DEVA Partisi Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar, yaptığı basın açıklaması ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye sosyal konut projesinin durumunu sordu.

Avşar, 13 Eylül 2022 tarihinde İlk Evim İlk İş Yerim adıyla Cumhurbaşkanı tarafından Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi olarak kamuoyuna tanıtılan,  1 buçuk ayda 8 milyon başvuru alan ve geçerli başvuru sayısının 5 milyon 135 bin 324 kişi olarak tespit edilen projenin akıbetini halkımız öğrenmek istiyor.” Dedi.

Proje de konut, konut arsası ve sanayi sitelerinin olacağını, ayrıca gençler, emekliler, engelliler, şehit yakınları ve gaziler için özel kontenjan olacağının ilan edildiğini belirten Avşar, vatandaşa 2 yıl içinde teslim edileceği sözünü hatırlattı.

HANGİ İLDE PROJEYE BAŞLANMIŞ VE YÜZDE KAÇI TAMAMLANMIŞTIR?

Avşar, önergede Bakan'a şu soruları yöneltti; 13 Eylül 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi olarak kamuoyuna tanıtılan ve 2 yıl içinde tamamlama sözü verilen proje, 13 Eylül 2023 tarihinde lansmandan sonra bir yılını doldurmuş olacaktır. Bu çerçevede hangi ilde projeye başlanmış ve yüzde kaçı tamamlanmıştır? 

Taahhüt ettiğiniz süre içerisinde projeyi tamamlayabilecek misiniz?

Üzerinden geçen yaklaşık 1 yıllık süreçte, inşaatına hiç başlanmamış hatta temeli dahi atılmamış yerler var mı? Varsa taahhüt ettiğiniz süre içerisinde tamamlayabilecek misiniz?

Vatandaşlarımızı bilgilendirmeyi düşünüyor musunuz?

Bu kapsamında başvuru ücretleri alınan, kayıt işlemleri tamamlanan ve 2 yıl içinde teslim etme sözü verilen proje ile ilgili yukarıda zikredilen sorular hakkında vatandaşlarımızı bilgilendirmeyi düşünüyor musunuz?

Muhabir: Tuba SÜVEREKLİ