Avrupa Birliği’nin sunduğu fırsatlar anlatıldı

Çerkezköy Ergene Havzası Sanayici ve İş Hayatı Derneği’nin (ÇESİAD) organizasyonunda “Avrupa Birliği Fonları ve Fırsatlar” konulu konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Danışman Fatih Öncü Avrupa Birliği’nin işletmelere, sivil toplum kuruluşlarına, okullara ve yerel yönetimlere ciddi fırsatlar sunduğunu söyleyerek fırsatların değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Avrupa Birliği’nin sunduğu fırsatlar anlatıldı
ÇerkezköyBakış - Çerkezköy Ergene Havzası Sanayici ve İş Hayatı Derneği’nde Avrupa Birliği Fonları ve Fırsatlar konulu konferans düzenlendi.
KONFERANS DÜZENLENDİ
Dernek merkezinde önceki gün saat 19.00’da başlayan konferansta Avrupa Birliği’nin 2007-2013 dönem bütçesinin 975 Milyar Avro üzerinde olduğunu,  bir sonraki  dönem olan 2014-2020 bütçesinin ise 967 Milyar Avro olarak AB komisyonunca onaylandığını belirten Danışman Fatih Öncü, “Önemli olan ülke olarak bu pastadan ne kadar pay aldığımızdır? Bizler işletme sahipleri, ya da sivil toplum kuruluşu yöneticileri olarak ne kadar proje sunuyoruz ve ne kadar para alıyoruz? Sorusunu kendimize sormalıyız” dedi.
TAVSİYELERDE BULUNDU
Avrupa Birliği fonları üzerine 2003 yılından bugüne çalışmalar yaptığını belirten Öncü,  önceki yıllara göre Türkiye’de fon kullanımının arttığını fakat yeterli olmadığını belirtti.  Avrupa Birliği fonları için 500’ün üzerinde farklı hibe programı olduğunu,  bu programlardan 300 kadarının Türkiye’deki işletme ve sivil toplum kuruluşlarının kullanımına açık olduğunu kaydeden Öncü, girişimcilerin ve yöneticilerin mevcut bu programlardan bir kaçını seçerek çalışmalar yapmalarını tavsiye etti.  7. Çerçeve Programı’nın  en büyük hibe programlarından biri olduğu belirten Öncü, işletme sahiplerine 7.  Çerçeve Programı’na sunulan projelere ortak olmaları için çalışmalar yapmalarını tavsiye etti.
banner287
FIRSATLARI SIRALADI
AB fonlarına sadece parasal bir kazanç olarak bakılmaması gerektiğini söyleyen Fatih Öncü,  fonların işletmeler kazandırdığı fırsatları şöyle sıraladı; “Uluslararası tanınırlık, Uluslararası üniversite sanayi işbirliği fırsatı, Yeni ortaklar bulma, AB'nin geleceğe yönelik teknoloji trendlerini yakalama, çalışanların, yöneticilerin dolaşımı ve ziyaretleri neticesinde bilgi ve teknoloji transferi, Uluslararası proje yönetim tecrübesi, hem işletmelerimiz hem de ülkemiz açısından prestij kazanımı, kapasite artırımı,  ürün değişimi, yeni ortaklıkların kurulması, pazar payının artırımı, kazanılan fonlarla ortaya çıkan yeni ürünlerin üretilmesi, yeni ürünlerle dış ticaretin artırılması.
“BU FIRSATTAN FAYDALANMALIYIZ”
Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan ÇESİAD Genel Sekreteri Engin Parlak,  “Avrupa Birliği’nin işletmeler sunmuş olduğu fırsatları biliyoruz. Bu fırsatlardan üye işletmelerimizin maksimum seviyede faydalanmasını istiyoruz. Aynı zamanda Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu’nun da danışmanlığını yapan Fatih Öncü’nün 10 yıllık deneyim ve tecrübelerinden faydalanıyoruz. Konferans sadece bir başlangıçtı.  Bunun devamını getireceğiz.” şeklinde konuştu.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 14:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510