banner265

banner571

10 okula ihtiyaç var

2016-2017 eğitim-öğretim yılı nedeniyle Çerkezköy Tepe İlk Okulu-Ortaokulu’nda İlköğretim Haftası kutlama programı düzenlendi.

Çerkezköy 21.09.2016, 14:57 21.09.2016, 18:03 Bakış Haber Merkezi
10 okula ihtiyaç var
banner301
Çerkezköy Bakış - İlköğretim Haftası açılışında konuşan Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay yeni eğitim-öğretim döneminin hayırlı olmasını diledi. Çerkezköy’deki öğrenci sayısının her yıl artış gösterdiğini belirten Kubilay “Çerkezköy’de mevcut halde 21 derslikli düşünürsek 600 kapasiteli 10 adet okula, 24 derslikli düşünürsek 750 kapasiteli 9 okula, 32 derslikli düşünürsek 960 öğrenci kapasiteli 7 okula, 40 derslikli düşünürsek 1200 öğrenci kapasiteli 5 okula ihtiyaç duyuluyor.” dedi.

KUTLAMA PROGRAMA DÜZENLENDİ

Dün saat 10.00’da başlayan programa Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, Çerkezköy Belediye Başkan Vekili Nedim Yılancı, Ak Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Erdoğan, İlçe Emniyet Müdür Vekili Sertan Topkaya, İlçe Jandarma Komutan Vekili Jandarma Kıdemli Başçavuş İlker Çetintepe, İlçe Sağlık Müdürü Dr.Olcay Palak, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsa Altay, Gençlik ve Spor Hizmetleri İlçe Müdürü Metin Aysal, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Yusuf Hayri ile Abdullah Nair, İşkur Çerkezköy Şube Müdürü Ercan Sözen, Eğitim Bir Sen Çerkezköy İlçe Başkanı Ahmet Üzgün, Çerkezköy Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Yılmaz Arat, THK Çerkezköy Şube Başkanı Mustafa Zümbül, TCDD Çerkezköy Gar Şefi Mustafa Parapan, okul müdürleri, mahalle muhtarları, Tepe İlkokulu-Ortaokulu Okul Aile Birliği Yönetimi,öğretmenler ile öğrenciler katıldı.

ERDOĞAN: HAYIRLI OLSUN

Programa saygı duruşunda bulunulması akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlandı. Açılış konuşmasını İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Erdoğan yaptı. Yeni eğitim-öğretin yılının hayırlı olması temennisinde bulunarak konuşmasına başlayan Erdoğan “Uzun meşakkatli ve eğitici, öğretici bir zaman dilimi sonrasında okullarımız açılmış, öğrencilerimiz ile buluşan kurumlarımız, kurumları ile buluşan öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, idareciler heyecanla, iştiyakla başlamanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

ÖĞRENCİ SAYISI 32 BİNE YAKLAŞTI

Yeni dönemde 52 kurum, 1607 öğretmen ve idareciyle göreve başladıklarını kaydeden Erdoğan “Ülkemizin ve velilerimizin emaneti olan 31 bin 321 öğrencimiz ile eğitim-öğretime başlamış bulunuyoruz. Her ferdin eğitim hakkının bulunduğu, eğitimde feda edilecek bir kişi dahi olmadığı düsturuyla okumanın ve okutmanın kıymetinin idraki ve mükafatıyla, bu ülke uğrunda canlarını hiç düşünmeden Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda, 15 Temmuz’da ve halen vatanı uğruna toprağı şereflendiren aziz şehitlerimizin huzurunda bir borç ve görev anlayışı ile hiçbir bahaneye sığınmadan çalışan, başaran ve yorulan eğitimci anlayışı ile yenilenmiş, dünya ölçeğini tahlil etmiş ülkemizin değerlerine uygun Milli Eğitim hedeflerini yerine getirerek milli-manevi değerleri öğretecek eğitim çalışmalarımıza başlamış bulunmaktayız.” diye konuştu.

“YORULMADAN ÇALIŞMAK ZORUNDAYIZ”

Erdoğan şöyle devam etti: “Büyük hülyaları olan, gayret ettiğinde bu hülyalarını gerçeğe dönüştüren bir milletini mirasçıları olarak büyük işlerin eğitimi ile olacağına inanan, ülkemizin muasır medeniyetleri seviyesi üzerinde olan hedefini unutmadan bu milletin hakkı olduğu gayreti ile yılmadan, yorulmadan çalışmak zorundayız. Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden, rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini sonra hürriyetlerini ve daha sonra istiklallerini kaybetmeye mahkumdurlar’ şeklindeki sözü bu hakikati özetlemektedir. Değerli şairimiz Nuri Pakdil’in ‘İnsanı kalbinden tutamadınız mı, görün; nasıl gideceğinizi ellerinizden!’ sözünü hiç aklımızdan çıkarmamalı ve öğrencilerimizi zihnen eğitirken, kalplerini kenarda
unutmamalıyız”  TEŞEKKÜR ETTİ

Erdoğan konuşmasının son bölümünde eğitim çalışmalarına katkısı olanlara teşekkür ederek “Öğrencilerimize Mevlana’nın ‘Sesini değil, sözünü yükselt; Çiçekleri büyüten gök gürültürü değil yağmurlardır’ dusturuyla yetiştirip sözünün ve geleceğinin, ülkesinin kıymetini ali edecek şekilde yetiştirme gayreti içinde olacağız. Bu gayretler içerisinde destekçimiz ve yönlendiricimiz sayın kaymakamımıza, belediye başkanlığımıza kitap dağıtımında sağladığı katkılar nedeniyle ve tüm paydaşlarımıza saygılarımızı sunuyoruz.” dedi.

YILANCI: EĞİTİMİN ÖNEMİ ORTAYA ÇIKIYOR

Çerkezköy Belediye Başkan Vekili Nedim Yılancı, yeni bir eğitim-öğretim yılına başlamış olmanın heyecanını yaşadıklarını ifade ederek şunları söyledi: “Ülkemizin son dönemlerinde yaşadığı talihsiz olaylarda eğitimin, biat eden değil sorgulayan, düşünen insanlar yetiştirmedeki önemi açık bir şekilde ortaya çıkmıştır. 15 Temmuz’da çoğunluğu eğitimli ancak bağnaz ve körü körüne itaat eden insanlar tarafından yapıldığı apaçık ortadadır.

“ELİMİZDEN GELEN KATKIYI SUNUYORUZ”

Bilimde, sanatta, sporda başarılı toplumların iyi bir eğitim sistemine sahip olduğu, insanlarını iyi eğiten toplumlar olduğunu görüyoruz. Maalesef yoksulluğun, savaşların hüküm sürdüğü coğrafyalarda eğitim çok gerilerde kalmış durumdadır. Bizler yerel yönetim imkanlarımızı zorlayarak okullarımıza destek olmaya çalışıyoruz. Gençlerimiz ve çocuklarımızın okul dışında vakit geçirebileceği spor alanlarını inşa ediyoruz.

“HAYIRLI OLSUN”

Ülkemizin kalkınması, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef koyduğu muasır medeniyetler seviyesine ulaşmamız, tüm bireylerin çok çalışması ve toplumsal sorumluluklarını yerine getirmeleriyle mümkün olacaktır. 2016-2017 eğitim-öğretim yılının Çerkezköyümüze ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum”

KUBİLAY: EN ESASLI MESELEMİZ EĞİTİM

Programa Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay’ın konuşmasıyla devam edildi. Yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını temenni ederek konuşmasına başlayan Kaymakam Kubilay, en önemli meselenin eğitim olduğunu kaydetti. Kaymakam Kubilay şöyle devam etti: “Her nefes alışımızda geleceğimizin teminatı çocuklarımızın sorumluğunu omzumuzda hissediyoruz. Bunun için hep birlikte eğitim seferberliği başlatmıştık. Eğitimin her kademesiyle yakından ilgiliyiz.”

“TÜM FAALİYETLERİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUM”

Kaymakam Kubilay eğitim-öğretimdeki tüm faaliyetleri yakından takip ettiğini vurgulayarak “Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi ‘Tek bir şeye ihtiyacımız var; o da çalışkan olmaktır’ Çerkezköy olarak her alanda bir adım öne geçebilmek için daha çok çalışmalıyız.” diye konuştu. Öğretmenlere seslenerek konuşmasını sürdüren Kubilay “Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızı sizlere emanet ettik. Çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştireceğinize inanıyoruz ve sizlere güveniyoruz.” diye konuştu.

“KANTİNLERİ BİZZAT DENETLEYECEĞİM”

Öğrencilerin güvenlik ve sağlığının da kendilerine emanet edildiğini kaydeden Kubilay “Kolluk kuvvetlerimiz, İlçe Sağlık Müdürlüğümüz ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz; İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte koordineli çalışarak her türlü olumsuzluktan çocuklarımızı korumak için gayret sarf edeceklerdir. Çerkezköy’de görev yaptığım süre içerisinde bizleri üzecek bir olay meydana gelmedi. Bundan dolayı kolluk kuvvetlerimize, Milli Eğitim Müdürlüğümüze, okul idarecilerimize, öğretmenlerimize ve tüm ilgililere teşekkür ediyorum. Okul kantinlerinde denetimlerimiz sürecek. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz ile İlçe Sağlık Müdürlüğümüz bu konudaki çalışmalarını sürdürüyor. Şahsım olarak bizzat kendim de denetimlerde bulunacağım” ifadelerine yer
verdi.“EĞİTİM SEFERBERLİĞİMİZ SÜRÜYOR”


Çerkezköy’ün sanayide olduğu gibi eğitimde de marka kent olması için gayret gösterdiklerini anlatan Kubilay özetle şunları söyledi: “Eğitim seferberliğimiz sürüyor. Ambardere’deki eğitim kampüsümüze bir de sosyal bilimler lisesi eklenecek. İmam Hatip Lisesi işi ihaleye çıkacak. Çerkezköy Proje Koordinasyon Merkezi çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalarda yüzbinlerce euro Çerkezköy’e kaynak kazandırıldı. Halk Eğitim Merkezi bünyesinde 35 bin kursiyere ulaştık. Yeni hedefimiz 50 bin kursiyere ulaşmak. Okul öncesi eğitimi önemsiyoruz. Okul öncesi eğitimde okullaşma oranımız hedefimiz olan yüzde 90’a ulaştı. Okul öncesinde çocukları olan velilerimize çocuklarını ana okullarına getirmelerini istiyoruz. Okuma yazma kurslarımız da devam ediyor. Bir kişi olsa da kurs açıyoruz.”

“YENİ OKULLARA İHTİYAÇ VAR”

Kaymakam Kubilay, Çerkezköy’deki öğrenci sayısının her yıl artış gösterdiğini belirterek, “Çerkezköy’de mevcut halde 21 derslikli düşünürsek 600 kapasiteli 10 adet okula, 24 derslikli düşünürsek 750 kapasiteli 9 okula, 32 derslikli düşünürsek 960 öğrenci kapasiteli 7 okula, 40 derslikli düşünürsek 1200 öğrenci kapasiteli 5 okula ihtiyaç duyuluyor. Eğitimde marka şehir olabilmek için ikili öğretimden bir an önce kurtulmalıyız. Bu anlamda Milli Eğitim Bakanlığımız ile Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin ilçemize kazandıracağı okullarda inşaat çalışmaları sürüyor. Bu kapsamda tüm katkı sunan kurum ve kuruşlar ile hayırseverlerimize teşekkür ediyoruz. Hayırseverlerimizin yeni katkılarını da bekliyoruz” dedi.  

15 TEMMUZ HATIRA ORMANI OLUŞTURULACAK

15 Temmuz hain darbe girişimine de değinen Kaymakam Kubilay, hain darbe girişiminde şehit düşenlere Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diledi. Kaymakam Kubilay, 15 Temmuz sürecinin öğrencilere en iyi şekilde anlatılması gerektiğini ifade ederek “Bizler de Çerkezköy Kaymakamlığı olarak 15 Temmuz’un hatırlanması adına Çerkezköy’de bir hatıra ormanı oluşturacağız. Hazırlıklarımızı sürdürüyoruz” dedi.

TEŞEKKÜR ETTİ

Kaymakam Kubilay konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Eğitim faaliyetlerine katkıda bulunan Hükümetimize, Milli Eğitim Bakanlığımıza, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimize, Belediyelere, okul müdürlerine, muhtarlara, kamu kurum ve kuruluşlarına, siyasi parti temsilcilerine, sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ediyoruz. Okul aile birliği yönetimlerine de eğitime katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.”

MİNİK ÖĞRENCİLERE ÇİKOLATA VE KALEM

Konuşmaların tamamlanması sonrasında Kaymakam Kubilay beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte 1/B sınıfını ziyaret ederek minik öğrencilere çikolata ve kalem hediye etti. İlköğretim Haftası kutlamaları çerçevesinde öğrenciler çeşitli etkinlikler sundu. Program toplu fotoğraf çekimi sonrasında tamamlandı.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (2)
Vatandaş 6 yıl önce
Kim yapacak 10 okulu? çerkezköye devletin yaptığı bir okul yok. okullartın hepsi hayırseverler sayesinde yapılım. Vatandaşa okul yok diye şikayet edecek yerde gidin ankaraya Türkiyeyi vergisiytle besleyen tekirdağın vergilerinin yerinde kullanılmasını takip edin. Türkiyenin en büyük sanayi kuruluşları burda toplanan vergiler burada kullanılıyormu?
pisiders 6 yıl önce
Öncelikle mevcut okulların eksik öğretmen açığının biran önce hal edilmesi gerekmektedir.Yok bin tane okulda yapsanız öğretmen olmadığı sürece hiç bir şey elde edemezsiniz.
Namaz Vakti 06 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31