AK Parti'de Binali Yıldırım dönemi

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Binali Yıldırım, Pazar günü yapılan AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde bin 405 oy alarak genel başkan seçildi.

AK Parti'de Binali Yıldırım dönemi
AK Parti'nin 2. Olağanüstü Büyük Kongresi Pazar günü yapıldı. Tek aday olan Binali Yıldırım, bin 405 oy alarak AK Parti'nin yeni genel başkanı seçildi. Kongreye AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Ahmet Akçay, Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe ve Kapaklı İlçe Başkanı Salih Bezgin de katıldı. 50 kişilik yeni MKYK’da Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel de yer aldı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Binali Yıldırım, Pazar günü yapılan AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde bin 405 oy alarak genel başkan seçildi.

KARANFİL DAĞITTI


AK Parti, 2. Olağanüstü Büyük Kongresi Ankara Arena Spor Salonu'nda yapıldı. Kongrede tek aday olan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Binali Yıldırım saat 10.40 sıralarında sivil plakalı makam aracıyla kongre salonuna geldi. Kendisini karşılayan bakanlar, genel başkan yardımcıları ve parti yöneticileriyle tek tek tokalaştıktan sonra salona giriş  yapan Binali Yıldırım eşi Semiha Yıldırım ile birlikte salondaki platformdan delegeleri selamlayarak partililere karanfil dağıttı. Ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sarenur Davutoğlu salona geldi. Salon girişinde Davutoğlu çiftini, Binali Yıldırım ile eşi Semiha Yıldırım karşıladı. Davutoğlu eşiyle birlikte selamladığı partililere karanfil attıktan sonra kendileri için ayrılan yerlere geçti.

KONGRENİN RESMİ AÇILIŞINI YAPTI


Yapılan yoklamada büyük kongre yeter sayısının sağlandığını belirten Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongre Tertip Komitesi Başkanı Mustafa Ataş, kongrenin resmi açılışını yaptı. İstiklal Marşı'nın ardından, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.ERDOĞAN’IN MESAJI OKUNDU


Erdoğan mesajında “Cumhurbaşkanı yemini ettiğim gün, AK Parti ile hukuki bağım kesilmiş olabilir, ama sizlerle gönül bağım hiç bir zaman kesilmedi, inşallah hiçbir zaman da kesilmeyecek. Önümüzdeki dönemde yeni anayasa ve yeni yönetim sistemi arayışları çerçevesinde Cumhurbaşkanı ile siyasi kadrosu arasındaki işbirliğini olumsuz etkileyen bu çarpık uygulamanın giderileceğine inanıyorum. Yakın siyasi tarihimizin en önemli demokratik olgunluklarından biri olarak değerlendirdiğim AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongresinin başarılı geçmesini diliyorum. AK Parti kadrolarının teveccühüyle seçilecek yeni genel başkanı ve parti yönetim organlarında sorumluluk üstlenecek arkadaşlarımı şimdiden tebrik ediyorum. Kurulduğu günden beri kaderi ülkenin kaderiyle özdeşleşen bir harekete dönüşen AK Parti için bu kongreyi bir devir teslim anı, güç ve motivasyon tazelenmesi olarak görüyorum” ifadelerine yer verdi. Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması, yeni anayasa hazırlıkları, bölgesel ve küresel krizlerin aşılması konusunda bu kongrede seçilecek genel başkan ve parti yönetimine çok önemli görevler düştüğüne işaret eden Erdoğan “AK Parti 2. Olağanüstü Kongresi’nin, yeni genel başkan ile mahalle temsilcisinden milletvekillerine, belediye başkanlarından il genel meclisi üyelerine kadar partinin tüm mensuplarına hayırlı olmanı diliyorum. 27 Ağustos 2014 tarihinde genel başkanlık görevini kendisine devrettiğim Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’na geçtiğimiz 21 aylık dönemde parti ve hükümette yaptığı hizmetler için teşekkür ediyorum. Kongre salonunda bulunan delegelere, misafirlere selamlarımı saygılarımı sunuyorum. Rabbim birliğimizi beraberliğimizi daim kılsın” dedi. Erdoğan'ın mesajını salondakiler ayakta dinledi.

VEDA KONUŞMASI YAPTI


Erdoğan’ın mesajının okunmasının ardından veda konuşmasını yapmak üzere Ahmet Davutoğlu kürsüye davet edildi. “Bu kongre bir veda kongresi değil, bir vefa kongresidir demiştim. Daima partimizin birliğini gözettik, son nefesimize kadar da bunu gözeteceğiz. Zaferle çıkılmış bir seçim sonrası bu kongrede karşınıza çıkmak benim arzum değildi" diyen Davutoğlu, görevi bırakma nedenini şu sözlerle anlattı: "Olağanüstü kongre kararı alıp görevi devretme kararımın nedeni AK Parti hareketinin zarar görmesi endişemdir"

HELALLİK İSTEDİ


"Bilmeden istemeden kalbini kırdığım herhangi bir kardeşim varsa haklarını helal etmelerini diliyorum" diyen Davutoğlu, partililerden helallik istedi. Davutoğlu’nun konuşmasının ardından Binali Yıldırım kürsüye geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı selamlayarak konuşmasına başlayan Yıldırım, "Recep Tayyip Erdoğan bir dava adamıdır, milletin adamıdır, büyük Türkiye'nin yılmaz savunucusudur. Her zaman başımız dik, gururla 'Ben Recep Tayyip Erdoğan'ın yol arkadaşıyım, kader arkadaşıyım, gönül arkadaşıyım' dedik. Bundan sonra da demeye aynen devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanım, söz veriyoruz, sevdan sevdamız, davan davamız, yolun yolumuzdur" dedi.  Terörle mücadele konusunda da konuşan Yıldırım “Buradan ilan ediyorum, bölgede yaşayan vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği huzuru sağlanana kadar bu operasyonlar aynen devam edecek” dedi.
banner287

BİN 405 OY ALDI


Oylama, genel başkan adayı ve MKYK olmak üzere iki tur şeklinde gerçekleştirildi. İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın tek genel başkan adayı olarak katıldığı seçimde, bin 470 delegeden, bin 411 kişi oy kullandı. Yıldırım, bin 405 oy alarak, AK Parti Genel Başkanlığına seçildi. Seçimde, 6 delegenin
oyu geçersiz sayıldı. Binali Yıldırım böylece, Erdoğan ve Davutoğlu'dan sonra AK Parti'nin üçüncü genel başkanı oldu.

MKYK'DA İSİMLER BELLİ OLDU


Partinin Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK), Merkez Disiplin Kurulu, Genel Merkez Parti İçin Demokrasi Kurulu ile Siyasi Erdem ve Etik Kurulu asil ve yedek üyelikleri belli oldu. Mevcut kabinedeki bazı isimler 50 kişilik MKYK listesinde yer almadı.  AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde, partinin Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyeliklerine aday gösterilenler arasında, 26 yeni isim yer aldı.

YENİ İSİMLER


Bu isimler Ahmet Sorgun, Ayhan Ogan, Ayşe Suna Köseoğlu, Cevdet Yılmaz, Emine Nur Günay, Erol Kaya, Fatma Şahin, Fatma Güldemet Sarı, Fazilet Dağcı Çığlık, Fevzi Şanverdi, Hüseyin Özbakır, Jülide Sarıeroğlu, Mahmut Kaçar, Markar Esayan, Murat Baybatur, Mustafa Köse, Mustafa Savaş, Mustafa Yel, Özben Gökçen, Sema Ramazanoğlu, Serkan Bayrak, Şaban Dişli, Veysi Kaynak, Yasin Aktay, Zeyit Aslan ve Zeynep Alkış.

YERLERİNİ KORUDULAR


Öte yandan, Abdülhamit Gül, Ali Aydınlıoğlu, Asuman Erdoğan, Bekir Bozdağ, Berat Albayrak, Burhan Kuzu, Çiğdem Karaaslan, Edibe Sözen, Efkan Ala, Nükhet Hotar, Fatih Şahin, Galip Ensarioğlu, Hamza Dağ, Hayati Yazıcı, Mehdi Eker, Mehmet Muş, Mehmet Müezzinoğlu, Mustafa Ataş, Mustafa Şentop, Nurettin Canikli, Öznur Çalık, Ravza Kavakçı Kan, Vedat Demiröz ve Yaşar Karayel ise MKYK'daki yerini korudu.

MKYK'YA BİN 343 OY


Binali Yıldırım'ın Bin 405 oyla genel başkan seçildiği kongrede yeni MKYK bin 343 oyla kabul edildi.  AK Parti MKYK listesi şu isimlerden oluşacak: Abdülhamit Gül, Ahmet Sorgun, Ali Aydınlıoğlu, Asuman Erdoğan, Ayhan Ogan, Ayşe Sula Köseoğlu, Bekir Bozdağ, Berat Albayrak, Burhan Kuzu,  Cevdet Yılmaz, Çiğdem Karaaslan, Edibe Sözen, Efkan Ala, Emine Nur Günay, Erol Kaya, F. Seniha Nükhet Hotar, Fatih Şahin, Fatma Güldemet Sarı, Fazilet Dağcı Çığlık, Fevzi Şanverdi, Hamza Dağ, Hüseyin Özbakır, Jülide Sarıeroğlu, M. Galip Ensarioğlu, M. Mehdi Eker, Mahmut Kaçar, Markar Esayan, Mehmet Muş, Mehmet Müezzinoğlu, Murat Baybatur, Mustafa Ataş, Mustafa Köse, Mustafa Savaş, Mustafa Şentop, Mustafa Yel, Nurettin Canikli, Özben Y. E. Gökçen, Öznur Çalık, Radiye S. Katırcıoğlu, Ravza Kavakçı Kan, Sema Ramazanoğlu, Serkan Bayram, Şaban Dişli, Vedat Demiröz, Veysi Kaynak, Yasin Aktay, Yaşar Karayel, Zeyid Aslan, Zeynep Alkış

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN TEBRİK TELGRAFI


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adalet ve Kalkınma Partisi 2. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde Genel Başkanlığa seçilen Binali Yıldırım’a bir telgraf göndererek, kendisini tebrik etti.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2016, 17:23

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510