2013 bütçesinin geçmemesi için entrika çevirdiler

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Ali Tever, ‘365 Oda ve Borsa içerisinde 2013 bütçesi kabul edilmeyen tek oda ÇTSO’dur’ diyerek bütçenin kabul edilmemesinden kendisini sorumlu tutan Oda Meclis Başkanı Gürkan Kesim’e 2011-2012 ve 2013 bütçesi gelir-gider kalemlerinden örnekler göstererek cevap verdi. Tever, Sarı Liste’de birleşen Muhalif Grubu’nun 2013 bütçesinin kabul edilmemesi için türlü entrikalar çevirdiklerini söyleyerek “Bunun sorumlusu sarı listede yer alan, meclisten istifa eden, kaçan, bütçenin gelirine red veren, gelirin ne olduğundan dahi anlamayan kişilerdir. Bu zatlar ellerine tutuşturulan, gerçekleri yansıtmayan tutanağı okumadan imzalayan ve meclis üyesi imzasının ne kadar değerli olduğunu bilmeyen insanlardır.’’ Diye konuştu. Hesap İnceleme Komisyon Başkanı Vedat Babaoğlu’nun karşı grupla beraber hareket ederek taslak bütçesinin geçmemesinde etkisi olduğunu söyleyen Dursun Ali Tever, ‘‘Vedat Babaoğlu, yüzde 10’luk artışa vicdanım el vermiyor’ diyerek hesap incelemeyi kabul etmemiştir. Vicdanı rahatsız olan komisyon başkanı ilk önce kendi işçilerinin haklarını ve Organize Sanayi Bölgesi’nde yaptıklarını düşünerek vicdanını temizlesin.’’ İfadelerini kullandı. Seçim kaygısı taşımadan bütçe hazırladıklarını kaydeden Tever, grup oluşumuna getirilen eleştirilere ise “Bu düzenlenen gruplar, seçime girecek gruplardaki herkes için eşit şartlar taşıyor. Bu arkadaşlar neden bu kadar paniklediler?’’ ifadeleriyle yanıt verdi.

2013 bütçesinin geçmemesi için entrika çevirdiler
ÇerkezköyBakış - Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Ali Tever, Oda Meclis Başkanı Gürkan Kesim’in kendisine yönelik eleştirilerine cevap verdi.
MECLİS BAŞKANI KESİM NE DEMİŞTİ?
Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Gürkan Kesim, geçtiğimiz hafta düzenlediği basın toplantısında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne kayıtlı toplam 365 Oda’nın bulunduğunu söyleyerek 365 Oda içerisinde 2013 yılı bütçesi kabul olmayan tek Oda’nın Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası olduğunu, bunun sorumluluğunun da Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu’na ait olduğunu söylemişti. Meclis Başkanı Kesim ayrıca,  ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Ali Tever’in, 2013 yılı bütçesinin kabul olmamasının nedenlerini meclis üyelerinde değil kendisinde araması gerektiğini belirterek; “Kendi belirlediği Hesap İnceleme Komisyonu bile 2013 Bütçesine ‘red’ veriyorsa, Dursun Ali Tever, Demokrasinin gerektirdiğini yaparak, istifa etmelidir”  şeklinde ifade kullanmıştı.
“SORUMLUSU KENDİLERİDİR’’
Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Ali Tever, Gürkan Kesim’in kendisine yönelik eleştirilerine örneklerle cevap verdi. Tever, Meclis Başkanı Gürkan Kesim’in ifadelerinden kullandığı gibi 365 Oda ve Borsa içerisinde bütçesi onaylanmayan tek Oda’nın Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası olduğunu söyleyerek “Ancak bunun sorumlusu sarı listede yer alan, meclisten istifa eden, kaçan, bütçenin gelirine red veren, gelirin ne olduğundan dahi anlamayan kişilerdir.’’ Dedi.   
HER TÜRLÜ ENTRİKAYI ÇEVİRDİLER
Olağanüstü meclis toplantısında 2013 yılı taslak bütçesinin 5’e karşı 13 red oyu ile kabul edilmediğini hatırlatarak sözlerini sürdüren Dursun Ali Tever “2013 yılı bütçesinin onaylanmaması için ellerinden gelen her türlü entrikayı çevirmişlerdir.’’ Diye konuştu.
“OKUMADILAR İMZALADILAR’’
Tever, olağan üstü meclis toplantısında 2013 yılı taslak bütçesine red oyu veren meclis üyelerinin “Bütçede belirtilen kayıt ücreti, yıllık aidat miktarı ve hizmet karşılığı alınacak belge bedellerindeki artış 2012 yılı enflasyon rakamlarının çok üzerinde arttırılmıştır, Personel giderleri kalemi geçen yılki bütçe rakamlarına oranlandığında yaklaşık yüzde 50 arttırılmıştır, Halen 13 çalışanı bulunan odamızın 2013 çalışan kadrosu 23 kişiye çıkartılmıştır ve Harcırahlar maddesinde belirtilen genel sekreter ve yardımcısının harcırah yönetmeliği grubu B olması gerekirken A Grubu olması’’ şeklindeki gerekçeleri ileri sürdüklerini ifade ederek “Belirttikleri gerekçelerle 2013 yılı taslak bütçesine red oyu kullandılar. Ancak bu zatlar ellerine tutuşturulan, gerçekleri yansıtmayan tutanağı okumadan imzalayan ve meclis üyesi imzasının ne kadar değerli olduğunu bilmeyen insanlardır.’’ Şeklinde konuştu.
“İLK ÖNCE KENDİSİNE BAKSIN’’
Hesap İnceleme Komisyon Başkanı Vedat Babaoğlu’nun karşı grupla beraber hareket ederek taslak bütçesinin geçmemesinde etkisi olduğunu söyleyen Dursun Ali Tever, Babaoğlu’na eleştirilerde bulunarak ‘‘Vedat Babaoğlu, yüzde 10’luk artışa vicdanım el vermiyor’ diyerek hesap incelemeyi kabul etmemiştir. Vicdanı rahatsız olan komisyon başkanı ilk önce kendi işçilerinin haklarını ve Organize Sanayi Bölgesi’nde yaptıklarını düşünerek vicdanını temizlesin.’’ Diye konuştu.
“GERÇEKLERİ YANSITMIYOR’’
Tever, 2013 bütçesini onaylamak için 13 meclis üyesinin imzaladığı 4 maddelilik tutanaktaki ifadelerin gerçeği yansıtmadığını ifade ederek, şöyle devam etti: “ bütçede belirtilen kayıt ücreti, yıllık aidat miktarı ve hizmet karşılığı alınacak belge bedellerindeki artış 2012 yılı enflasyon rakamlarının çok üzerinde olduğunu’ ifade edildi. Oysaki hizmet karşılığı alınacak ücret tarifesinde 1 kuruş dahi artış yoktur. 2012-2012-2013 yıllarına ait çizelgeler incelendiğinde bu çok iyi bir şekilde görülecektir.’’
“POPÜLİSTLİK YAPMADIK’’
Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nda halen 13 kişinin çalıştığını ifade eden Dursun Ali Tever, ‘Oda çalışan sayısının 23’e çıkartılmasını’ norm kadro oluşturmak şeklinde değerlendirerek “Bu ihtiyaç olduğu zaman bu kadrodan faydalanmak için yapılan, uzun yıllara yayılan bir projedir. Çünkü Oda’da kadro alımında popülistlik yapmışlardır. Biz Oda’yı düşünerek Oda’da görev yapacak yönetimlerin böyle bir sıkıntı ile karşılaşmasınlar diye bir düzenlemeye gittik. Red gerekçelerinin altına imza atanlar sorgulama ve araştırma yapmadan imza atıyorlar. Kimsenin ne norm kadrodan haberi var ne de gerçek kadrodan. Norm kadro, kamu kurum ve kuruluşlarının, görevlerini etkin ve verimli bir şekilde yerine getirmeleri için olması gereken personel kadrosunun nitelik ve sayısal yönüyle belirlenmesidir. Oda’yı bakkal dükkanı gibi yönetmeye çalışıyorlar. Bizler Odamızı kurumsal bir yapıya dönüştürmeye çalışıyoruz.’’ İfadelerini kullandı.
“SEÇİM YATIRIMI YAPMADIK’’
Red gerekçesinde ‘Harcırahlar maddesinde belirtilen genel sekreter ve yardımcısının harcırah yönetmeliği grubu B olması gerekirken A Grubu olması’ şeklinde eleştiriyi de yanıtlayan Tever “Oda bütçe muhasebe yönetmeliğinin harcırahlar başlıklı 65.maddesine bakılırsa genel sekreter ve yardımcılarının A Grubu olduğunu görürler. Biz yönetim olarak işleyişin içindeyiz ve olması gerektiği gibi cesurca bir bütçe hazırladık, meclise sunduk. Seçim yatırımına gitmedik.’’ Dedi.
“YÜZDE 10 ORANINDA ZAM ÖNGÖRDÜK’’
Kayıt ücreti ile yıllık aidatlara yüzde 10 oranında zam öngördüklerini kaydeden Dursun Ali Tever “2011-2012 yılllarına ait zam yapılmamıştır. Öngördüğümüz zam 2013 yılına aittir. Bunun dışında hiçbir bütçe kalemini değiştirmedik.’’ Diye konuştu.  
“KURUMSAL HAREKET ETTİK’’
Tever, kurumsal olmanın dışına çıkmadıklarını söyleyerek “Oda’yı kendi menfaatleri için kullanmak isteyenlere müsaade etmedik, karşılarında olduk. Bizi aşamayanlar türlü plan ve oyunlarla Oda’yı çalıştırmamaya çalıştılar. Kısır çekişmelerin Oda’ya ve Bölge’ye faydası yok, bunlar sadece menfaatleri peşinde koşan insanların Odamızı karıştırma çabalarıdır. Odamızı karıştırmak isteyenler, Odamızın menfaatini değil kendi menfaatlerini düşünenler; muhalif grubun başını çeken Rahmi Yılmaz, basın sözcülüğünü yapan Süleyman Kozuva ve arkadaşlarıdır.’’ İfadelerini kullandı.
banner287
“KENDİLERİNE PAY ÇIKARMASINLAR’’
NACE Kodları ile ilgili kendilerine yöneltilen eleştirilere de değinen Dursun Ali Tever şunları söyledi: “Bu düzenlenen gruplar, seçime girecek gruplardaki herkes için eşit şartlar taşıyor. Bu arkadaşlar neden bu kadar paniklediler? Bu itirazlar Türkiye genelinde yapıldı. Bunun üzerine TOBB seçimlerin makul bir süre için Bakanlıktan erteleme talebinde bulunmuştur. Muhalif gruptakiler kendilerine pay çıkarmaya çalışıyorlar. Seçimlerin ertelenmesi 365 adet Oda ve Borsa için geçerlidir.’’
TOBB MALİ GENEL KURULU 1 MAYIS’TA
Tever, Oda seçimlerinin Mayıs ayında başlayıp Haziran ayında bitirileceğini söyleyerek ''TOBB’un genel kurulu da Ağustos ayında yapılacaktır. Bu arada TOBB’un mali genel kurulu 1 Mayıs 2012 Çarşamba günü yapılacaktır.’’ Dedi.    
“OKULU BİZ YAPTIK’’
Yönetimi 500 bin TL borçla önceki yönetimden devr aldıklarını anlatan Dursun Ali Tever, “Ayrıca bizden önceki dönemde fazla alınan miktarlardan iade edilecek 485 bin TL’lik bir miktar var. Bazı sanayiciler geri para almayacak. Bu paralarla birlikte okul için 1 milyon 500 bin TL’yi bizler ödemiş olduk.  Bizden önceki yönetim okul için 750 bin TL harcadı.’’ İfadelerini kullandı.
“BİLANÇOLARIMIZ TERTEMİZ’’
Oda olarak bilançolarının temiz olduğunu ifade eden Tever, gelirin arttığını giderin ise azaldığını ifade etti. Dursun Ali Tever, dönemlerinde yaşadıklarının kendilerinden önceki döneme ait olduğunu ifade ederek her adımlarını kurumsallaşma adına attıklarını söyledi.
Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 12:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
halk
halk - 6 yıl Önce

tever belgelerle konuşur, muhalif gruptakilerde atmaca laflarla :))

sigortacı
sigortacı - 6 yıl Önce

sayın başknım, yıllardır yaptıklarınız için teşekkür ederiz.biz sizin nasıl hizmet yapmak için uğraştığınızı görüyoruz ve bazı muhaliflerin sizin hizmetlerinizi engellemek istediğini de görüyoruz.oyumuz her daim sizedir.

Esnaf
Esnaf - 6 yıl Önce

sanayi odasına ait resmi belgelerin alınıp basında yayınlanması kanunen doğrumu? kimlerin rızası ve izni ile resmi evraklar alınıp basında yayınlanıyor?

öte yandan okulun yapımı bu dönem bitmiş olabilir ama okul yapılması kararının çıktığı ve okul yapımı için bütçe ayrılması kararları ne zaman ve kimler tarafından alınmış? geçmiş dönemin borçlarına takılıp duruyorsunuz, bildiğimiz kadarı ile sizin döneminizde birçok yurtdışı seyahati yaptınız maliyeti odaya ait olmak üzere, geçmiş dönemlerde sizin kadar yurtdışı seyahati varmıydı?

enflasyonun ve asgari ücret artışlarının %2,3-3 oranında seyrettiği bir dönemde %10 artışı ileri sürme gerekçeniz nedir?

sürekli birilerini suçlama eğilimindesiniz, bu ülkenin hakimide var savcısıda var mahkemeleride var, suçlu iseler cezaları verilir, ama suçluyu ilan etmek sizin vazifeniz olamaz! odanın başına geçtiğiniz andan itibaren gruplaşmalar kutuplaşmalar kavgalar çekişmeler aldı başını gidiyor, ve siz hala geçmiş dönemi suçluyorsunuz!

Meclis üyesi
Meclis üyesi - 6 yıl Önce

sn başkana önüne gelenleri dogru olup olmadıgını incelemeden ancak okur.1-2012 gerçekleşen personel maaşları 420000tl 2013 butceye konulan 650000 tl artış yuzde elli 2-odada çalışan kadrolu sayısı 13kişi kadroyu 23 e çıkarmaya kendisi seçim yatırımı olarak odaya işe almak için söz verdigi insanları alamamiştır 3-oda kayıt ve yıllık aidatlar enflasyonun üzerinde arttırılmıştır bunların hepsi dogrudur

Mec.uyesi
Mec.uyesi - 6 yıl Önce

gelire neden red verdigimiz tutanaklarda mevcuttur.bakanlık tarafından odamıza gonderilen müfettiş teftiş raporunda brlirtilen genel sekreterin almış oldugu fazla maaşların ,kaza tazmınatının ve diger fazla odemelerin derhal faizi ile birlikte tahsil edilip odaya gelir kaydedilmesi emredilmiştir.bu işlem dursun tever ve yonetimi tarafından. yapılmadıgı icin odamız gelir kaybına ugramıştır bunu dahi idrak edememiş.hala tahsilat yapılamamış gen sekr korkuyor ama uyeleri 150 tl icin icraya veriyor

İsmet.
İsmet. - 6 yıl Önce

çok ilginç açıklamalar bunlar.şimdi bir grup aylar önce odadan istifa etmiş çekilmiş.aradan aylar geçmiş, geri kalan üyeler sizin almak istediğiniz kararlara muhalif olmuş ve siz aylar önce gitmiş olan üyeleri suçluyorsunuz.yani adamlar o kadar kuvvetliymiş ki mecliste olmadıkları halde bile kontrolü sizden alabilmişler..bumudur basına açıklamaya çalıştığınız?

Rahmiyeee
Rahmiyeee - 6 yıl Önce

ölene kadar arkandayız sen buraya yazanlara bakma başkanım..onlar odadaki muhalif grup.adi üstünde işte muhaliflik yapacaklar tabiiki..biz her ne kadar onlarin toplantilarina da katilsak,doğrunun yani senin yanindayiz tever...bütün oylarimiz sana..

Yılmaz
Yılmaz - 6 yıl Önce

ölene kadar arkasındaymışlar(!) breh breh sanki savaşa gidecek vatan kurtaracak! adamı seviyormusunuz dalgamı geçiyorsunuz belli değil.


SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306