16 yıl sonra Cumhurbaşkanı ağırladık

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül çeşitli temaslarda bulunmak üzere Tekirdağ’a geldi. 16 yıl sonra Tekirdağ’ı ziyaret eden ilk Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül Tekirdağ’ı ziyaret etmekten büyük mutluluk duyduğunu söyleyerek “Tekirdağ sadece kendisi için değil, Türkiye için çok büyük özellikleri bulunduruyor. Kendisini aşmış bir şehir. Tekirdağ'daki sanayi, tarım, lojistik, ulaştırma, bütün bunlar Türkiye ile ilgili, burayla ilgili değil artık. Buranın çok ötesinde Tekirdağ’da bir dinamizm var.” diye konuştu.

16 yıl sonra Cumhurbaşkanı ağırladık
Çerkezköy Bakış - Çeşitli temaslarda ve incelemelerde bulunmak üzere bugün Tekirdağ’da gelen Cumhurbaşkanı Gül, Tekirdağ Valiliği ziyareti öncesinde kendisine yoğun ilgi ve sevgi gösteren vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı.
VALİ YERLİKAYA’YI ZİYARET ETTİ
Gül daha sonra Tekirdağ Valiliği'ne geçti. Cumhurbaşkanı Gül, Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya'yı makamında ziyaret etti. Burada konuşan Gül, Cumhurbaşkanı olarak Tekirdağ'ı ziyaret etmekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi.  Daha önce siyasette, hükümette bulunduğu dönemlerde Tekirdağ'a geldiğini dile getiren Gül, "Cumhurbaşkanı olarak bugüne nasip oldu. Bu vesileyle bu sıcak havada sevgi gösteren bütün vatandaşlarıma bir kez daha teşekkür etmek istiyorum" ifadelerini kullandı.
“TEKİRDAĞ KENDİNİ AŞMIŞ”
Gül, Tekirdağ'ın, sadece kendisi için değil, Türkiye için çok büyük özellikleri bulunduğunu ve "kendisini aşmış şehirlerden biri" olduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Tekirdağ'daki sanayi, tarım, lojistik, ulaştırma, bütün bunlar Türkiye ile ilgili, burayla ilgili değil artık. Buranın çok ötesinde bir faaliyet, bir dinamizm var burada. 5 sanayi ve ticaret odası, 4 Organize Sanayi Bölgesi, 1 AvrupaSerbest Bölgesi olan bir ilimiz. Dolayısıyla sanayide Türkiye'nin en büyük firmaları, burada üretim yapıyor, istihdam sağlıyor; eminim ki vergilerini de burada ödüyorlardır. Ayrıca tarımda ürettikleriniz, Türkiye'yi besliyor. Herkes bilir ki buğdayda, ayçiçeğinde burası öndedir."“BURADA BULUNMAKTAN GURUR DUYUYORUM”
Valilik binasının tarihi yapısına işaret ederek, burada bulunmaktan gurur duyduğunu ifade eden Gül, "Büyük devletin bütün özelliklerini bu vilayet binası taşıyor. Üzülerek ifade etmek isterim ki Anadolu'da birçok büyük ilimiz, nüfusları çok daha büyük ilimizin bu tip vilayet binalarını, hükümet konaklarını maalesef çeşitli vesilelerle yıkmışız, yerine betonarme, elini kaldırsan hemen tavana değecek binalar yapmışız ve hiçbir zamanTürkiye'nin geçmişini, büyüklüğünü yansıtmaz bu binalar. Burası obakımdan da çok heyecan verici. Tekirdağlılar'ı tebrik etmek istiyorum, tüm bu tarihi dokularına ve eserlerine sahip çıktıkları için" diye konuştu.
YERLİKAYA “TARİHİ BİR GÜN”
banner287
Vali Ali Yerlikaya da Tekirdağ'ın "tarihi bir gün" yaşadığını dile getirerek, şunları kaydetti: "Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, cumhurbaşkanlığı döneminde 1928, 1936 ve 1938 tarihlerinde 3 kez, 3'üncü Cumhurbaşkanımız Celal Bayar 1953 yılında 2 kez, 7'nci Cumhurbaşkanımız Kenan Evren 1983 ve 1988 yıllarında 2 kez, 9'uncu Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel 1998'de Tekirdağ'ımızı ziyaretleriyle onurlandırdılar. Son ziyarette, 16 yıl sonra 17 Haziran'da bugün, Tekirdağlılar Cumhurbaşkanlarıyla buluşuyor. Bu, 8'inci ziyaret. Sayın Cumhurbaşkanım, Tekirdağ'a, şehrimize teşrifleriniz bizleri onurlandırmıştır, büyük bir sevinç, büyük bir mutluluk oluşturmuştur. 875 bin Tekirdağlı adına, bu şehrin Valisi olarak şükranlarımızı arzediyorum. Tekirdağ'a hoşgeldiniz." Ziyaretin anısına, hediye olarak Keşan yolu üzerinde 15 dönümlük "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Hatıra Ormanı" adıyla 18 bin 500 ağaçtan oluşacak bir orman yaptıklarını belirten Yerlikaya, 600 fidanını diktiklerini ve bunu tamamlayacaklarını bildirdi.ÇATI ADAYI DEĞERLENDİRDİ
Gül'e vilayette CHP ve MHP’nin 'çatı aday' olarak belirledikleri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun sorulması üzerine "Adaylar yavaş yavaş belli olmaya başladı. Kısa bir süre içerisinde tüm adaylar belli olacak. Tabi ki ben Cumhurbaşkanı olarak anayasa gereği siyaset üstü tavrımı sürdürmek zorundayım. Giderek artık Yüksek Seçim Kurulu’nun ilan ettiği sürece yaklaşıyoruz. İlk defa halkın cumhurbaşkanını seçecek olması, bu sefer biraz daha farklı kılıyor. Anayasada cumhurbaşkanlığının görev ve sorumluluklarında bir değişiklik söz konusu değilse de sistem aynı. Cumhurbaşkanlığı seçim şeklinde bir değişiklik oldu. Bunun da sebeplerini hatırlayacaksınız. Geçen dönemlerde yaşanan sıkıntılar bunu mecbur etti. Halk da bunu o zaman onayladı. Dolayısıyla ilk defa halk direkt olarak cumhurbaşkanını seçecek. Birçok Avrupa ülkelerinde de parlamenter sistemlerde de bu söz konusu. Komşularımızda ve AB üyesi ülkelerde de vardır.” Şeklinde cevap verdi.
“BÜTÜN BİRİMLER TEYAKKUZ HALİNDE”
Irak’ta çok üzücü olayların yaşandığını ve Musul’daki Başkonsolosluğu'ndaki görevliler ile birçok sivil vatandaşı sağ salim Türkiye’ye getirmek için devletin bütün ilgili birimlerinin teyakkuz halinde olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, şu ifadeleri kullandı. “Bunlar çok üzücü ve ders alınacak şeylerdir. Bütün bunların Müslümanlar içerisinde cereyan etmesi ise ayrı bir üzüntü kaynağı olması gerekir ve İslam diniyle ilgili imajını bütün dünyada bozulduğuna üzülerek görüyoruz. Halbuki İslam dini haksız yere bir insan öldürmenin bütün insanlığı öldürmek gibi olduğunu söyleyen ve yasaklayan bir dindir. O bakımdan, bunun daha da derinleşmemesi hepimizin arzusudur. Bölge olarak, biz elimizden geleni yapıyoruz. Gece- gündüz koordine halinde büyük bir çalışma içinde. İnşallah bu vatandaşları konsolosluk görevlileri Türkiye’ye sağ salim getireceğiz. Bunun için uğraşıyoruz. İki ateş arasına kalanIrak'taki Türkmen kardeşlerimizin Türkiye her zaman yanında olmuştur ve yanında olmaya devam edecektir. Onları geçmişte olduğu gibi bundan sonra da yalnız bırakmayacağız. Gereken her şey yapılmaktadır, yapılacaktır. Bu olayların hepimize ders olması gerekir. Hepimiz birbirimizin, ülkemizin kıymetini bilelim, el birliği içinde Türkiye’ye gelecek nesilleri çok daha iyi hazırlamak için çok daha fazla çalışalım. Dayanışma içinde olalım. Birbirimize sırt verelim. Farklı düşüncelerimiz var ama medeni şekilde kendi aramızda konuşmaya devam edelim."
“AK PARTİ’NİN KURUCULARINDANIM”
AK Parti Genel Başkanlığı'na ve başbakanlığa geri dönecek misiniz? şeklindeki soruya Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, şunları söyledi: “Şu da bir gerçek ki; AK Parti’nin kurucularındanım. Dolayısıyla partinin kurucusuyum ve bütün kademelerinde bulundum. Dolayısıyla bütün bu konuları kendi aramızda da değerlendireceğiz. Türkiye’nin geleceği, partiyle ilgili düşüncelerimiz, aramızda konuşacağımız konulardır. Bugünkü cumhurbaşkanlığı görevim olduğu süre içerisinde sonuna kadar siyaset üstü tavrımı sürdürmek bir anayasal görevimdir."

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2014, 11:09

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
umut özkan
umut özkan - 5 yıl Önce

istanbulun gölgesinde olan unutulmuş memleketim. güneydoğuya yapılan yardımların yarısını görebilseydi keşke.

SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510