Kayseri Büyükşehir Belediyesi, AFAD İl Müdürlüğü ve Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü iş birliğinde anlamlı bir çalışmaya imza attı.

EĞİTİMLER SONRASI İLK TATBİKAT GERÇEKLEŞTİ

Büyükşehir Belediyesi AFAD Akrediteli Kentsel Arama Kurtarma Ekipleri kurmak için iştiraklerinin personeli ve bünyesindeki personeline arama kurtarma eğitimleri düzenledi. Bu eğitimde İlk Yardım Eğitimi, İnsani Yardım Eğitimi, İtfaiye ile Yangın Eğitimi ve Arama Kurtarma Eğitimi verildi. Eğitim sonrasında ilk grup olan ve Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş.’nin sporcu gençlerine yönelik AFAD, İtfaiye, Büyükşehir Afet Ekipleri ile enkazda arama kurtarma tatbikatı gerçekleştirdi. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç da Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin doğal afetlere karşı alınması gereken tedbirler ve yapılması gerekenlerle ilgili çalışmalarını yakından takip ediyor. Bu kapsamda, Başkan Büyükkılıç, AFAD, İtfaiye, Büyükşehir Afet Ekiplerinin gerçekleştirdiği enkazda arama kurtarma tatbikatını izledi.

GERÇEĞİNİ ARATMAYAN TATBİKAT

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Afet İşleri Daire Başkanlığı, İtfaiye Daire Başkanlığı, AFAD İl Müdürlüğü ve Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü iş birliği ile gerçekleşen tatbikatta senaryo gereği depremde yıkılan bir binanın enkaz arama kurtarma çalışmaları yapılırken, tatbikat gerçeğini aratmadı.

Başkan Büyükkılıç’a Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Mustafa Metin Kızılkan, Afet İşleri Daire Başkanı Gonca Arın ve Kayseri İl Afet ve Acil Durum Müdürü (AFAD) Osman Atsız da eşlik etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, asrın felaketi 6 Şubat depreminden sonra kurumların ve toplumların daha duyarlı davrandıklarını ifade ederek, Büyükşehir Belediyesi’nde bu tür çalışmalarla sıkıntıların en az olması için gayret göstereceklerini dile getirdi.

“TOPLUMDA HALKA HALKA YAYILACAK”

Başkan Büyükkılıç, afet bilincini toplumda daha da fazlalaştırmak için gayret ettiklerini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Bizim her an her şey olacakmış gibi hazır olmamız gerektiğinin farkındayız. AFAD İşlerimizin değerli müdürüne teşekkür ederken, AFAD İşleri Daire Başkanımızın da bu tür yaklaşımlarla Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nde akredite bir ekip oluşturma gayretini de takdir ediyoruz. İnşallah dayanışmak suretiyle bu çalışmaları yapacaksınız. Sonra akredite bir kuruluş olarak inşallah hizmet edeceğiz, dua alacağız, canları kurtaracağız. Sıkıntıların en az olması için kurslar vereceğiz. Toplumda halka halka yayılacak. Vasıflı olmak, herhangi bir alanda yetkin olmak gerekiyor. Bu donanıma erişirken, sadece başkaları için çalışmıyorsunuz. Teşekkür ediyorum. Yapılan bu çalışmalara hayırlı olsun diliyorum.”

Kayseri İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü eğitimcisi ise “Zaten bu zamana kadar ilk kurtarmacı çevredeki vatandaşlar, işyerindeki arkadaş, belki komşumuz, iş arkadaşımızdır. Bu zamana kadar yapılan çalışmalarda görüldü ki en az yüzde 75, 80’i ilk etapta bu kişiler tarafından kurtarılıyor. Bu arkadaşlarla bu eğitimleri sizlerin desteğiyle ne kadar yayarsak iyidir. İnşallah başımıza böyle bir deprem gelmez, gelirse de hazırlıklı olmakta fayda var” diye konuşarak Başkan Büyükkılıç’a destekleri için teşekkür etti.

Kaynak: İGF