“7 milyon lirayı bu toprakların altına gömdük”

Çerkezköy İmar Sahası Taşkın Koruma işi 6 ay öncesinden bitirilerek açılışı yapıldı.

“7 milyon lirayı bu toprakların altına gömdük”
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri’nin Çerkezköy’de yapmış olduğu ‘Çerkezköy Belediyesi İmar Sahası Taşkın Koruma İşi’ açılışı dün yapıldı. Geniş katılımın yaşandığı açılışta konuşan TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa, Türkiye’de ilk kez imar sahası içerisinde taşkın koruma işi yapıldığına dikkat çekti. Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay da yapılan çalışmaları herkesin gururla izlemesini ve kendilerine destek olmayanların köstek de olmamaları gerektiğini belirtti.

Çerkezköy İmar Sahası Taşkın Koruma işi 6 ay öncesinden bitirilerek açılışı yapıldı.

GENİŞ KATILIM YAŞANDI


Dün saat 14:00’da yapılan açılış törenine Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu, Kapaklı Belediye Başkan Vekili Ender Dubaz, TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa, Belediye Meclis Üyeleri, Birim Müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“NASIL ÖNÜNE GEÇERİZ DİYE ÇOK DÜŞÜNDÜK”


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan açılış töreninde ilk konuşmayı Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Genel Müdürü Dr.Şafak Başa gerçekleştirdi. Çerkezköy’ün yağmurda yaşadığı sıkıntılara bizzat şahit olduklarını ve daha sonra neler yapabilecekleri konusunda çalıştıklarını ifade eden Başa, “Bizler sel taşkınlarını nasıl önleyebiliriz diye projeler ürettik. Daha sonra da İmar sahası Taşkın Koruma projesini hemen hayata geçirdik. Bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Yaklaşık 6-7 ay öncesinden bitirilen işte yüklenici firmamızın özverili çalışmalarından dolayı ayrıca teşekkür ediyorum.” dedi.

İKİ GÜZERGAHTA ÇALIŞMA YAPTIK


‘Çerkezköy Belediyesi İmar Sahası Taşkın Koruma İşi’ ihalesi kapsamında iki güzergahta çalışma yapıldığını kaydeden TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, “Birinci güzergah olan 1700 metre uzunluğundaki projemiz Q1200 mm iç çap ile Başarır Sokak’ın Fatih Caddesi ile kesiştiği noktadan başlamış ve bu sokağın sonunda Q1800 mm çap şeklinde Barbaros Caddesi yatay sondaj ile kesişmiş, sırasıyla Uğur Sokak, Efendioğlu Sokak, İmar Sitesi, Şehit İlker Akkaya Sokak, Sayar Sokak, Batur Caddesi ve Yılmaz Sokak’tan geçerek Küçük Sanayi Bölgesi içerisinden Çorlu Deresi’ne bağlanarak, güzergahın imalatı tamamlanmıştır. Ayrıca Çerkezköy Pazar Yeri Alanı’ndaki su baskınlarını önlemek amacıyla 200 metre uzunluğunda Q1000 mm’lik beton boru ile yağmur suyu projelendirilerek imalatı tamamlanmıştır. Ayrıca TESKİ Proje Daire Başkanlığı’na, Yatırım ve İnşaat Daire Başkanlığı’na, Genel Müdür Yardımcımıza, bu projeyi talep eden, takipçisi ve destekçisi olan, bize her türlü desteği veren Çerkezköy Belediye Başkanımız Vahap Akay’a, Çerkezköy’e her zaman çok önem veren, ne ihtiyacı olursa Çerkezköy’ün acilen karşılamamızı isteyen, bu yatırımın kaynağını Tekirdağ Büyükşehir’den TESKİ’ye aktaran Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’a çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.“İPSİZ, SAPSIZLARI KAFANA TAKMA”


Şafak Başa’nın ardından kürsüye gelen Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay da yaptığı konuşmada TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa’nın konuşmasını destekledi. Çalışmalardan dolayı Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa’ya teşekkür ederek konuşmasına başlayan Akay, “TESKİ Genel Müdürümüz Şafak Başa, göreve geldiği günden bugüne yaptığı çalışmalarla TESKİ’ye büyük bir ivme kattı. Neredeyse her ay bir temel atma töreni, bir açılış gerçekleştiriyoruz. Bu doğru işleri karalamaya çalışanlar oluyor. O ipsiz sapsızları kafana takma Müdürüm. Bizler ve vatandaşlarımız, kimin ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Bizler sizin arkanızdayız” ifadelerini kullandı.

“ALTYAPI KOLAY İŞ DEĞİL”


7 Milyon TL’lik yatırımı yerin altına gömüp üstünü kapattıklarını ifade eden Akay “Altyapı işi kolay iş değil. Bence bu yatırım vatandaşımız açısından en önemli yatırımlardan biri. 7 milyon lirayı bu toprakların altına gömdük, üzerini kapattık ve Çerkezköylü vatandaşlarımızı taşkın sorunundan kurtarmayı hedefledik. Bugünün değil, yılların yok sayılan meselesini Büyükşehir Belediyemiz ve TESKİ’yle birlikte hallettik. Emeği geçen herkese çok teşekküre ederim” şeklinde konuştu.

10 YILDIR NEREDEYDİNİZ?


Önümüzdeki günlerde temeli atılacak projelerden de bahseden Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Çerkezköy Kolektör Hattı İnşaatı Kanalizasyon İhalesi de yapıldı. Kızılpınar’da ikamet eden hemşerilerimizin sıkıntılarını da çok yakın zamanda çözmeye başlıyoruz. Cumhuriyet Mahallesi’ndeki çevre felaketine de son vereceğiz. ‘Çevreyi görmüyorsunuz?’ diyen arkadaşlara sesleniyorum. 10 yıldır neredeydiniz? Biz bu sorunu gördük ve son veriyoruz. Hiçbir şeye kayıtsız değiliz ve buna da kayıtsız kalmayacağız” dedi.

KÜLTÜR MERKEZİMİZİ KAZANDIRACAĞIZ


Ambardere’nin kanalizasyon çalışmalarının da önümüzdeki yıl başlayacağını belirten Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Kızılpınar ve Ambardere’de alt ve üstyapı çalışmalarımızı tamamlayıp vatandaşlarımızı rahatlatacağız” dedi. Kültür Merkezi projesinde de sona gelindiğini kaydeden Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Çerkezköy’ün ihtiyacı olduğu, Çerkezköy’e yakışan, Çerkezköy’ün en büyük eksiklerinden biri olan Kültür Merkezimizi de en kısa sürede Çerkezköyümüze kazandıracağız” dedi.

STAT KONUSUNDA YAZIYI BEKLİYORUZ


Kızılpınar’da bulunan ve kullanılamaz durumda olan futbol sahası hakkında konuşan Başkan Akay, “Biz, arazisi Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsis edilmiş olan bu futbol sahasını temizlemeyi, suni çimle kaplamayı, ışıklandırmayı teklif edip sahayı bir an önce Çerkezköylü sporculara kazandırmayı teklif ettik. Projemizi tamamladık. İmar planında spor alanı olarak gözüken bu yerin düzenlenip sporcuların kullanımına açılması için Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden izin istedik ve 3 aydır bir cevap bekliyoruz. Bugün Sayın Kaymakamımızla da konuştuk bu konuyu ve ilgileneceklerini söylediler. Bu hafta içerisinde cevap gelir diye umuyorum” dedi.

DESTEK İSTİYORUZ


Çerkezköy’ün nüfusunun hızla arttığını belirten Akay, “Bu artışa göre ihtiyaçlar da büyüyor. Devlet yatırımlarını istiyoruz. Elektrik altyapısının halledilmesini istiyoruz. Sayın Kaymakamımızın büyük uğraşlarıyla oluşturulan Okullar Bölgesi var. Oraya destek istiyoruz. Vazifesi olmadığı halde Büyükşehir Belediyemiz Kızılpınar’da okul temeli attı. Biz bunu yapıyorsak sorunun esas sorumluları da harekete geçmeli” ifadelerini kullandı. Çerkezköy ve Tekirdağ için güçleri yettiğince çalışmaya devam edeceklerini dile getiren Akay “Bize güvenen vatandaşlarımızdan aldığımız güçle çalışmaya devam edeceğiz. Çerkezköy’ün arkasında olmaya, yatırımları çekmeye, üzerimize düşeni yapmaya söz veriyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

ÇERKEZKÖY’ÜN KADERİ OLAMAZDI


Başkan Akay’ın ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da konuşma yaptı. Göreve geldiğinden bu yana 780 gün olduğunu belirten Albayrak “29 Mart 2014 Yerel Seçimlerinin ardından Çerkezköy’e ilk gelişim bir sağanak yağışın ardından olmuştu ve çizme giyerek gezdik. Çizmeleri ve yağmurlukları giydik, Çerkezköy’ün sorunlu noktalarını Belediye Başkanımız Vahap Akay ile dolaştık. Bu görüntü beni çok rahatsız etti ve bir dönüm noktası oldu. Bunun Çerkezköy’ün kaderi olmaması gerektiğini belirterek, hemen tedbir alınması talimatını verdim. Bugün o tedbirler alındı ve bundan dolayı çok mutluyum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

HERKES YAPILAN HİZMETİ SAHİPLENMELİ


Yerel yönetimlerin, Büyükşehir Belediye Başkanlıklarının ve ona bağlı kurumların yaptığı yatırım ve hizmetlerin bir siyasi partinin yatırımı ve hizmeti olmadığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Albayrak, “Bu açılışta tüm milletvekillerimizi, tüm siyasi partilerin il ve ilçe başkanlarını aramızda görmek isteriz. Gelsinler vatandaşın oyları ile seçilen yerel yönetimlerin hizmetlerini sahiplensinler. Yapılan bu hizmet, bu başarılar ne benim, ne de Vahap Akay’ın başarısı, hizmeti. Bu hizmet ve başarılar tamamen vatandaşlarımızın, sizlerin eseri” ifadelerini kullandı.

ÇERKEZKÖY İLE EL ELE VERDİK


Çerkezköy’e 1980 yılından beri gelip gittiğini kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çerkezköy’ün sıkıntılarını bildiğini vurguladı. Çerkezköy Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi olarak el ele verdiklerini ve ilçenin kaderini değiştirecek projeler ürettiklerini, sorunlarını çözmeye başladıklarını belirten Albayrak “Hem iktidar partisinden olacaksın, hem 10 yıl yerel yönetimde iktidarda kalacaksın ama Çerkezköy’ün kaderini değiştiremeyeceksin. Çerkezköy’ün kaderinin değişmesi lazımdı” diye konuştu.

AÇILIŞ YAPILDI


Konuşmaların tamamlanmasının ardından ‘Çerkezköy Belediyesi İmar Sahası Taşkın Koruma İşi’nin açılış kurdelesi Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu, TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa ve açılışa katılan konuklar tarafından kesildi ve okunan duanın ardından son kaynak yapıldı.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2016, 18:59

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
BEN
BEN - 3 yıl Önce

ELAL OLSUN BAŞARILARINIZIN DEVAMINA. ARTIK NE UYDURURLAR BİLEMİYORUM AMA YAPAMADIKLARI YAPILIYORSA TAKDİR ETMELİLERHH

SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510