Ertem: Şimdilik Ankara niyetim yok

AK Parti Çerkezköy İlçe Yönetimi ile birlikte, esnafları ziyaret eden Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, Tepe Mevkii’nin ilçeye yakın bölümlerini imara açma planları olduğunu vurgulayarak “Ne kadarını, imara açacağımıza henüz karar vermedik. Kapaklı gibi, gelişigüzel imara açmayı düşünmüyoruz. Bizim için önce halk, sonra proje sonra imar gelir.” Dedi. Ertem, bir esnafın “Genel seçimlerden sonra Ankara’da mı olacaksınız?’ sorusuna ise “Şimdilik, Ankara niyetim yok” yanıtını verdi.

Ertem: Şimdilik Ankara niyetim yok
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Çerkezköy AK Parti İlçe Teşkilatı bir yandan kıraathanede mahallelilerle bir araya gelirken, bir yandan da esnaf ziyaretlerini süratle sürdürüyor.
ESNAFLARI ZİYARET ETTİLER
Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, AK Parti İlçe Başkanı Alaettin Demirbağ, AK Parti Çerkezköy İlçe Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Can Danyeli ve İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Karataş ile Erdem Güner’den oluşan heyet Fevzipaşa Caddesi, Ağaoğlu Sokak ve Yıldırım Beyazıd Mahallesi üzerinde bulunan pek çok noktada esnaf ziyareti gerçekleştirdi.
“TEMİZLİK ÇALIŞMALARI TAKDİRE ŞAYAN’’
İlk olarak Ağaoğlu üzerinde bulunan Duru Büfe’yi ziyaret eden heyet işletmeci Erdal Kaykı’dan satışlar hakkında bilgi alırken, Ertem günün bereketli geçmesi adına büfeden satın aldığı çikolataları yanındakilere ikram etti . Başkan Ertem işletmeci Kaykı’ya hayırlı satışlar yapılması temennisinde bulunurken, firma sahibi tek sıkıntılarının elektrik kesintileri olduğuna dikkat çekerek, “Ancak, bu hafta sonu elektriklerimiz kesilmedi, umut ediyoruz bundan sonra hep böyle olur. Onun dışında ciddi bir sıkıntımız yok. Belediyeden memnunuz. Özellikle çevrede yapılan temizlik çalışmaları takdire şayan.’’ Dedi.
“HER YIL 2 BİN KONUTA İHTİYAÇ VAR’’
Büfe ziyaretinin ardından Aktif Yapı’yı ziyaret eden partililer, firma sorumlularından satışlar hakkında bilgi alarak, Şimşek Gayrimenkul’ü ziyaret etti. Firma sahibinin emlak satışlarından memnun olmadığı üzerine söz alan Ertem, emlak satışlarının arz ve talebe göre belirlendiği değerlendirmesinde bulunarak, “İlçeye 2 bin konut yeterli ise, ancak yapılan 4 bin konut varsa burada bir sıkıntı oluşur. Ancak, emlakçılar satışlarla ilgili morallerini bozmasınlar. Çünkü, Çerkezköy’de sürekli olarak nüfus alan bir yer. Yılda 6-7 bin göç alan ilçemizde en az 2 bin civarı emlak ihtiyacı oluşmakta. Çerkezköy’de bu konuda yaşanan bir sıkıntı varsa, bu süreç en fazla 6 ay sürer.’’ Diye konuştu.“ÖNCELİK HALK, SONRA PROJE, EN SON İMAR’’
Firma sahibinin Tepe Mevki’nin imarı açılıp açılmayacağına dair soru yöneltmesi üzerine ise Başkan Ertem, şöyle devam etti:  “Tepe Mevki’nin bölgede bulunan petrol civarındaki yerler imara açılacak, ama tabii ki bölgede her yerin imara da açılacağını söylemiyoruz. Bunlar belli projeler neticesinde gerçekleşir. Her taraf imara açılarak bir şehir yönetilmez. Kapaklı’da her yeri imara açtılar. Vatandaşlar gidip nerede ucuz arsa varsa aldılar. Ama şuan bölgede her yer dağınık, her ev farklı yerlerde ve kimisinin kanalı, yolu, alt yapısı yok. Bazı binaların ise, yapımları halen devam ediyor. Ben bilerek her yere imar açmadım. Biz düşünüp, planlayıp öyle imara açıyoruz. Bu emlakçıların işine gelmiyor tabi ki, ama önce vatandaşları düşünmek zorundayız. Belediye olarak önceliğimiz halk, sonra bu öncelikle birlikte proje üretiyor en son imara izin veriyoruz. Ben bizzat da açılan yerlere müteahhitlerin girmesini istiyorum. Çünkü, vatandaş bir ev yapımına başlayınca parası oldukça kat çıkıp, yıllar süren çalışmalar sonunda binasını tamamlıyor. Ancak, müteahhit girmesi sonucu kısa sürede modern binalar yapılıyor. Benim dönemimde Çerkezköy’e yüzde 80 yeni bina yapıldı. Çerkezköy modern bir kent olacak. Etrafınıza bakın, bir çirkinlik görüyorsanız bunların nedenlerini düşünün, değerlendirin. Biz çirkin görünümler olmaması için projesiz hareket etmiyoruz. Bir sorun olarak şu an Bağlık Mahallesi kaldı, orayı da yavaş yavaş toparlayacağız.’’
“ÇERKEZKÖY’ÜN TERASI MİSALİ SEYİRLİK MANZARAYA SAHİP’’
Emlakçının İstasyon Mahallesi hakkında neler düşünüldüğüne dair soru yöneltmesi üzerine Ertem, “İstasyon Mahallesi’ndeki mal sahipleri kendi mülkleri üzerinde yenilemeye gitmedikçe belediye olarak bizzat yapacak bir durumumuz ortada kalmıyor. Mahallede çok fazla ticaret yapılamadığı söylemlerini işitiyoruz, ancak her noktada ticaret yapılıp çok güzel kazanç sağlanacak diye bir şey de yok. Mahalle çok güzel bir yaşam alanı olabilme potansiyeline sahip. İstasyon adeta Çerkezköy’ün terası misali seyirlik manzaraya sahip.’’ Açıklamasında bulundu.

banner287


“ANKARA NİYETİM YOK’’
Esnaf ziyaretlerinin yanı sıra Dostlar Kıraathanesi’ni ziyaret eden partililer, mahalliler de bir araya gelerek sıkıntıları hakkında bilgi aldı. Vatandaşlardan birinin ise Belediye Başkanı Ertem’e yönelik olarak ‘Başkanım seneye Ankara’da mısınız? Burada mısınız?’ sorusu üzerine Ali Ertem, her şeyin nasip olduğunu ifade ederek, “Hayırlısı neyse o olsun, ama Ankara niyetim yok.’’ Yanıtını verdi.
“AĞUSTOS’TA HİZMETE GİRECEK’’
Vatandaşların otogar çalışmalarını sormaları üzerine ise, Ertem otogarın yapımına başlandığını anımsatarak, “Ağustos ayı gibi otogarımız faaliyete girecek.’’ Dedi. Bir vatandaşın ise, yeni otogarın uzak olduğunu ilçe merkezinde olması gerektiği fikrisini savunması üzerine Başkan Ertem, “Kızılpınar, Veliköy’de gelecek yıl Çerkezköy’e bağlanacak. Oradaki vatandaşları da düşünmeliyiz. Dolayısıyla otogar tam ortada olacak. Üstelik şehrin içerisine otogar yapılması, trafikteki kargaşayı arttırır. Yeni yerde ise, otogarın ana yolun hemen yanında olması çok büyük bir avantaj.’’ Yorumunda bulundu.
“FEVZİPAŞA İLKOKULU BU YIL KESİN YAPILIYOR’’
Mahallelinin Fevzipaşa İlkokulu’nu sorması hakkında da bilgilendirmede bulunan Ertem, “Bu sene okulumuzun inşaatı kesin olarak yapılıyor. Bakanlık tarafından il özel idaresine okulun yapılması için 12 milyon TL para gönderildi.’’ Dedi.
“BİRLEŞMEDEN SONRA ORTA YOL BULUNUR’’
Başkan Ertem, vatandaşların ‘Çerkezköy’de 6 kat imar varken, Kızılpınar ve Veliköy bölgelerinde 8-10 kat imar var, birleşmeden sonra bu imar durumuna nasıl yansır?’ sorularına da yanıt vererek, sözlerine şunu ekledi: “Birleşmeden sonra bir orta yolu bulunur. Ancak, birleşme olmadan şu an konu hakkında bir müdahalede bulunulamaz. 2014 Mart ayından sonra, gerekli değerlendirme yapılıp ona göre bir yol haritası izlenir.’’
2012 KATI ATIK FATURALINA 2 TAKSİT
Kıraathane ziyaretinin ardından kaldıkları yerden esnaf ziyaretlerine devam eden heyet, kendilerine yöneltilen katı atık faturalarının belediyenin değil bakanlığın uygulaması olduğu hatırlatılarak konu hakkında detaylı bilgilendirilmede bulunuldu. Partililer faturanın 2011 yılının son aylarında çıkan kanuna istinaden tüm Türkiye genelinde alındığına vurgu yaparken, Ertem “Geçtiğimiz yıl katı atık ödemelerine ilişkin gerek basın gerek ise anons sistemi ile çok duyuru yaptık. Ancak, vatandaş bunu dikkate almadı. Bu nedenle 2012 yılında çoğu kişi ilgili faturasını ödemedi. Buna istinaden bizler de belediye olarak bu faturaların su faturalarına yansıtılması kararı aldık. 2012 yılına ait faturası bulunan vatandaşlardan ücret haziran ayına kadar 2 taksit halinde alınacak. Kontörlü kart kullanan vatandaşların 2 kez kontör yüklemeye geldiklerinde faturaları tahsil edilecek. Ancak, vatandaşın zora düşmemesi için bu da 2 taksit halinde alınacak. Yani 1 ay içerisinde 2 kez kontör yükletmeye gelen vatandaşın dara düşmemesi için sadece 1 fatura taksiti tahsil edilecek. Aradan 2 ay geçince de diğer taksiti tahsil edilerek 2012 fatura borcu kapatılmış olacak. Bu faturada evler için tahsil edilecek olan bir taksit bedeli ise 7-7.5 TL olacak. Suyu kontör değil sayaçla kullanan vatandaşlara ise, 2 ayda bir su faturası gittiğinden borçlar da o faturalara yansıtılacak. 2013 Yılı için ise belediye olarak 2 taksit şeklinde katı atık faturalarının yine su faturalarına yansıtılması ile tahsil edileceğini açıklamıştı. Ancak, vatandaş bu taksitleri 6 aya kadar uzatabilir. Yani alınacak olan bedel 6 taksit olması durumunda da 2 ayda bir faturalara yansıtılabilir.’’ Diye konuştu.
“ MİNİNİMUM SEVİYEDE ALINIYOR’’
Esnafın ise faturaları çok bulduğunu dile getirmesi üzerine Ertem, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu fatura atık su bedeli ile karıştırılmasın. Bu katı atık bedeli. Yani dışarıya attığınız çöplerin bedeli. Biz belediye olarak her yıl 5-6 Milyon TL bununla ilgili ödeme yapıyorduk. Bakanlık, artık bu bedeli kanun kapsamında vatandaştan topluyor. Üstelik belirtilen rakamlar içerisinde ise, Çorlu ve Silivri de dahil olmak üzere en minimum seviyeden faturaları ücretlendiren belediye biziz. Bunu da arzu eden herkese faturaları göstererek ispatlayabilirim.’’
Ziyaretler Başkan Demirbağ’ın yeğeni Mustafa Serkan Demirbağ’ın sahibi olduğu Kuzey Elektronik’in de ziyaret edilmesiyle sona erdi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 13:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
:)
:) - 6 yıl Önce

ankara yı düşündün diyelim..seçilebelicekmisin??

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306