Anadolu Gençlik Dergisi’nden Kutlu Doğum programı

Anadolu Gençlik Dergisi Çerkezköy Temsilciliği’nin ev sahipliğinde Pazar günü ‘Peygamberimiz Hz.Muhammed’e Sevgi Programı’ adı altında Kutlu Doğum programı düzenlenecek. Elite Düğün Salonu’nda saat 14.00’da başlayacak programda İlahiyatçı Ali Bayraktar, konferans verecek. Program kapsamında ayrıca Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması için imza toplanacak.

Anadolu Gençlik Dergisi’nden Kutlu Doğum programı
ÇerkezköyBakış - Kutlu Doğum haftası etkinlikleri kapsamında ‘Peygamberimiz Hz.Muhammed’e Sevgi Programı’ Pazar günü Elite Düğün Salonu’nda düzenlenecek.
PROGRAM SAAT 14.00’DA BAŞLAYACAK
Saat 14.00’da başlayacak programa ikiz hafızlar Mehmet Akif-Ahmet Emin Yıldırım’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlanacak. Sonrasında Anadolu Gençlik Dergisi Çerkezköy Temsilcisi Hüsnü Yılmaz açılış konuşması gerçekleştirecek. Program, ilahiyatçı Ali Bayraktar’ın konferansı sonucu tamamlanacak.
YILMAZ TÜM ÇERKEZKÖYLÜLERİ KONFERANSA DAVET ETTİ
Anadolu Gençlik Dergisi Çerkezköy Temsilcisi Hüsnü Yılmaz, Pazar günü düzenlenecek Kutlu Doğum programına tüm Çerkezköylüleri davet ederek, program öncesinde Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması için imza toplayacaklarını söyledi.
banner287
“AYASOFA FETHİN SEMBOLÜDÜR’’
Ayasofya’nın İstanbul Fethinin sembolü olduğunu ifade eden Yılmaz “Fethin ardından İstanbul’un ilk Cuma namazı burada kılınmıştır. İlk Cuma namazının hutbesini Fatih Sultan Muhammed okumuş namazı da Akşemseddin kıldırmıştır. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’un sembolü olan bu mabedin ‘ilahi bilgelik’  ya da ‘kutsal bilgelik’ anlamına gelen Ayasofya adını değiştirmemiştir. Onarılıp bir mabede yakışır duruma getirilen Ayasofya, İstanbul’un fethi uğruna verilen şehitler adına, Peygamber müjdesine nail olan o güzel ordu adına, Peygamber müjdesine nail olan o güzel kumandan adına Müslümanların secdegâhına dönüştürülmüştür. Fetihle birlikte Ayasofya cihetini Beytullah’a çevirmiştir. İstanbul’un fethinin nişanesi ve Fatih Sultan Mehmet’in bir vakfı olarak 482 yıl boyunca kıyamlara, rükûlara ve secdelere ev sahipliği yapan Ayasofya Cami, hukuksuz bir şekilde 24 Kasım 1934?te bir oldubittiyle müze haline getirilmiştir.’’ Dedi. 
“TÜM MÜSLÜMANLARIN ORTAK ARZUSUDUR’’
‘Ayasofya’nın cami oluşuna müdahale bu ülkenin bağımsızlığına müdahaleden farksızdır.’ Diyen Yılmaz,  “1931’de, Amerika’daki Bizans Enstitüsü Ayasofya’nın
Müze yapılması konusunda talepte bulunmuştur. Bulgaristan’da toplanan, Bizans Asarını İhya Kongresi Ayasofya’nın müze yapılması talebinde bulunmuştur. Netice itibariyle bu taleplerin toprak talebinden bir farkı yoktur. Ayasofya Cami nasıl ki fethin bir sembolüdür, ne acıdır ki Ayasofya Müzesi de Batı’ya karşı bir boyun eğişin göstergesidir. Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak geçtiğimiz yıl Ayasofya’nın önünde 50 bin kişi ile namaz kılarak tepkimizi ortaya koyduk, bu sene de imza kampanyasıyla hem Müslüman halkımız hem de tüm dünya Müslüman halkları adına fethin sembolü Ayasofya’nın bir an evvel camiye dönüşmesi için bir imza kampanyası başlatmış bulunuyoruz. Ayasofya’nın yeniden cami oluşunu beklemektedirler. Hedefimiz on milyon imzaya ulaşmaktır. Ayasofya mutlaka camiye dönüşecek ve bu mahzun halinden kurtulacaktır. Ayasofya’mızın cami oluşu öncelikle Fatih Sultan Mehmet?in vakfiyesinin bir gereğidir, ikinci olarak İstanbul?un fethinin bir gereğidir, üçüncü olarak milli iradenin tezahürünün bir gereğidir, dördüncü olarak bu ülkenin bağımsızlığının bir gereğidir. İstanbul İslam’ın baş şehridir. Sembol şehridir. Ayasofya Camii de İstanbul’un sembolüdür. Fethin sembolüdür. Bir kez cihetini Beytullah’a dönmüş bir yapıdır. Ayasofya Camii’nin minarelerinde ezan sesini yeniden duymak, Ayasofya Camii’nde Âlemlerin Rabbinin huzuruna yeniden durmak tüm Müslümanların arzusudur. Ayasofya Camii’nin açılışı her daim haktan yana bir duruşun yeniden İstanbul tarafından kuşanılmasının ilk adımı olacaktır. İstanbul’un Fethinin 560.Yıldönümüne yakışan budur. Biz tüm yüreğimizle inanıyoruz ki Ayasofya Camii açılacaktır’’ ifadelerini kullandı.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 09:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510