Çerkezköy için 'sarı' uyarı

Bahar havasının yaşandığı Çerkezköy'de yarından itibaren hava sıcaklığı hissedilir derecede düşecek. Sağanak yağmur yağışının beklendiği ilçe için Meteoroloji Genel Müdürlüğü 'sarı' uyarı da bulundu.

Çerkezköy için 'sarı' uyarı

Çerkezköy Bakış - Ülkemizin, yarından itibaren Orta Akdeniz üzerinden gelecek olan serin ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. Batı bölgelerden itibaren hafta sonuna kadar yurt genelinde etkili olması beklenen yağışların, yarın Tekirdağ, Edirne Kırklareli kesimi, İstanbul, Çanakkale, Balıkesir’in kuzey ve batısı ile İzmir çevrelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlara sebep olması bekleniyor, Bu yağışlı sistemin, perşembe günü doğu kesimlerde etkili olduktan sonra ülkemizi terk etmesi, ancak Cuma günü batı bölgelerden itibaren tekrar yeni bir yağışlı sistemin etkili olmaya başlayacağı tahmin ediliyor.
Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, yağışlarla birlikte yarın kuzeybatı, Çarşamba günü ise kuzey, iç ve batı bölgelerde hissedilir derecede 6-10 derece azalarak mevsim normalleri civarına düşeceği öngörülüyor. Rüzgarın, yarın Marmara’da önce güneybatı (lodos) öğleden sonra kuzeydoğu (poyraz), Ege, İç Anadolu ve Orta Karadeniz’de güney yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (50-80 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.
Çerkezköy ve Kapaklı’da ise meteoroloji ‘sarı’ uyarıda bulundu. Meteoroloji verilerine göre iki ilçede sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların yarın öğle saatlerinden itibaren kuvvetli (21-50 kg/m2) olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerektiği bildirildi.

SARI UYARI NEDİR

Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.