banner265

banner571

2017 OSB’nin yatırım yılı olacak

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler ve ÇOSB Müdürü Mehmet Özdoğan,10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Çerkezköy ve Kapaklı’da görev yapan basın mensupları ile öğle yemeğinde bir araya geldi.

Çerkezköy 10.01.2017, 18:45 10.01.2017, 19:03 Bakış Haber Merkezi
2017 OSB’nin yatırım yılı olacak
banner301
Çerkezköy Bakış - Gazetecilik mesleğinin önemli ve meşakkatli bir iş olduğunu belirten Sözdinler, “Halkın tarafsız, eksiksiz ve doğru haber akışıyla bilgilendirilmesi, demokratik ve şeffaf toplum olmanın öncelikli şartlarından biridir. Basın çalışanlarımızın, kamuoyunu doğru ve eksiksiz bilgilendirme konusundaki yükümlülüklerini en iyi biçimde yerine getirmek için gösterdikleri çabalar hiç kuşkusuz büyük bir gurur kaynağıdır.” dedi.

“BÜYÜK BİR BAŞARIDIR”

Gazetecilerin günün kutlayan Sözdinler, burada OSB’deki yatırım ve çalışmalarla ilgili de bilgi verdi. 2016 yılında, bir ülkenin karşılaşabileceği en büyük ve ciddi sorunlarla ülkenin karşılaştığını belirten Sözdinler, “Buna en büyük örnek, geçtiğimiz Temmuz ayının ortalarında bir terör örgütü mensuplarının demokratik düzeni devirip iktidara el koyma girişimini gösterebiliriz. Tüm bu yaşananlarla birlikte 2016 yılını geride bırakan Türkiye’nin ekonomik açıdan nasıl bir performans meydana getirdiğini birkaç rakamla da olsa ifade etmek isterim. 2016 yılı ihracatımız 2015 yılına göre sadece binde 8 gerileyerek 142 milyar 610 milyon dolar olarak gerçekleşti. Dünyada büyük bir durgunluk yaşanırken bizim bir önceki yılın rakamlarımızı yakalamamız bence büyük bir başarıdır. Enflasyon rakamlarına baktığımızda da çok kötü bir tablonun olmadığını özellikle vurgulamak isterim. Şöyle ki; dövizdeki çok şiddetli yükselişe rağmen Aralık ayı enflasyonu yüzde 1.64 ve yıllık enflasyon da yüzde 8.53’de kaldı. Bunu şöyle açıklayayım, bu rakam Merkez Bankası’nın da hedefinin çok küçük oranda üstüne çıkan bir enflasyon rakamıdır. Bunun yanı sıra büyümenin üçüncü çeyreğinde beklenen gerileme oldu. Ama son çeyrekte büyümenin yükselişe geçmesi ve yüzde 3’ler dolayında seyretmesini bekliyoruz. 2017 hedefimizi ise şimdiden söyleyeyim yüzde 4’ün altında değildir. Bunların tümüne bakarsak Türkiye’nin ekonomisinin güçlülüğünü de görmüş oluruz. Beni asıl mutlu edense yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen yaşadığımız birlik, beraberlik ve dayanışmadır. Bunun da en güzel örneğini TL’ye verilen destekte gördük. Biz de ÇOSB olarak finansal kaynaklarımızı TL’ye dönüştürerek bu çalışmayı destekledik.” ifadelerine yer verdi.

“EN KÖKLÜ OSB’LERDEN BİRİYİZ”

Sözdinler, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB) olarak yapılan ve yapılacak olan çalışmalardan da söz etti.  1976’da kurulan ÇOSB’nin Türkiye’nin en büyük ve en köklü OSB’lerinden birisi olduğuna vurgu yapan Sözdinler, ÇOSB’nin büyüklüğünü sadece kapladığı alanla değil, Türkiye ekonomisine yaptığı katkıda büyüklüğü görülmesi gerektiğini söyledi.

70 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR

Sözdinler, “Bölgemizdeki farklı ölçeklerdeki üretim tesislerimizin büyük çoğunluğu Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarındandır. Çeşitli ölçeklerdeki firmalarımızda yaklaşık 70 bin kişi istihdam edilmektedir. Bölgemizde doluluk oranı yüzde 90’lara ulaşmış durumdadır. Yakın tarihe kadar tekstil alanında daha çok bilinmesine
rağmen ÇOSB, kimya, plastik, lastik, kauçuk, elektrik-elektronik, gıdave özellikle son yıllarda ilaç sektöründe ciddi sayıda işletmenin yer aldığı karmabir OSB haline geldi.” dedi.

“BELGE YÖNETİM SİSTEMİ”

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi açısından 2017 yılı içerisinde büyük ölçüde tamamlamayı planlanan önemli bir projeden bahseden Başkan Sözdinler, “Bu projemiz ÇOSB Elektronik Belge Yönetim Sistemi’dir. Çerkezköy Organize Sanayi Bölge (ÇOSB) Müdürlüğü tarafından kurulacak Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) ile öncelikli olarak kurum dışından bölgeye gelen ve kurum içindeki belgelerin takibe alınması amaçlanmaktadır. EBYS ile Bölge Müdürlüğü içinde farklı birimlerde kullanılan belgelerin takibi, tüm formların elektronik ortama aktarılması, süreçlere bağlı olarak işlemlerin elektronik ortamda izlenebilirliğinin sağlanması, kurum dışına gönderilen evrakların elektronik imza ile imzalanarak Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) ile karşı tarafa gönderilmesi hedeflenmektedir. Proje, birimler arasında ve kurum dışı yazışmalarda bilgi akışını hızlandıracaktır. Ayrıca ÇOSB çalışanlarının gerçekleştirilecek bu çalışma sonrasında mobil uygulamalar vasıtasıyla sisteme erişimi ve kullanması mümkün olabilecektir. 2017 yılı sonuna kadar tamamlanması öngörülen EBYS projesi iki kısımdan oluşacaktır: 2017 yılı mart ayına kadar tamamlanacak bu projenin birinci kısmında Elektronik Belge Yönetim Sisteminin kurulumu için gerekli donanımlar temin edilerek gelen-giden evrak ve satın alma süreçlerinin yazılımları oluşturulacaktır. Projenin ikinci kısmında kurum içerisinde ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi kapsamında farklı birimlerde kullanılan formların kurumsal iş akışına bağlı olarak EBYS sistemine dahil edilmesi ve sistemin kurulumunun 2017 yılı sonunda tamamlanması beklenmektedir. Bu ikinci kısımda e-imza uygulamaları da sistemin uygulamalarına katılacaktır. ÇOSB bünyesinde kurulacak bu sistem (EBYS) sayesinde kurum içi-kurum dışı yazışmalar hızlanarak, güncel evrakların ve geçmiş dönemlerde toplanan evrakların elektronik sisteme dahil edilerek takip edilebilirliği (izlenebilirliği) ve saklanması öngörülmüştür. Ülkemizde bulunan pek çok OSB’ye ve diğer kurumlara da örnek teşkil edecek bu projenin, Organize Sanayi Bölgesi’nin çalışma verimliliğini de yükseltmesi planlanmıştır. “ şeklinde konuştu.

“ÇOSB ÖNEMLİ BİR MARKADIR”

ÇOSB çok önemli bir marka olduğunu vurgulayan Sözdinler, “Türkiye’nin yıldızıdır. Yönetim olarak bize düşen bu markayı daha da ileri taşımaktır. ÇOSB olarak Türkiye ekonomisine katkı yönünden en üstte olmayı hedefliyoruz. Endüstri 4.0 ile ilgili çalışmalar yapıyoruz, Bölgemize yüksek teknoloji üreten, katma değeri yüksek üretim yapan firmaları daha çok buraya çekmek istiyoruz. Sanayicimizin küresel pazarda rekabet gücünü artırmak, ülkemiz ekonomisine yatırım ve istihdam anlamında katkı sağlayabilmeleri için hizmet kalitemizi her geçen gün geliştirmekteyiz. Gelişmiş altyapımızla Avrupa standartlarında birinci sınıf bir üretim üssüyüz. Başarımızı şeffaf yönetim anlayışımıza ve kurumsallaşmış yapımıza borçluyuz. ÇOSB, 40 yıllık birikimiyle Türkiye’nin en üretken işletmelerine sahip olup, yıllık 20 milyar doları aşan cirosu, 3 milyar dolar ihracat hacmiyle Türkiye ekonomisine yön veriyor. Türkiye’nin en büyük 1000 firmasının içinde ÇOSB’den 33 firmanın yer bulması önemli bir gösterge ve biz bu firmaların sayısını artırmak istiyoruz. Günümüz şartlarında Bölgemiz sanayicilerinin enerji maliyetlerini azaltma yönünde projeler üretiyoruz. Hızlı karar ve hızlı uygulama prensibiyle hareket eden ÇOSB, yer altına aldığı enerji nakil hatları, en önemlisi bölge sanayicisine sağladığı temiz enerji ile kalite çıtasını her geçen gün daha yükseğe taşımaktadır. ÇOSB Müdürlüğümüz bünyesinde kurduğumuz ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ile sanayicilerimizin beklentilerini karşılamak yönünde hizmet etmekteyiz. Bu kapsamda çevreye ve insana duyarlı olarak gelişen teknolojiye ayak uyduran, çalışanlarımızın ve sanayicilerimizin memnuniyetini dikkate alan, katılımcılarımızın piyasa rekabet gücünü artıran çalışmaların içerisindeyiz. Hizmetlerimizde işleri doğru zamanında, uygun fiyata ve kesintisiz yapma prensibimizi hep önde tutuyoruz. Topladığımız, gerek teknik ve gerekse katılımcı memnuniyeti gibi sosyal tüm verileri analiz ederek yapılan çalışmalardaki hataları ortadan kaldırmak yönünde hareket ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

“11 MERKEZDEN 8’İ ÇOSB’DE”

Sözdinler, “Ülkemizde her geçen gün sayısı artan ve halen 300’ü aşkın Ar-Ge Merkezleri açısından; ÇOSB olarak Trakya Bölgesi’ndeki 11 Ar-Ge merkezinin 8’inin Çerkezköy’de bulunmasından ve bu merkezlerde 700’ü aşkın tam zamanlı Ar-Ge personelinin bulunmasından gurur duyuyoruz. Ar- Ge merkezlerinin sayısının artırılması amacıyla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın desteğiyle toplantılar düzenlemekteyiz. Endüstri 4.0 gibi ülkemizi daha yüksek bir teknolojiye ulaştıracak önemli konularda sanayicilerimize yönelik panel vb. etkinliklerle bilgilendirmeler yapmaktayız. 2011 yılında attığımız yeşil adımla ÇOSB olarak TUBİTAK ile imzaladığımız protokolle, Hava Kirletici Kaynakların Koku Kirliliği ve Hava Kalite Seviyelerinin Belirlenmesi Projesine devam ediyoruz. Bu kapsamda, Bölgemizdeki proses ve yakıta bağlı endüstriyel kaynaklı emisyonların tespiti, koku kaynaklarının ve seviyelerinin belirlenmesi-irdelenmesi, kirleticilerin dağılımı çalışmaları yapılmaktadır. Bölgemiz açısından hava kalitesinin yönetmelik kirlilik seviyelerini aşmaması hatta AB kriterleri seviyesinde tutulması için büyük mücadele verilmektedir. Emisyonla ilgili kirliliğe neden olabilecek döküm, kimya, suni deri, geri dönüşüm gibi sektörlerde Genel Kurul kararı ile bölgemizde yeni tesis kurulmasına izin verilmemektedir. Hava kalitesinde olduğu gibi su tüketiminin azaltılması, su kaynaklarının sürdürülebilirliğinin sağlanması için su tüketimi yüksek sektörlerin Bölgemizde kurulmasına izin verilmemekte ve mevcut tesislerin de kapasite artışında su tüketimlerini artırmalarına müsaade edilmemektedir. Tesislerin sadece ekonomik yönden değil çevresel açılardan da dikkatle incelenerek uygun görülmesi halinde kurulmasına izin verilmektedir. Alınan tedbirler çerçevesinde, son 10 yılda Bölgemizdeki fabrika sayısında ciddi bir artış olmasına rağmen su tüketimi azalma yönündedir.” diye konuştu.

“BARAJ PROJESİ VAR”

Yer altı su rezervlerini korumak amacıyla bir baraj projesi olduğunu da kaydeden Eyüp Sözdinler, “Bedeli tarafımızdan ödenecek kamulaştırmayı tamamlayıp yakında barajın temelini atacağız. Bu sayede ÇOSB’deki sanayicinin su ihtiyacını karşılamış olacağız. Sanayi atıklarının bertarafı da fabrikalar için önemli bir maliyettir. Atık çamuru yakacak tesisin de inşaatına başladık. 120 ton/gün kapasiteli bu tesisin de çevre yatırımları adına çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu yatırım da çevreci OSB olduğumuzun en güzel göstergesidir. Tesisimizi 2017 yılı içerisinde devreye almak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

“ÖRNEK BİR KAMPÜS ALANI”

Sözdinler konuşmasının devamında ise, “Türk sanayisinin en büyük sorunlarından ara eleman sorununu çözmek için Türkiye’de örnek olacak bir kampüs alanında inşa ettiğimiz Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni açtık. Okulumuz ilk mezunlarını geçen yıl verdi. Meslek lisemiz 5 alan ve 7 dalda eğitim veriyor. Okulumuzun Endüstri 4.0 olarak tanımlanan yeni teknolojik düzeyine uygun eleman yetiştirmesine yönelik uygulamaların projelendirilmesi çalışmalarını sürdürmekteyiz. Beyaz yakalı sorununu aşmak için kurduğumuz ve halen eğitime devam etmekte olan Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ardından Namık Kemal Üniversitesi ile Bölgemizdeki sanayinin eğitim anlamında desteklenmesine yönelik ortak projeler geliştirme çabasındayız. Ayrıca Çerkezköy ve Kapaklı’daki ilköğretim okulu öğrencilerine yaklaşık 10 yıldır, her yıl 1500’ü aşkın öğrenciye teorik ve pratik yangın-çevre eğitimlerimiz devam ediyor.” dedi.

“KİRALAMAYA BAŞLADIK”

Sözdinler, “Geçtiğimiz yıl, Bölgemizin ticari hayatını canlandırmak ve katılımcılarımızın her türlü ihtiyacını bölgemiz içinde karşılayabilmesi için14 dükkanlı Ticaret Bloklarını tamamlayarak kiralamaya başladık. Bu yatırımın bölgemize ayrı bir canlılık da kazandırmaya başlamıştır. Yine sosyal sorumluluk anlamında geçtiğimiz aylarda temelini attığımız Kreş ve Gündüz Bakımevi de kısa sürede tamamlanarak sanayicilerimizin ve fabrika çalışanlarının hizmetine sunulacak.” dedi.

“2017’DE DE HIZ KESMEYECEĞİZ”

Başkan Sözdinler konuşmasının devamında Sosyal sorumluluk çalışmaları ile ilgilide konuştu. Sözdinler, “Resim-Kompozisyon yarışmaları dışında son iki yıldır katılımcılarımıza ve vatandaşlarımıza yönelik tiyatro, gösteri vb. etkinliklerimizi 2017 yılında da hız kesmeden sürdürmek hedefindeyiz. Yetişen yeni nesli çok önemsediğimiz ve eğitim her zaman önceliğimiz olduğu için onlara yönelik bilinçlendirme amaçlı tiyatro vb. özel çalışmalarımızı da sürdüreceğiz.” diye konuştu.

“2 BİN ABONE”

Periyodik olarak yayınlanan “Global Sanayici” isimli derginin 2 bin aboneye ulaştığını söyleyen Sözdinler, “Bölge Müdürlüğü olarak yaptığımız çalışmaları ve ülkemizdeki ekonomik gelişmeleri Türkiye genelinde yaklaşık 2000 abonemize ulaştırıyoruz. Kurumsal web sitemiz üzerinden ve sosyal medya hesabımızdan bilgi paylaşımında da bulunuyoruz.” dedi.

“KARLA MÜCADELE DEVAM EDİYOR”

Sözdinler son olarak, “Sizlerin de bildiği üzere, Bölgemiz içerisinde karla mücadele ve yolları açık tutma çalışmalarımızı ekiplerimizle sürdürmekteyiz. Bu amaçla geçtiğimiz cuma gününden bugüne kadar yollara tuz atan ekiplerimiz, Bölgemizin kepçe, greyder ve unimog araçlarıyla yolların sürekli açık tutulmasını sağladılar. Sanayicilerimizin üretimlerini ve nakliyelerini aksatmayacak şekilde koordineli olarak çalışmaktayız.” şeklinde konuştu.

“SÖZ VERDİK YAPACAĞIZ”

Sözdinler eski Tekirdağ Valisi Enver Salihoğlu’na hastane sözü verdiklerini ve hastanenin 2017 yılında yapılacağını ifade etti. Sözdinler, “Yanık ünitesi ve Mikro Cerrahi bölümünün de olacağı bir hastane planladık. Bunun sözünü vermiştik ve yapacağız. Aynı şekilde bir Üniversite yapımı için çalışmalarımız var. Kalifiye eleman konusunda kendimizin yetiştirdiği elemanlar yetiştireceğiz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31