Tevfik Fikret Caddesi ile Mimar Sinan Caddesi’ni birbirine bağlayarak mahallenin iki yakasını bir araya getiren Bağlık Viyadüğü Projesi’nin temeli geçtiğimiz 15 Kasım 2022 günü atılmıştı. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından 43 milyon 835 bin TL bedelle ihalesi yapılan Bağlık Viyadüğü, yapılan açılış töreni ile hizmete açıldı. Açılış törenine CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Metin Pakdil, Çerkezköy Belediyesi bürokratları, muhtarlar, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

açılışş

“62 MİLYON 700 BİN TL’YE MAL OLDU”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan Bağlık Viyadüğü'nün açılış töreninde ilk olarak kürsüye Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Metin Pakdil geldi. Bağlık Viyadüğü ile ilgili bilgiler veren Pakdil, “Projesi Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından yaptırılan Bağlık Viyadüğü Tevfik Fikret Caddesi’ni Mimar Sinan Caddesi’ne bağlamaktadır. İhalesi 31 Ağustos 2022 tarihinde yapılmış, 30 Eylül 2022 tarihinde işe başlanılmıştır. İşin bitim tarihi 13 Aralık 2023 olmasına rağmen yaklaşık 5 ay önce çalışma bitirilmiştir. Viyadüğün toplam boyu 275 metre olup, 9 açıklıktan oluşmaktadır. Köprü platformunun genişliği 15 metre, iki şerit taşıt yolu, iki tarafta yaya yolu ve orta refüjden oluşmaktadır.  Viyadüğün toplam uzunluğu 1560 metre olup, 1 metre çapında 124 fore kazık üzerine oturtulmuştur. 2 adet kenar ayak, 8 adet orta ayak bulunmaktadır. 108 adet ön gerilmeli betonarme kiriş kullanılmıştır. Bu işler için 6430 metreküp C 35 ve 45 betonu, 1310 ton betonarme çeliği kullanılmıştır. 1160 metre çelik oto korkuluk, 519 metre yaya oto korkuluğu ve 450 metre tel çit yapılmıştır. Viyadüğümüzün toplam maliyeti (Asfaltı Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapıldığı için hesaba dahil edilmemiştir) 62 milyon 700 bin TL’dir. Ayrıca viyadüğümüzün yapımında her zaman destek olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’a, Çerkezköy Belediye Başkanımız Vahap Akay’a, Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerimize, Ulaşım ve Fen İşleri Dairelerindeki çalışma arkadaşlarımıza ve süresinden önce işi bitiren üstlenici firmaya teşekkürlerimi arz ediyorum” dedi.

metin pakdil

“TRAFİK SORUNUNU ÇÖZECEK OLMASININ MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

Genel Sekreter Yardımcısı Metin Pakdil’in ardından kürsüye Bağlık Mahallesi Muhtarı Tahsin Akgün geldi. Akgün “Bağlık Mahallesi’nin trafik sorununu kökten çözecek ve aynı zamanda ilçe trafiğine nefes aldıracak olan Bağlık Viyadüğü açılış törenine hoş geldiniz, şeref verdiniz. Bugün mahallemizin iki yakasını bir araya getirecek ve trafik sorunu çözecek olan Bağlık Viyadüğü’nü hizmete açıyoruz. Özellikle kış aylarında keşmekeşe dönen trafik sorununun, bu projenin hayata geçmesi ile birlikte sona erecek olmasının mutluluğunu bugün birlikte yaşıyoruz.” diye konuştu.

muhtar tahsin

“KIŞ AYLARINDA YOL ÇİLEYE DÖNÜŞÜYORDU”

Akgün, "Bilindiği gibi kış aylarında Bağlık Köprüsü’nden araç ile inip çıkmak vatandaşlarımız için çileye dönüşmektedir. Yolda kalan, kazaya sebep olan araçlar vatandaşlarımız için hem kazaya hem nakit kaybına neden oluyordu. Mahalle sakinlerimiz ve Çerkezköy halkı büyük sıkıntı çekiyordu. Değerli Belediye Başkanımız Vahap Akay’ın ısrarlı girişimleri ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’ın yatırımı ile mahallemize bu yatırım yapıldı. Trafik sorununu çözecek, vatandaşlarımızı rahatlatacak olan Bağlık Viyadüğü ‘nün açılışını nihayet yapıyoruz.  Mahallemize, ilçemize, ilimize, ülkemize ve milletimize hayırlı ve uğurlu olsun. Cumhuriyetimizin 100. yılına Bağlık Mahallesi’nin trafik sorununun çözülmüş olarak girmenin mutluluğunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

“BAĞLIK MAHALLESİ’NİN İKİ YAKASINI ÖKSÜZ BIRAKMIŞLARDI”

Ardından kürsüye Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay çıktı. Viyadüğü açmış olmanın mutluluğu içerisinde olduğunu belirten Akay, “Yaklaşık 9.5 yıllık görev süremizin en önemli işlerinin birinin finalinde, açılışında sizlerle beraber olmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyorum. Kambur köprüleri ile maalesef ünlenmiş Çerkezköy’ümüzde 2014 yılında sokaklarda, meydanlarda Bağlık Mahallemizde vatandaşlarımız ile buluştuğumuzda, mahallenin en temel sıkıntılarından bir tanesi buydu. Karayollarının ‘Ben buradan yolu yapıp geçeyim de, burada yaşayanlar ne yaparlar’ diye düşünmeden, tartmadan bu şehrin iki yakasını birbirinden ayırdılar bu kara yolu ile. Buna çözüm getirmeden, fikir üretmeden, alternatiflerini sunmadan Bağlık Mahallesi’nin iki yakasını öksüz bırakmışlardı.” dedi.

akay-2

“SÖZ VERDİĞİMİZ YATIRIMI GERÇEKLEŞTİRMENİN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

Bağlık Mahallesi sakinlerinin bu konuda çok sıkıntı çektiğini belirten Akay, “Bu sözümüzü 2014 yılından sonraki 5 yılımızda tamamlayamamıştık. Bu dönem ısrarla mahallemizin en önemli sorununun bu olduğunu vurgulamış ve ısrarla takipçisi olmuştuk. Ve yaklaşık 6 ay önce soğuk bir havada buranın temelini atmıştık ve bugün açılışını yapıyoruz. 2014 ve 2019 yıllarında seçim meydanlarında mahallemize söz verdiğimiz bu yatırımı gerçekleştiriyor olmanın mutluluğu ile kıymetli Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’a huzurlarınızda teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum.” diye belirtti.

“SUSKUNLUĞUMUZU HİÇ KİMSE EKSİKLİK OLARAK KABUL ETMESİN”

Çalışmalar sırasında zor zamanlardan geçtiklerini belirten Akay, “Biz Çerkezköy için ortaya koyduğumuz hedefleri birer birer gerçekleştiriyoruz. İşte bunlardan biri olan Bağlık Viyadüğü'nü hizmete açıyoruz. Bağlantı yollarının tamamını yapacağız.  Bu yolların, alanların eksik kalanları tamamen tamamlanacak. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Biz Çerkezköy adına önemli işlerin, gecikmiş işlerin, zahmetli işlerin korkmadan üzerine giderek, sorumluluk alarak, risk alarak bugünlere geldik. En çok eleştiri aldığımız işlerden bir tanesi Atatürk ve Öztrak Caddeleri çalışmalarıydı.” diye konuşmasını sürdüren Başkan Akay, siyasetin kızıştığı günlerin yaşandığına dikkat çekerek, “İçeride ve dışarıda siyasete dair söyleyecek sözlerimiz var. Sessizliğimizi ve suskunluğumuzu hiç kimse eksiklik olarak kabul etmesin. Atatürk ve Öztrak Caddelerinde 2022 yılında çektiğimiz dertleri ve sıkıntıları bizler biliyoruz. O altyapı sorunlarına bizler eğilirken esnaflarımızın ve vatandaşlarımızın hangi sorunlar ile karşı karşıya kaldığını da biliyoruz. 3 kilometrelik alanda 32 km altyapı borusu döşerken o çamurlu, o tozlu günlerde neler çektiğimizi bir biz biliyoruz, bir de Allah biliyor.” diye konuştu.

“HEDEFLERİMİZDEN ŞAŞMADAN YOLUMUZA DEVAM EDİYORUZ”

Akay, “Ancak vatandaşlarımız ve esnaflarımız zor ve zahmetli günlerden geçerken onların sabırlarına teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum. Bugün iki cadde de, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin altyapı, Çerkezköy Belediyesi’nin üstyapı çalışmalarını tamamlaması, iki yeni meydan yapması ile birlikte Çerkezköy’ün kent kimliğine biraz daha katkı vermesinin gururunu yaşıyoruz. Hedeflerimizden şaşmadan yolumuza devam ediyoruz. ‘Atatürk ve Öztrak Caddeleri dışında hiç bir iş yapmıyorsunuz’ diyenler oldu. Hatta o güzel yatırımları eleştirenler oldu. Vakti zamanı gelecek, meydanlar açılacak ve bunların cevapları tek tek verilecek. Hiç kimsenin kuşkusu olmasın.” dedi.

“KENT ORMANINI VATANDAŞLARIMIZIN HİZMETİNE SUNACAĞIZ”

1990’lı yıllarda yapılan Veliköy Belediyesi Hizmet Binası’nın yeni bir yaşam alanına dönüştüğünü ifade eden Belediye Başkanımız Vahap Akay, “Kent Ormanı’nın 1. etabını yani 160 dönümlük alanını geçtiğimiz dönem Çerkezköy’e kazandırmıştık. Ormandan 580 dönümlük alanı kiralayarak burasını da vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.  Yürüyüş alanları, spor alanları ve biyolojik göleti ile Çerkezköy yeni bir yaşam alanı daha kazanacak. Kentimiz genelinde onlarca yeni park ve yeşil alanlarda vatandaşlarımız ve çocuklarımız ile buluşuyoruz” diye konuştu.

“EKMEK ÜRETİM KAPASİTESİ 50 BİNE ÇIKARILACAK”

Çerkezköy Halk Ekmek A.Ş.’nin üretime geçtiğini ve bugün 20 bin ekmek üretim kapasitesinin Ağustos ayı sonu itibari ile günlük 50 bine çıkarılacağını ifade eden Belediye Başkanı Vahap Akay, “Bizim kimse ile bir sorunumuz yok. Eleştirileri, bunların konuşulduğu platformları duyuyorum. Çerkezköy Halk Ekmek A.Ş. Çerkezköy’ün öz malıdır, vatandaşlarının malıdır. Bugün kent genelinde 9 noktada satışlarına devam ediyor. Hedefimiz üretim kapasitesini iki misline çıkartarak satış noktalarını arttırmak. Ucuz ve sağlıklı ekmek hedefimiz ile çıktığımız yolumuza aynı düşünceler ve hedef ile devam edeceğiz.” dedi.

“BALÇIKLAR KIZILPINAR MERASINA DÖKÜLÜYOR”

Hızlı tren çalışmaları nedeni ile Çorlu Deresi’nin ıslahında çıkan balçıkların Kızılpınar merasına döküldüğünü ifade eden Akay, “18 Temmuz 2023 tarihli İl Mera Komisyon kararında Çorlu Deresi’nden çıkacak balçık, Kızılpınar’ın meralarına ıslah edilme bahanesi ile dökülmek isteniyor. Yaklaşık 70 bin kamyon ve 1 milyon metreküp balçık Kızılpınar’da hayvancılık yapan, meralarından geçimini sağlayan vatandaşlarımızı olumsuz etkileyecek. O meraları bir balçık denizine dönüştürmek isteyenlere buradan sesleniyorum. Aldığınız karar hukuki değildir. Bugünden itibaren Çerkezköy Belediyesi hukuki haklarını korumak için üzerine düşeni yapacaktır. Biliyorum ve inanıyorum ki Kızılpınar ve Çerkezköy’de yaşayan herkes kendi merasına ve toprağına sahip çıkacak ve birileri üç kuruş fazla para kazanacak diye kendi malını peşkeş çektirmeyecektir.” ifadelerini kullandı.

"BAĞLIK VİYADÜĞÜ’NÜ HALKIMIZIN HİZMETİNE AÇIYOR OLMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ"

Çerkezköy Bağlık Viyadüğü’nün açılış töreninde konuşan bir diğer isim olan ve Bağlık Viyadüğü ile birlikte bölgede yaşanan trafik sorununun büyük oranda halledileceğini belirteren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Yollar şehirciliğin ve kentin gelişmesinin en önemli göstergelerindendir. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Çerkezköy’de Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarına imza atmaya devam ediyor. Trafik yoğunluğunun büyük ölçüde azaltılması ve hemşerilerimizin kolay ve konforlu ulaşım sağlayabilmesi için 275 metre uzunluğa sahip Çerkezköy Bağlık Viyadüğü’nü halkımızın hizmetine açıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bağlık Viyadüğü yaklaşık 65 Milyon TL’lik dev bir yatırım. Bu yatırım ile birlikte hem araçlar hem de yayalar için güvenli seyahat imkânı sağlanmış oldu. Büyükşehir Belediyesi olarak şehircilik adına önemli yatırımları hayata geçiriyoruz. Bundan sonra da Tekirdağ için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bağlık Viyadüğü Çerkezköy İlçemize hayırlı olsun.” dedi.

2-15

YENİ AÇILIŞLAR YOLDA

Cumhuriyet Mahallesi Tepe Kavşağı’nın önümüzdeki hafta, Kapalı Yüzme Havuzu’nun Ekim ayına kadar hizmete açılacağını kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak, Kavak Dere kenarına yapılan Kentpark’ı da Ekim ayında hizmete açacaklarını ifade etti.

“ÇERKEZKÖY’ÜMÜZE HAYIRLI OLSUN”

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın ardından kürsüye gelen CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun da Bağlık Viyadüğü’nün artık hizmete açıldığını belirterek, “Başkanlarımız söz verdi ve bu sözlerini yerine getirdiler. Hem araç trafiğine hem yaya trafiğine Viyadük açılıyor. Mahallemize, Çerkezköy’ümüze hayırlı olsun.” dedi.

ilhami özcan

AÇILIŞI YAPILDI

Konuşmaların tamamlanmasının ardından yapımı tamamlanan Bağlık Viyadüğü, protokol üyeleri tarafından kesilen kurdele ile hizmete açıldı.

açılış

Muhabir: Tuba TURHAN