Akay: Kararın arkasındayım

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolaysıyla basın mensuplarıyla bir araya geldi. Atatürk ve Öztrak Caddelerinin tek yöne çevrilmesiyle ilgili gelen soruyu cevaplayan Başkan Akay, “Tek yön uygulamasının arkasındayım. Eleştirildim, çok ciddi eleştirildim 5-6 ay hırpalandım. Zor bir karar aldık. Ama kararın arkasındayım. Çerkezköy’ün geleceği adına çok riskli bir karardı. Çerkezköy’ün geleceği için de bu karar almak zorundaydık. Doğru bir karar olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Akay: Kararın arkasındayım

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla ilçede görevli basın mensuplarını akşam yemeğinde ağırladı. Gazeteciler gününü kutlayan Akay, “5 yılı tamamladığımız bu dönemde verilmeyecek hiçbir hesabın içerisinde olmadık. Soru soran herkese bildiğimi anlattım. Siz de bunlara şahit olmuşsunuzdur. Yeniden hepimiz Çerkezköy’e hizmet için bir yola çıkacağız. Türkiye’de gazetecilik mesleğinin zor koşullarda yapıldığını bilerek sizlere kolaylıklar diliyorum.” dedi.
“PROJE HAZIRLIKLARINI YAPTIK”
Projelerin ne zaman açıklanacağı yönündeki soruya Akay, yeni dönem adına proje çalışmalarının da başladığını ifade etti. Başkan Akay, “Gittiğim her yerde de aynı şeyi söyledim. Bu ayın sonuna kadar ben yaptıklarımı anlatmaya ve paylaşmaya devam edeceğim. 5 yıllık dönem geçirdik. Bu dönemin de bir anlatma sürecini sürekli olarak ifade ediyorum. Zaman zaman kendimi tekrarlıyor olabilirim. Her fikri, yazıyı önemsiyorum. Her eleştiriden bir sonuç çıkarmaya çalışıyorum. Ancak benim bunları sürekli tekrarlamamın bir sebebi var. Çerkezköy hızla ilerliyor. Sadece geçen yıldan bu yana 12 bin nüfus artışı var. Yani 2017 yılında gelen 2016’ya, 2015’e 2014’e dair fikri olmayan insanlarımız Çerkezköy’e yerleşmiş durumdalar.  O yüzden sürekli olarak bir şeyleri konuşuyor olabilirim. 15 gün daha konuşacağım. Ama tabi ki bunları anlatırken, Çerkezköy sokaklarında yaşamış, bunu bir hayat tarzı haline getirmiş birisi olarak Çerkezköy’ün eksikleri nelere dair, tabi ki eksiklerimiz var, projelerimiz var. Bir proje hazırlıkları tabi ki yaptık. Çok büyük oranda tamamlandı. Son bir aydaki gezilerimde buluşabildiğim herkesten de bir fikir almaya çalışıyorum. Hem anlatıyorum, eksikleri de alıyorum. Şubat ayının muhtemelen ilk haftasında bir seçim beyannamesi ile ortaya çıkacağız. Daha detaylı bir seçim beyannamesi yapmayı düşünüyorum. Geçmiş dönemde bir beyanname vardı, büyük oranda yaptık. Yapamadıklarımız da var, onlar seçim beyannamemizde zaten olacak ve bunun dışında da yeni hedeflerimizi toparlamak içerisindeyiz. 2019-2024 sürecinde 170 binden 250 bine çıkacak olan nüfusu düşünerek Çerkezköy’deki yeni hedefleri anlatacağız Biraz daha vaktimiz var diye düşünüyorum.” diye cevapladı. Gezdiği yerlerde notlar da aldığını ifade eden Akay, “Eleştiri tabi ki alıyoruz. Bir yeri ziyaret ettiğimiz zaman önce ben anlatıyım diyorum. Bir 5 yıl portresi anlatıyorum. Sonra vatandaşlarımızdan kendi alanına dair olan eksiklikleri anlatıyoruz, dinliyoruz, not alıyoruz. Çözülebilecek olanları hemen çözmeye çabalıyoruz. Eksik kaldığımız alanları tamamlamaya çalışıyoruz. Tabi ki paylaşımlar içerisinde eleştiri de mutlaka var.” ifadelerini kullandı.
“YAPALIM AMA YASAL DEĞİL”
Cengiz Topel Caddesi’nde yaşanan kazaların sorulması üzerine Akay, “Cengiz Topel Caddesi bir ana arter ve genişliği de yaklaşık 45 metre olan bir yoldan bahsediyoruz. Bu derece büyük bir yolda çok ciddi kasis çalışması yapmanız mümkün değil.  3 yıl önce oraya bir yatırım yaptık. TEDES projesi Çerkezköy Belediyesi’nin ortaya koymuş olduğu bir proje maalesef çeşitli gerekçelerle tamamlayamadık. Bizim dışımızda olan meselelerle. Bir aracın hız sınırı sebebiyle kazalar yaşanmasının birinci sorumlusu Çerkezköy Belediyesi ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi değil.  Yollara siz bugün bir kasis yaparsınız, mahkeme kararı ile kasis kaldırılabilir. Kasis yapabileceğiniz yerler var, yapamayacağınız yerler de var. Oradaki düzenleme belediyenin eliyle yapılabilecek bir düzenleme değil. Trafik düzenlemesi ile biraz daha hız kontrolü ile düzenlenebilecek bir şey.  Bize de vatandaşlar geldi, onlarla da paylaştık. Yapalım ama yasal değil.” ifadelerini kullandı.

banner287
KAPAKLI MİNİBÜSLERİ PİŞİRİP PİŞİRİP AYNI ŞEYİ SÖYLÜYOR”
Kapaklı minibüs güzergâhları ile ilgili soruyu da cevaplayan Akay, Kapaklı’da yaşayan vatandaşların daha büyük sorunu olduğunu ifade ederek, Kapaklılı vatandaşların tek vesait ile Çerkezköy Devlet Hastanesi’ne gidemediğini belirtti. Konuşulması gereken konunun bu olması gerektiğini ifade eden Akay, “Bu konuda çok netim. Kapaklı minibüsleri kalkış noktası amfi noktasıydı. Dönüşleri de eskiden Öztrak gidiş gelişken yine o noktaydı. Şu anda nerede amfi de, o noktada aşağısı ya 70 adım ya 120 adım o yüzden söylenen şeyin tabanı yok. Amfinin o noktasından Malkoçoğlu’nun başı; Öztrak, Malkoçoğlu kesişimi noktasında aşağıya kadar bir noktadan bahsediyoruz. 'Şehir içerisine girmiyor' ifadesi doğru bir ifade değil. Eskiden Öztrak’tan giriyordu. Şimdi Narin’in üzerinden amfiye geliyor. Ben bu kararın arkasındayım. Hatta bu minibüs şehir içi dolaşım meselesini sil baştan yeniden kooperatiflerin birleştirilmesi, hatların yeniden toparlanması gerekiyor. Yeni güzergâhlar eklenerek araçların daha yoğun güzergahlarla dolaştırılması gerektiğine inananlardanım. Şimdi esas meselemiz, Atatürk caddesine giriş değil. Kapaklı minibüsleri pişirip pişirip aynı şeyi söylüyor. Birincisi Kapaklı minibüslerinin Atatürk Caddesine girmekten başka daha büyük meselesi var onu konuşmaları lazım. Kapaklı’da yaşayan vatandaşların hastanesi, Çerkezköy Devlet Hastanesi, gidebiliyor mu? Tek vesait ile gidemiyor. Yoğun nüfus olan yerlerin hatları bir karıştırılsın, tek vesaitle her yere gidilsin. Bu konuşulmuyor. 70 metre mesafeye gidilemediği için sürekli bu konuşuluyor. Dert, tasa vatandaşın bir yere kavuşması ise bunu konuşacağız.” dedi.
“5- 6 AY HIRPALANDIM”
Atatürk ve Öztrak Caddelerinin tek yön olmasıyla ilgili gelen soruyu da cevaplayan Akay, “Aldığımız kararın ne kadar keskin bir karar olduğunun farkındayım. Yılların alışkanlığı var.  Atatürk ve Öztrak’tan gidiş-geliş ve onun ortasında da 500 tane ağaç. Şimdi buraya nasıl geldik. 6 yol kavşağının artık Çerkezköy’ü felç etmesi ile geldik. 19 Haziran 2016 tek yöne geçme tarihimiz. 2017’nin başı da kavşağı genişletip kendine getirme tarihimiz. Çerkezköy’e 2007 yılında Atatürk viyadüğü yapıldı. En büyük sorun o zaman tren yoluydu. O günkü şartlarda sadece tren yolunun üstünden atlamayı düşündük. 6 sene sonra 6 yol kavşağı çıkmazı ile karşı karşıya kaldık. O günkü yatırım gelecek günleri de düşünerek yapılsaydı belki de bu uygulamalara gerek kalmamış olabilirdi. Tek yönden önce,  11 yol kavşağıydı orası, tek yönden, köşe kırıklarından sonra aşağı düştü bu. 2017’den önce neydi çözüm? Araya emniyet şerit atardı polis memurları dururdu. 2017’den itibaren şerit bant gören oldu mu? 170 bine geldik 250 bin nüfusuna gidiyoruz. Yeni çözüm önerilerini katmalıyız. Yeni çözüme de altlık hazırladık. Atatürk ve Öztrak Caddesinde park yerinde bir azalma yaşattık mı? Yaşamadık, iki taraf da aynı duruyor. Alışkanlıklarımız var. Şehrimiz büyüdü 170 bin olduk. Biz gideceğiz bankamatiğin tam önünde duracağız. İkiyse iki üçse üçüncü şeritte duracağız. Bakkala gireceğiz tam şarküterinin önünde duracağız. Çerkezköy bu alışkanlıkların üstüne çıktı. O yüzden, ikinci sıra üçüncü sıra parklar var. Yarın bir karar alınır çekiciyi alırız. 1 hafta sonra kimse ikinci sıraya park etmez. Yarına dair yapılacak yatırımların altlığını hazırladık. Yeni hedeflerimiz de var. Bunları anlatacağız. Çerkezköy’ün meydanında bir meydan altı otoparkı yapacağımı ben 1 yıl evvel söylemiştim. Çerkezköy’de heykelin altına projeyi hazırladık. Parklanmayı kaldıracağız. Tek yön uygulamasının arkasındayım. Eleştirildim, çok ciddi eleştirildim 5- 6 ay hırpalandım. Zor bir karar aldık.  Ama kararın arkasındayım. Çerkezköy’ün geleceği adına çok riskli bir karardı. Doğru bir karar olduğunu düşünüyorum. Çerkezköy’ün imar planını yapanlardan Allah razı olsun. Alternatif olan iki yol var. Bir yeri çıkış bir yeri giriş yapabilme kabiliyetiniz her şehirde yok.” dedi.
Akay’ın açıklamalarının ardından çekilen öz çekim ile program son buldu.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman
Osman - 2 ay Önce

Ne projesi Aman vahap sen bişey yapma içine ediyon atatürk caddesi gibi öztrak caddesi gibi tepe kavşağı gibi bırak ektirdiğin saçlarınla bol bol resim çektir milletin parasıyla afiş yaptırıp astır birlikte yönetiyoruz da yaz altınaki millet kaz yiyor nasılsa

istanbul city..
istanbul city.. - 2 ay Önce

SAYIN BAŞKANIM..KIZILPINAR ..MİLLET CADDESİ..İÇİN OCAK DA SÖZ VERMİŞTİNİZ..DÜZELTİLEN YOL TEKRAR TARLA GİBİ OLDU ACİL..BETON YOL..YADA SICAK ASFALT...YOKSA BOŞA DÜZELTMEYİN..BİR YAĞMURDA GİDİYOR..PALMİYE KONUTLARI..

Lan Osman
Lan Osman - 2 ay Önce

Ulan osman ali ertem dönemi daha iyiydi yeminiz bitti çirkeflik yapıyorsun şimdi dimi

Ahmet
Ahmet - 2 ay Önce

Tek yöne en çok itiraz edenler arabalarını şeridin ortasında bırakan trafik kültürüde her türlü kültürden uzak kişiler tek yön bu tiplere rağmen rahatlama getirmiştir parkları ranta değil halka açan vahap başkan umarım tekrar seçilirsin

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306