Atatürk’ün bilinmeyen yönlerini anlattı

Çerkezköy Meslek Yüksek Okulu tarafından düzenlenen ‘İnsan Yönüyle Mustafa Kemal Atatürk’ konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Araştırmacı Yazar Prof. Dr. İlknur Güntürkün Kalıpçı verdiği çarpıcı örneklerle Atatürk’ün bilinmeyen yönlerini anlattı. Kalıpçı, dönemin lideri arasında Mustafa Kemal Atatürk’ün 21.yüzyıla geçebilen tek lider olduğunu söyleyerek “Diğer liderler kendi halkları tarafından yok edilmenin acısını yaşamışken, o hala halkının ve dünyanın nabzında en büyük canlılığıyla, sevgisiyle, saygısıyla hala yaşayabilen dünyadaki tek liderdir” şeklinde konuştu.

Atatürk’ün bilinmeyen yönlerini anlattı
ÇerkezköyBakış - ÇEMYO tarafından önceki gün ‘İnsan Yönüyle Mustafa Kemal Atatürk’ konulu konferans düzenlendi.
KATILIM YOĞUN OLDU
Araştırmacı Yazar Prof. Dr. İlknur Güntürkün Kalıpçı’nın konuşmacı olarak katıldığı konferans saat 17.30’da başlarken, konferansa ÇEMYO Müdürü Prof.Dr. H.Ziya Özek ,CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Metin Dönmez, , ÇEMYO Öğretim görevlileri, CHP Çerkezköy Kadın Kolları Başkanı Şayka Çalışkan, CHP Kapaklı Kadın Kolları Başkanı Meliha Uğurlu, Atatürkçü Düşünme Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Dündar Orhan ile öğrenciler katıldı.
“DÜNYADA SEVGİSİYLE HALA YAŞAYABİLEN TEK LİDERDİR’’
Konferansa ‘Klasik düşüncelerin aksine sizlere bilinmeyen Atatürk’ü anlatacağım’ diyerek başlayan Araştırmacı Yazar Prof. Dr. İlknur Güntürkün Kalıpçı, “Mustafa Kemal Atatürk döneminin liderleri içerisinden 21.yüzyıla geçebilen tek lider olarak tarihe geçti. Diğer liderler kendi halkları tarafından yok edilmemin acısını yaşamışken, o hala halkının ve dünyanın nabzında en büyük canlılığıyla, sevgisiyle, saygısıyla hala yaşayabilen dünyadaki tek liderdir. Önemli olan da sanırım, yaşarken ölmek değil, öldükten sonra da bu kadar uzun süre canlı kalabilmeyi başarmak değil midir?” dedi.“DÜŞMANINDA BİLE SAYGI UYANDIRAN BİR KİŞİLİĞE SAHİPTİ’’
Atatürk’ün sürekli olarak devlet adamı ya da askeri yanıyla tanındığını dile getiren Kalıpçı, tarihten verdiği örneklerle Atatürk’ün bilinmeyen yönlerini davetlilerle paylaştı. İlknur Güntürkün Kalıpçı, Atatürk’ün en büyük düşmanında bile saygı uyandıran kişiliğini şu cümlelerle ifade etti; “Yunan Başkomutanı Trikopis hiçbir zorlama olmadan, hiçbir baskı olmadan her Cumhuriyet Bayramı’nda Atina'daki Türk Büyükelçiliği’ne gidiyor. Atatürk'ün resminin önüne geçiyor ve saygı duruşunda bulunuyor. Böyle bir saygıyı en büyük düşmanında uyandırabilen bir Mustafa Kemal. Yıl 1938, General McArthur'un en zor, en problemli, en buhranlı dönemi. Birden çok sıkılır ve yanında duran yüz yirmiden fazla kişiye döner ve aynen şöyle der: ‘Şu anda hiçbirinizi değil, büyük istidadı ile Mustafa Kemal'i görmek için neler vermezdim’. Yıl 1938. Bir İranlı şair Tahran gazetesine Atatürk’ün ölümü üzerine bir şiir yazar. Diyor ki; ‘Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir”
“KENDİSİ İÇİN 152 ÜLKENİN İMZASINI TAŞIYAN BELGE VAR’’
UNESCO’ya üye 152 ülke tarafından imzalanan fakat Türkiye’de bugüne kadar sözü edilmeyen bir belge ile ilgili de bilgi veren Kalıpçı, “O muhteşem belge diyor ki, Atatürk kimdir? Atatürk uluslararası anlayış, işbirliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir inkılapçı, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder. İnsan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk, dil, din, ırk ayırımı göstermeyen, eşi olmayan devlet adamı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu. Bu belgeyi tüm gençlerimizin alıp okumasını ve her yere asmasını tavsiye ederim” diye konuştu.
banner287“YOĞURT YİYECEKTİM AMA ŞİMDİ CACIK YEMİŞ OLACAĞIM’’
Mustafa Kemal Atatürk’ün dünyaya çok ilkler hediye ettiğini belirten Kalıpçı, “Bunlardan bir tanesi de üniformalı ve rütbeli kadın asker ilk defa bizim ordumuzda, dünya orduları bizden örnek alıyor. Ama dünya tarihine geçen bir üsteğmenimiz var. 700 erkek 43 kadından oluşan bir müfrezenin reiseliğine bizzat Atatürk tarafından atanmış, Üsteğmen Kara Fatma. Evet dünyadaki ilk müfreze reisesi kadın unvanını taşır Kara Fatma. Atatürk’ün resimlerinin hepsi asık suratlı, hepsi ciddidir. Lider olmak için böyle mi olmak gerekiyor. Acaba Atatürk hiç mi gülmemiş? Hiç mi espri yapmamış? Atatürk’ün hayatta en hoşlanmadığı şey dalkavukluk, ama yemek masasında hiç hoşlanmıyor. Karşısındaki adam Atatürk’e ‘sen Türklerin şahısın, şususun bususun’ feci dalkavuk. Yoğurt kasesi adamın önündeymiş ve diyor ki Atatürk; ‘Şu yoğurt kasesini bana uzatır mısın’ Adam yoğurt kasesi uzatacak, el insaf ayağa kalkıyor, önünü ilikliyor, tam yoğurt kasesini alacak parmakları içine giriyor. Ah diyorlar adama taktı Atatürk, birde zaten sinirlenmiş durumda, bir de çok titiz bu konuda, şimdi fırtına kopacak. Adam perişan, ah paşam vah paşam derken ‘ya niye bu kadar üzüldünüz demin yoğurt yiyecektim şimdi cacık yemiş olurum’ der” şeklinde konuştu.
DİKTATÖR OLSAYDIM BU SORUNUN ARDINDAN CANLI KALAMAZDINIZ
Örneklerle Atatürk’ü anlatan İlknur Güntürkün Kalıpçı şöyle devam etti; “Bir gazeteci Atatürk’e sorar ‘size diktatör diyorlar ne dersiniz’ Atatürk şöyle bir bakar ve ‘eğer ben diktatör olsaydım hanımefendi bu soruyu sorduktan sonra siz asla canlı kalamazdınız’ diye cevap verir. İstanbul Üniversitesi’nin açılış töreni. Çok mütevazi bir salon, tahta iskemleler, ortaya Atatürk’ün oturması için kırmızı renkte süslü muhteşem bir koltuk konulmuş. Profesörlerle birlikte geliyor, buyurun diyorlar. Bir koltuğa bakıyor dönüyor profesörlere aynen şunları söylüyor, ‘sizlerden öğrenecek o kadar çok şeyim olduğuna göre bu koltuk sadece sizlere layıktır’ diyor. En kıdemli profesörü o koltuğa oturtuyor ve kendisi tahta iskemlede programı sonuna kadar izliyor. Yani kendince hak etmediği hiçbir koltuğa oturmayan bir Mustafa Kemal’i görüyoruz orada. Dünya lideri olmak sanıyorum ki işte budur”
ATATÜRK TAM BİR İNSANDIR
Öğrencilere Türkiye’nin en önemli sorununun ne olduğunu soran ve çeşitli cevaplar alan Kalıpçı, çözülmesi gereken en önemli sorunun eğitim olduğunu belirterek “Elimde bulunan ve Atatürk’ün hazırlamış olduğu ‘Misak-ı Maarif’ sistemi ile Türkiye’deki eğitim sorununun 6 ayda çözüme kavuşur” ifadesiyle bu konudaki iddiasını ortaya koydu. Seminere Mustafa Kemal Atatürk’ün bilinmeyen yönlerini yine çeşitli örneklerle konuklara aktararak devam eden Kalıpçı, Atatürk’ün insanüstü değil ‘Tam bir insan’ olduğunu da sözlerine ekledi.
DAKİKALARCA AYAKTA ALKIŞLADILAR

Araştırmacı Yazar Prof. Dr. İlknur Güntürkün Kalıpçı seminerin sonunda Mustafa Kemal Atatürk’ün resminin önüne geçerek kendisini alkışlarken, konuklar da Kalıpçı’yı dakikalarca ayakta alkışladılar. ÇEMYO Müdürü H.Ziya Özek, Araştırmacı Yazar Prof. Dr. İlknur Güntürkün Kalıpçı’ya teşekkür plaketi takdim ederken, bir öğrencide kendisine çiçek takdim etti. Program öncesinde davetlilere Atatürk armalı anahtarlık ve rozet dağıtıldı.
Haber: Emrah Çoğalan

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 17:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510