İnsan hakları ve yerel yönetimler anlatıldı

AK Parti İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen Siyaset Akademisi Yerel Yönetimler 3 programında 4. hafta geride kaldı. Geçtiğimiz hafta sonu verilen eğitimlerde Yrd. Doç. Dr. Ali İhsan Özeroğlu, yerel yönetimlerle ilgili bilgi verirken, sonrasında AK Parti MKYK Yedek Üyesi Nazım Maviş Demokrasi ve İnsan Hakları konusunu işledi.

İnsan hakları ve yerel yönetimler anlatıldı
ÇerkezköyBakış - AK Parti İlçe başkanlığı tarafından düzenlenen Siyaset Akademisi Yerel Yönetimleri 3 Programı’na 4.hafta dersleriyle devam edildi.
SİYASET AKADEMİSİ DEVAM EDİYOR
Çerkezköy Halk Eğitim Merkezinde önceki gün saat 18.00’de gerçekleşen eğitimlerde Yard. Doç. Dr. Ali İhsan Özeroğlu Yerel yönetimlerle ilgili bilgi verirken AK Parti MKYK Yedek Üyesi Nazım Maviş ise ‘Demokrasi ve İnsan Hakları’ konusunu anlattı. Siyaset Akademisi Eğitim Programı’na Yard. Doç Dr. Ali İhsan Özeroğlu, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Alaettin Demirbağ, Belediye Başkan Yardımcıları Gökhan İnce ve Habip Bilgin, AK Parti Kapaklı İlçe Başkanı Ali Osman Orhan, Çerkezköy Belediyesi Mezarlıklar Müdürü Kenan Çetin,  AK Parti Kapaklı Belediyesi Meclis Üyeleri, Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şubesi Başkanı Hayrettin Çetinkaya ile Siyaset Akademisi katılımcıları katıldı.ERCAN AYDIN GEÇTİĞİMİZ HAFTAYI DEĞERLENDİRDİ
Siyaset akademisinde geçtiğimiz haftaların değerlendirmesini yapmak üzere söz alan katılımcılardan Ercan Aydın, eğitimlerin olumlu geçtiğini belirterek, “Geçen yıl, Lider Ülke Türkiye konulu eğitimden sonra, bu yıl da Yerel Yönetimler üzerine eğitimler devam ediyor. Katılımcı profiline baktığımızda, çok farklı yaşlarda, farklı siyasi görüşten ve farklı eğitim seviyesinde insanlar bulunduğunu görüyoruz. Yerel Yönetimle ilgili çıkarılan kanunlar, yerel yönetim yapıları ve çalışma sistemleri hakkında verilen eğitimlerin yanı sıra, kişilerle iletişim, aile içi iletişim, hangi ortamda nasıl giyinilmesi gerektiği, konuşma sırasında nasıl hitap edilmesi gerektiği, Türkiye ve Dünya Ekonomisi hakkında genel bilgilendirmeler, Demokrasi Tarihi gibi dersler tüm katılımcılarda yeni ufuklar açmakta, bu zamana kadar öğrendikleri ile yeni öğrendiklerini sentezleyerek, yeniden yapılandırmalarına ve güncellemelerine imkan tanımaktadır. Bu eğitimler sayesinde, farklı eğitim ve kültür düzeyine sahip katılımcılar arasındaki farklılıklar azalmaktadır. Siyasetin içerisinde olup olmamak çok önemli değildir. Sıradan bir vatandaşın bile haklarını bilmesi açısından, kişisel gelişimlerini desteklemeleri açısından, mutlaka alınması gereken bu eğitimler, çok değerli eğitmenler tarafından verilmektedir. Bu gerçekten çok önemli bir hizmettir. Asgari düzeyde bilinmesi gerekenler, herkes tarafından öğrenilmiş oluyor ve farkındalıklarımızı arttıran bu eğitimler, eğitim toplantı kültürümüzün gelişmesine de katkı yapıyor.’’ İfadelerini kullandı.  
banner287YEREL YÖNETİM KAVRAMI
Siyaset Akademisi’nde İlk olarak söz alan Yard. Doç. Dr. Ali İhsan Özeroğlu, Yerel yönetimler mevzuatının üç kurumdan oluştuğunu ifade ederken, “Yerel yönetimler, bir yerde yaşayan insanların müşterek ihtiyaçlarının yapılan organizasyonlarla karşılanmasıdır. Özel idareler, belediyeler ve bu iki kurumun ortaklaşa oluşturmuş olduğu birliklerden meydana gelir. Bu yönetimlerin temelini belediye kanunu, büyükşehir belediye kanunu ve özel idareler kanunu oluşturur. Yerel yönetimlerdeki kişiler seçimle iş başına getirilirler.” dedi.
DEMOKRASİ VE İNSAN HAKLARI ANLATILDI
Yard. Doç. Dr. Ali İhsan Özeroğlu’un ardından verilen 10 dakikalık arada katılımcılara çay ve kuru pasta ikram edildi. Aranın ardından Siyaset Akademisi 4. Programı daha sonra MKYK yedek üyesi Nazım Maviş’in ‘Demokrasi ve İnsan Hakları’ konulu konuşmasıyla devam etti.
Haber: Savaş Akyıldırım

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 16:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510