan Öztrak Caddesinde orta refüjde bulunan yaklaşık 290 ağaç sökülmüş ve bu ağaçlar Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından koruma altına alındığı açıklanmıştı.

 

Yorumlar 6
... 13 Ocak 2018 08:57

Beyin boş olunca anca böyle saçmalıklar yazılır. Gezi parkındaki taa osmanlıdan kalma 2 kişinin kucaklayamadığı 400 tane koca ağaçlarla bunlar birmi? santral ypacaz diye 300 bin ağacı sökmeye evet diyen siz değilmisiniz?

cavon 12 Ocak 2018 17:56

ağaçların nereye gittiği belli,git gör,ben hergün yanlarından geçiyorum,gayet iyi durumdalar

vatandaş 12 Ocak 2018 17:36

300 tane ağacın hesabını soracağınıza, yapılacak olan termik santralin hesabını sorun.. 300 ağaç değil milyonlar ağaç gidecek. küçük hesapların peşinde koşmayın.

alıştık artık 12 Ocak 2018 16:38

Gezi parkındakiler ağaç,Çerkezdekiler odun. saygılar

TC.. 12 Ocak 2018 16:18

çok doğru..akp sökse kıyamet kopar..

Devrimci genç 12 Ocak 2018 15:32

Sen nasıl yalancı bi adamsın ya vahap akay konu hakkında açıklama yaptı vekil olacaksın bide yazık