Bozdağ: Gülen, Türkiye için bir güvenlik tehdididir

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in iade süreciyle ilgili olarak ABD'li mevkidaşı Loretta Lynch ile görüşmek üzere gerçekleştirdiği ABD ziyaretini ziyaretini değerlendirdi.

Bozdağ: Gülen, Türkiye için bir güvenlik tehdididir

Çerkezköy Bakış - Adalet Bakanı Bozdağ, "FETÖ elebaşı Gülen'in geçici tutuklanmasıyla ilgili dosya Fetullah Gülen'in darbe teşebbüsündeki 1. aktör olduğunu fazlasıyla ispatlamaktadır." dedi.

“GEÇİCİ TUTUKLANMASINI TALEP ETTİK”

ABD Adalet Bakanı Lynch ile ilk kez bir iade sürecini yüz yüze görüştüğünü vurgulayan Bozdağ, "Türkiye olarak bugüne kadar Avrupa da dahil yurt dışından pek çok kişinin iadesini ve geçici tutuklanmasını talep ettik. Ancak şimdiye kadar bir iade sürecini görüşmek üzere hiçbir zaman Türkiye'den bir adalet bakanı ABD'ye gelmedi. Zannediyorum, ABD Adalet Bakanı da bir iade görüşmesi için bakan ağırlamamıştır. Bu, Türkiye'nin iade sürecine verdiği önemi gösteriyor." ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE İÇİN GÜVENLİK TEHDİDİ”

“Gülen, Türkiye için bir güvenlik tehdididir. ABD için de kamu düzenini bozucu bir tehdittir." değerlendirmesinde bulunan Bozdağ, bu sebeple Gülen'in geçici tutuklanmasını, iade maksadıyla tutuklanmasını ve iade sürecinin hızlandırılmasını talep ettiklerini belirtti. Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye olarak 'yargısal boyutu dışlayın, direkt iade işlemi yapın' demiyoruz. Aramızdaki anlaşmanın hem idari hem de yargısal bir süreci öngördüğünü biliyoruz. Bizim dediğimiz şey, idari ve yargısal sürecin hızlandırılmasıdır. Şu ana kadar bunlar yavaş yürüyor. Bu konuda atılması gereken adımlar da henüz arzu ettiğimiz gibi atılmadı.”

İADE VE GEÇİCİ TUTUKLANMA DOSYALARI

“Bizim gönderdiğimiz dosyadaki delillerle eğer terörist Gülen'in iadesi yapılmayacaksa başka hiçbir dosyayla bir iadenin yapılmaması lazım.” diyen Bozdağ, ABD'ye gelen geçici tutuklama taleplerinde daha sağlam delillere sahip ikinci bir dosya olduğuna inanmadığını söyledi. Bozdağ, “Gülen'in iadesine ilişkin dosyalar ve darbe teşebbüsüne ilişkin geçici tutuklama talebi, sağlam ve fazlasıyla yeterli delille doludur. Net söylüyorum; dosyada, 15 Temmuz darbe teşebbüsü nedeniyle bu darbenin planlanmasının ve uygulanmasının azmettiricisi, birinci derecede failinin Fetullah Gülen olduğunu ispat eden fazlasıyla delil vardır." dedi.

“CİDDİ ZARARLAR VERİR”

İade sürecinin uzamasının Türk-Amerikan ilişkilerine ciddi zararlar vereceğini bir kez daha vurgulayan Bozdağ, "Sürecin olumsuz neticelenmesi ise iki ülke arasındaki ilişkilerde onarılması güç tahribatlar yapacaktır. O zaman hiçbir şey bugünkü gibi olmaz." diye konuştu. 2006-2016 yılları arasında ABD'nin Türkiye'den 10 geçici tutuklama talebinin olduğunu hatırlatan Bozdağ, "Türkiye 10'unda da tutuklama kararı verdi. 9'unu yakalayıp hapse koymuş, sadece biri yakalanamadığı için hapse konamamış. Ama taleplerin hepsinde de Türk mahkemeleri geçici tutuklama kararlarını almıştır." şeklinde konuştu.