banner265

banner571

Öğe, Akay’a sert çıktı: Ağaçların kurumayacağına inanıyorlarsa, kaldırıma diksinler

Çerkezköy’de tek yön uygulamasının ardından Öztrak Caddesi’ndeki orta refüjden ağaçların sökülmesine AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe sert tepki gösterdi. Ağaçların sökülmesinde zamanlama hatası olduğunu belirten Öğe, “Belediye Başkanı ağaçları başka yerlere dikeceklerini söylüyor. Bu mevsimde kesilen ağacın kuruyacağını uzmanlar açıklıyor. Kurumayacağına inanıyorlarsa ve cesaretleri varsa sökülen bu ağaçları aynı caddenin kaldırımına diksinler ki herkes görsün.” dedi.

AK Parti 28.07.2017, 16:20 28.07.2017, 18:12 Bakış Haber Merkezi
banner301

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Belediyesi sirkülasyon projesi kapsamında 19 Haziran’dan itibaren Atatürk, Öztrak ve Uğur Mumcu Caddeleri tek yön oldu. Atatürk Caddesi iniş, Öztrak ve Uğur Mumcu Caddeleri ise çıkış yönü olarak belirlendi. Tek yön uygulamasının başlamasının üzerinden yaklaşık 1,5 ay geçtikten sonra Çerkezköy Belediyesi Öztrak Caddesi üzerindeki orta refüjü kaldırmak için çalışma başlattı. Bu kapsamda Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, gece yarısı kepçe ile orta refüjdeki ağaçları yerinden sökerek traktör veya kamyonet kasalarına yükleyerek müdürlük bahçesine taşıdı ve ardından bu ağaçlar saksılara dikildi. Ağaçların sökülerek caddenin betonlaştırıldığını belirten ve ağaçların kuruyacağını iddia eden çok sayıda vatandaş ise bu Çerkezköy Belediyesini eleştiri yağmuruna tuttu.
 

“TENCERE-TAVACILARIN SESİ ÇIKMIYOR”

AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe ise, vatandaşların bu tepkisine kayıtsız kalmadı ve parti binasında düzenlediği basın toplantısı ile tepkisini dile getirdi. Gezi Parkı’nda kesilen ağaçlar nedeniyle ülkenin savaş alanına çevrildiğini hatırlatan Öğe, tencere-tava çalarak gezi olaylarına destek verenlerin Çerkezköy Belediyesi’nin onlarca ağacı sökmesine ses çıkartmadığını belirtti.
 

“BİR SÜRE BEKLEDİK”

Tek yön uygulamasının son günlerde Çerkezköy kamuoyunun gündeminde olduğunu belirten Öğe, “30 Mart 2014 seçimlerinde Çerkezköy halkı AK Partiye muhalefet görevi vermiştir. Bizlerde muhalefet görevini yerine getirmekle mükellefiz. Vatandaşlarımızın, Çerkezköylü hemşerilerimizin gündemle alakalı şikayetleri serzenişlerine biz de bir nevi aracı olmak, sözcü olmak gayesiyle bu açıklamalarda bulunacağız. Tek yön uygulaması ve orta refüjdeki ağaçlarla ilgili bizler bir süreç bekledik. Bu uygulama gündemde olduğu anda bizler tek yön uygulamasının alternatifi olacak radikal çözümlerde bulunduk. Çerkezköy Belediyesi bazı duyurularla meydandaki led ekranda sirkülasyon projesiyle alakalı görseller yayınladı ve görüşler beklediklerini duyurdu. Bizler o dönemde burada basın açıklamasında basın mensuplarımıza da bu trafik sorununu çözümünün tek yön uygulamasından ziyade daha radikal çözümlerle sonuca ulaşılabileceğini ifade ettik. Onlar ise tek yön uygulaması üzerinde durdu. Somut olmayan çözüm yöntemlerinin sonucunu da görüyoruz şuan.  Bizler ise şöyle çözümlemelerde bulunmuştuk. Atatürk viyadüğünün daha uzatılmış bir şekliyle altı yol kavşağı denilen yerde bir alt geçit, Narin kavşağına bir üst geçitle trafiğin Çerkezköy giriş ve çıkış noktalarında rahatlatılabileceği ifade etmiştik. İkinci olarak Çerkezköy’de trafikte bulunan araçların zamanının daha da kısaltılarak sinyalizasyon sistemlerinin daha etkin kullanarak diğer caddelerin daha işlevsel hale getirilerek Atatürk Caddesi ve Öztrak Caddesindeki trafik yoğunluğu azaltılabilirdi. Örnek veriyorum, Atatürk ve Öztrak Caddelerinde bulunan bazı bankalar gibi, işletmeler gibi diğer caddelere de yönlendirilerek buradaki trafik akışı biraz daha rahatlatılabilirdi. Ama bu yollar tercih edilmedi maalesef. Nereden fikir alındığını bilmeden bir tek yön uygulamasına gidildi. Bu aklı verenler Tekirdağ UKOME’midir ki bugün görevinin başında değildir. O gün tek yönle alakalı görüşlerini belirtenler bugün görevde değiller. Nerden fikir alındıysa, altyapısı yapılmadan, gerekli planlamalar yapılmadan, denetimler yapılmadan bir tek yön uygulamasına gidildi. Bir gün uyandık sabah, caddelere bazı yerlere dubalar konularak, bazı yerlere belediyenin tabelaları konularak buradan girilmez, buradan geçilir gibi karmakarışık bir durumla karşılaştık.”dedi.


 

“BURASI BİR DENEME TAHTASI DEĞİL”

Uygulama konusunda vatandaşların yeteri kadar bilgilendirilmediğini belirten Öğe, “Böyle bir uygulamaya madem gidiyorsunuz bunun alt yapısıyla ilgili insanlarımızı bilinçlendirmeyle ilgili profesyonelce bir duyuruda bulunulabilirdi Biz zaten tek yön uygulamasının başarılı olmayacağı kanaatindeyiz. Keşke olsa, sonuçta bizler Çerkezköy’de yaşıyoruz. Tek yön uygulaması başarılı olsa bizler de faydalanabiliriz. 19 Haziran'da tek yön uygulamasına geçildi ve yaklaşık 45 günü aştı bu süre. ‘45 gün sonunda biz böyle bir uygulama yapalım yolları dubalarla bölelim bakalım tek yön uygulaması faydalı mı olacak, faydasız mı? olacak ondan sonra refüjleri kaldırırız ondan sonra kavşakları düzenleriz’ gibi bir yöntem izlenmiş. Burası bir deneme tahtası değil. O süreç boyunca yaklaşık 19 vatandaşımız trafik kazalarında yaralandı. Belediye başka tür ilanlarda her şeyi tabelalarda billboardlarda ilan ederken, insanların canını can güvenliğini ve buradaki trafiği ilgilendiren çok önemli bir hususta daha önceden neden böyle bildirimler yapılmadı. Her türlü imkanı ilan konusunda kullanan belediye konu mankeni gibi resimlerle uyarmaya çalışıyor. Allah’a şükür bir can kaybıyla sonuçlanan trafik kazası yaşanmadı. Yaralamalı trafik kazalarımız yaşandı inşallah bundan sonra olmaz, vatandaşlarımızın da dikkatli olmalarını tavsiye ediyorum.”dedi.
 

“TEK YÖN BAŞARILI OLMADI”

Tek yön uygulamasının 45 gün sonunda çok da başarılı olmadığını gördüklerini sözlerine ekleyen Öğe, “Neden başarılı olmadığının en önemli sebebi de Öztrak Caddesi ve Atatürk Caddesi arasındaki geçiş sokaklarının da tek yön uygulamasına dahil edilmesi. Normalde 3 dakikada gidilebilecek bir sokağa şuan 10-12 dakikada gidiyoruz. Bunun neticesinde araçların trafikte kalma süresi uzuyor, hem yakıt hem zaman israfı oluyor. Araçlar trafikte kaldıkça daha yoğun trafik yaşanıyor. Bunu 45 gün boyunca yaşayarak gördük. Muhalefet yapalım derken biz muhalefet olsun diye değil çözüm önerilerimizle geldik. Çözüm önerilerimizi AK Parti İlçe Teşkilatı olarak her zaman söyledik, söyleriz de.”ifadelerini kullandı.

“NİYE KASIM’DA SÖKÜLMEDİ”

Ağaçların sökülmesinde zamanlama hatası yapıldığını belirten Öğe açıklamasını şöyle sürdürdü: Kasım ayı içerisinde Atatürk Caddesi ve Öztrak Caddesindeki refüjlerin kaldırılacağı söylenmişti. 19 Haziran’da tek yön uygulamasına geçiliyor ve daha sonra refüjleri kaldıracağız diyorlar. Madem kaldırılacaktı o zaman tek yön uygulamasıyla aynı zamanda orta refüjleri kaldıracaklardı. Biz ağaçları şöyle söküyoruz, şu yerlere dikiyoruz demek inandırıcı gelmiyor. Yaklaşık 10 yıllık ağaçlar var orda. Bu 10 yıllık ağaçları nereye dikerseniz dikin yaşamayacaklardır. Ağaçların taşınma mevsimi kış aylarıdır. Kış aylarında biraz kök salmış ağaçlar uyku dönemine girer ve Kasım, Aralık aylarında sökme gerçekleştirilebilir. O da fidan şeklindeki ağaçlar için geçerlidir. Bu ağaçları ne zaman sökerseniz sökün yaşamayacaklardır.
 

“KENDİ FOTOĞRAFLARINDA AĞAÇLARIN KURUDUĞU GÖRÜLÜYOR”

Refüjlerden sökülen ağaçların bazı noktalara dikildiği gibi ifadeler gördük. Belediye Başkanı sayın Vahap Akay sosyal medyada fotoğraflar paylaşmış ‘Öztrak Caddesinde söktüğümüz ağaçları Bağlık Mahallesinde bulunan taziye evinin etrafına diktik’ gibi bir ifade de bulunmuş. Aslında kendi paylaşımlarında da ağaçların kuruduğu görünüyor. Bizler de yerine gittik orda dikilen ağaçları gördük kurumuş vaziyette. Bunlardan 5-6 tanesi dikilmiş geri kalanının akıbeti ile ilgili şöyle bir ifade de bulunmuş, ‘biz 285 adet ağacın 91 adedini Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz tarafından eski mezbahanede bulunan depomuza güvenli bir şekilde taşıdık’ diyor.


 

“AĞAÇLARI KESİLMİŞ HALDE BULDUK”

Basın toplantısında daha önce Yunus Emre Parkı’ndan sökülerek traktör kasasında taşınan ağaçların fotoğraflarını gösteren Öğe, “Çerkezköy Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğüne ait traktörle henüz yeşil olan çam ağaçları kesilmiş götürülüyor. Soruyorum bu ağaçlar güvenli bir şekilde böyle mi taşınıyor? Aynı şekilde belediyenin önünde kesilmiş çam ağaçları Bahar Sokakta bir kahvehanenin yanında bulduk. Çam ağaçlarını kimse yakmak için bir yerden bir yere taşımaz, bunlar belediyenin önünde bulunan çam ağaçları. Daha önceki basın açıklamasında da ifade ettim kütük halinde getirilmiş bir kahvehanenin yanında yakılmak için bekliyorlar. Lütfen kimseyi kandırmayın. Böyle söktük şöyle diktik diye. Tek yön uygulaması ile orta refüjler kaldırılabilir. Ancak Çerkezköy’ün 2 caddesini betonlaştırdılar. Ortada bir yeşil alanımız vardı o da zaten çözüm olmayan tek yön çalışması ile birlikte bu ağaçlara yazık oldu.


 

“ÇEVRECİLER ŞİMDİ NEREDESİNİZ”

Çerkezköy’de bu ağaçlarla ilgili kamuoyunda Çerkezköylü vatandaşlarımız gayet hassas bir duruş sergilemiş ve tepkilerini dile getirmişlerdir. Ben değerli Çerkezköy halkıyla şunu paylaşmak istiyorum. Gezi olaylarında, Gezi Parkında 3-5 tane ağacı bahane ederek Çerkezköy’ün sokaklarında ‘Her yer Taksim, her yer direniş’, ‘Faşizme karşı omuz omuza’, ‘Tencerem var tavam var çapulcuyum havam var’ gibi cümleler kuran sözde çevreciler şimdi neredesiniz. Ambardere'de zorunlu bir yol yapımı için genelde maki olan çalı çırpının temizlenerek tekrar ağaçlandırılacağından dolayı tepkisini gösterenler, refüjlerdeki ağaçların sökülüp dikildiği yerde kuruduklarına neden sessiz kalıyorlar? Eğer çevrecilikse şunu ifade edeyim Cumhuriyet tarihinde dikilen ağaç kadar AK Parti ağaç dikti. Kimse bizden çevreci değil. Başka bir güçlerin planlarına ortak olan gezi zihniyetindeki insanlar çevreci olduğunu iddia etmesinler. Bizler daha çevreci olduğumuzu söylüyoruz, bu protestolarla kalkıp devletimizin araçlarını, kamunun binalarını, yollarını, kaldırımlarını sökerek bu milletin malına zarar vermedik. Buradan gayet güzel bir şekilde açıklamada bulunuyoruz. Gezide neler yapıldı, devletin polis araçları yakıldı. Milli ve manevi değerleri olan insanlar vatanını milletini sevenler bu tür eylemlerde bulunmazlar.


 

“NEDEN AYNI CADDEDE DİKİLMİYOR”

Orta refüjlerden sökülen ağaçların neden aynı caddelere dikilmediğini de ifade etmek istiyorum. Çerkezköy’de iki cadde var ikisini de betonlaştırdınız. Bu sökülen ağaçların başka bir yere dikildiği zaman yaşama şansları yoktur. O yüzden göz önünde olan yerlere dikmiyorlar.Orta refüj kaldırılacak deniyor, Atatürk Caddesi ve Öztrak Caddesi kaldırımlar genişletilecek deniyor. Siz yolu yine daraltıyorsunuz. Madem yolu daraltacaksınız orta refüjü neden kaldırıyorsunuz. Orta refüj kaldırıldıktan sonra insanların karşıdan karşıya geçme ve trafik kazalarının riski daha da artacaktır. Çünkü orası orta refüj kaldırıldıktan sonra bir hız pistine dönüşecektir. Zabıta birimlerinin de ne önlemler aldığını görüyoruz. Zabıta birimleri herhalde başka yerlerde oldukları için başka bir konu mankeninin resmini konularak vatandaşlar uyarılmaya çalışılıyor. Burada trafiğe destek olacak, yayalarımızı uyaracak, yaya geçitlerinin kontrollerini yapacak, araçların park hallerini düzenleyecek zabıta ekipleri var. Bunlar ne iş yapıyorlar? Bu kadar zabıtaya araç kiralanıyor, bu kadar zabıta var yetmedi ek zabıtalar alındı, bunlar ne iş yapıyorlar? İlla birisinin canına mı mal olmalı bazı şeyler. Kimsenin aklıyla alay etmiyorum. 45 gün geçti ve bu uygulamanın başarısız olduğunu hep birlikte gördük. Saat kulesinin olduğu kavşak var yaklaşık 1 aydır sökülüyor yapılıyor. Taş düzenlemesi yapıldı ama karar veremiyorlar. Önümüzde 2019 seçimleri var ve biz hala Çerkezköy’ün alt yapısını konuşuyoruz. Türkiye’nin birçok yerinde alt yapı bitmişken maalesef bizler hala alt yapı sorununu konuşuyoruz. Bizler Çerkezköy AK Parti İlçe Teşkilatı olarak yerel halkımıza faydalı olacak hizmetlerde tabii ki arkasındayız ama yapılamayan, plansızca yapılan hizmetleri de eleştirmeye devam edeceğiz. Koordinasyonsuzluk, plansızlık sonucu işte bu. Biri yapıyor diğeri yıkıyor. Bunlar kimsenin cebinden verilen paralarla yapılan şeyler değil. Bizlerin vergileriyle yapılıyor. Biliyorsunuz yüksek su fiyatlarını, oralardan alınan paralarla yapılıyor işte. Bunlara kimsenin hakkı yok. Belediyenin imkanlarını her şeyini reklam için kullananlar bunu orta refüj konusunda halkı bilgilendirmek içinde kullanabilirdi. Millet 2014’te tercihini yapmış sizi belediyede görevlendirmiş, önceki yönetime de artık millet olarak biz bu yönetimi tercih ediyoruz demiş. Sizin döneminizde böyleydi bizim dönemimizde şöyleydi ifadelerini bırakın. Bin 216 gündür görevde Çerkezköy Belediyesi. Son 1,5 yıl var bir telaş içinde plansız koordinesiz işler yapmaya çalışıyorlar. Bunların gerçekleşeceğini de düşünmüyorum.”dedi.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (45)
HAK YEMEYİN 4 yıl önce
Arkadaşlar Ali ERTEM zamanında ATATÜRK Caddesinden sökülüp yerine kavak ağacı dikilen ıhlamur ağaçları nerede bilen var mı? Birde o kadar büyük ağaç kaldırımın üzerine nasıl dikilir merek ettim anca geniş ve boş bir araziye dikilir. Çerkezköyün yollarını herkes biliyor yapmayın Allah aşkına adam iş yapıyor hiçbir başkanın cesaret edemediği işler yapılıyor. Yıllardır duyduğumuz vaatler bu dönemde yapılıyor elinizi vicdanınıza koyun. Hak yemek günahtır. Şahsen üzülüyorum Vahap AKAY için söylenen bu sözlere.
BOŞ BAŞKAN 4 yıl önce
"BOŞ BOŞ KONUSUYON BASKAN ALİ ERTEM NE YAPTI 1 TANE AĞAC DİKTİMİ SİZ VAHAB BAŞKANI SORGULUYORSUNUZ YANLIŞ DİYORSUNUZ SİZİN YANLIŞLARINIZ DAHA COK
serkan sür 4 yıl önce
orada bulunan şimdiki ağaçlardan daha büyük ağaçları kesen sonrada etraf yeşillensin diye fide niyetine bu ağaçları diken akp yimi diyorsun? o orta refüjü belki 10 kere yıkıp yeniden yapan işi birilerine ihale eden akp yimi diyorsun serkan? sen dolu konuş hele bi.. uza bakıyım.
serkan sür 4 yıl önce
sen nerede yaşıyorsun asalak, o ağaçları diken ak parti belediyesiydi. boş boş bilmeden yorum yapıyorsun.
Ozi 4 yıl önce
Sorun cozceksen hastane sorununu çöz gece 4 TE gidip kadın doğuma sıra alamıyoruz hastane yaptı devlet eyvallah ya içi boş anca boş boş konuşur Sun Vahap başkanı beğenmeyen yine Ali erteminizi getirsin
Vatandaş 4 yıl önce
Sayın başkan biraz geç kaldın açıklama yapmak için adamlar beşbin tl lik işi otuzbeş bin tl fatura kesiyor birde şu doğrudan teminlere el at belediye de personel ne yapıyor
Salih 4 yıl önce
Ya siz ne yaptınız 10 yılda çerkezköye, eğreti duran bir köprüden başka. Temrik Santrale neden ses çıkarmazsın sayın Öge ve Bakış gazetesi ? buna var mı bi cevabınız.
KAMİLE 4 yıl önce
beceriksiz belediye ve belediye başkanı istemiyoruz. chpli olarak akpyi arar olduk rezilliklerinin önü arkası kesilmiyor
:))) 4 yıl önce
Akp lilerin kendisi bile akp li belediye istemedi biri bu chp li taklidi yapan vatandaşa hatırlatıversin. akp liler bile kendi partilerinden belediye seçilmesin diye chp ye oy atmış chp ye çalışmıştı. :)))) hee çok çalışıyonuzdu da işte ondan.
İshak 4 yıl önce
Başkanım 5 sene dir rezillik ustune rezillik.. her agizlari acıldginda agac katliami diyolar.. simdi kendileri ne yapmis varmi aciklamalari.. cerkezkoyun simgesi iki yolu mahvettiler... ortasina da heykel dikip otursunlar artik..
Zeynep 4 yıl önce
Her yolu kapadıp gündüz asfaltlama yapıyorsunuz tabi asfaltlama denilirse gece yarısı kimden kaçtinizda ağaçları kesiyorsunuz gündüz kesin de belediyeciliginizi görelim yazık günah nerdesiniz çerkezköy! Yollar yapılıyor diye reklam üst seviyede hangi yolu yapıyorsunuz söyler misiniz yollar çukur içinde yazık gerçekten yazık....
*** 4 yıl önce
Gün ortası trafik sıkışmasın diye yapılıyor vatandaş. Kim kimden kaçacak? birde ağaçlar kaldırılsın diye meclise önerge verenin akp li meclis üyesi olduğunu bilmiyormusunuz?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Namaz Vakti 22 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 9 21
2. Hatayspor 9 19
3. Fenerbahçe 9 19
4. Beşiktaş 9 17
5. Karagümrük 9 17
6. Galatasaray 9 17
7. Alanyaspor 9 17
8. Altay 9 15
9. Konyaspor 9 14
10. Adana Demirspor 9 12
11. Kayserispor 9 11
12. Gaziantep FK 9 11
13. Sivasspor 9 10
14. Başakşehir 9 9
15. Antalyaspor 9 9
16. Öznur Kablo Yeni Malatya 9 9
17. Göztepe 9 8
18. Giresunspor 9 8
19. Kasımpaşa 9 6
20. Rizespor 9 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 9 21
2. Ankaragücü 9 21
3. Erzurumspor 9 18
4. Eyüpspor 9 17
5. Kocaelispor 8 16
6. Bandırmaspor 9 15
7. Tuzlaspor 8 14
8. Samsunspor 8 11
9. Gençlerbirliği 8 11
10. Menemenspor 9 11
11. İstanbulspor 8 10
12. Denizlispor 9 10
13. Altınordu 9 10
14. Adanaspor 9 9
15. Manisa FK 9 9
16. Boluspor 8 8
17. Bursaspor 8 8
18. Balıkesirspor 8 6
19. Ankara Keçiörengücü 8 4
Takımlar O P
1. Chelsea 8 19
2. Liverpool 8 18
3. Man City 8 17
4. Brighton 8 15
5. Tottenham 8 15
6. M. United 8 14
7. West Ham 8 14
8. Everton 8 14
9. Brentford 8 12
10. Wolverhampton 8 12
11. Leicester City 8 11
12. Arsenal 8 11
13. Aston Villa 8 10
14. Crystal Palace 8 8
15. Southampton 8 7
16. Watford 8 7
17. Leeds United 8 6
18. Burnley 8 3
19. Newcastle 8 3
20. Norwich City 8 2
Takımlar O P
1. Real Sociedad 9 20
2. Real Madrid 8 17
3. Sevilla 8 17
4. Atletico Madrid 8 17
5. Osasuna 9 17
6. Rayo Vallecano 9 16
7. Barcelona 8 15
8. Real Betis 9 15
9. Athletic Bilbao 8 13
10. Valencia 9 12
11. Espanyol 9 12
12. Villarreal 8 11
13. Mallorca 9 11
14. Elche 9 9
15. Celta de Vigo 9 7
16. Cádiz 9 7
17. Granada 8 6
18. Levante 9 5
19. Deportivo Alaves 8 3
20. Getafe 9 2