‘Bir öğrenciyi ülkeye kazandırmak milyon dolarlardan daha değerlidir’

Çerkezköy’ün ilk ve tek özel koleji, Özel Gülerçin Koleji’nin kurucusu S.Bülent Gülerçin, okulu ve geldikleri noktayı, hedeflerini anlattı. Üniversite yıllarındaki ‘özel okul kurma’ hayalini yatırım için geldiği Çerkezköy’de gerçekleştiren S.Bülent Gülerçin, Çerkezköy’e özel okul kurma fikrinin doğruluğunu her geçen gün daha iyi anladığını ifade etti. Okul olarak eğitim-öğretim anlamında yakaladıkları başarıyla mutlu olduğunu ancak mevcut anlamında yeterli sayıyı bulmadığını anlatan Gülerçin, bununda sebebini Çerkezköy’de Gülerçin kolejinin yeteri kadar tanınmamasını bağladı. Kendisi için çocuk, eğitim, öğrenci kelimelerinin çok özel anlamlar taşıdığını ifade eden S.Bülent Gülerçin, “Benim için bir öğrenciyi ülkeye kazandırmak milyon dolarlardan daha değerlidir. Özel okul, ticaret gibi görülse de asla bir ticaret değildir. Okula asla ticarethane olarak bakmıyorum’’ diye konuştu.

‘Bir öğrenciyi ülkeye kazandırmak milyon dolarlardan daha değerlidir’

2009-2010 döneminde ‘ilkokul ve ortaokul’ olarak eğitim-öğretime açılan Özel Gülerçin Koleji, anaokulu ve liseyi de bünyesine katarak Çerkezköy’ün ilk ve tek özel okulu olma özelliğini sürdürüyor.
SAİT BÜLENT GÜLERÇİN KİMDİR?
1958 yılında Denizli'de doğdu. 1969 yılında ailesiyle birlikte İstanbul'a taşındı. 5. sınıfı Çapa İlkokulu’nda, ortaokulu Çapa Ortaokulu’nda liseyi ise Şehremini Lisesi’nde tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü tamamladıktan sonra iş hayatına başladı. 1984’te tekstil boyaları ticareti ve ithalatı üzerinde kendi işini kurdu. 1997’de babasıyla birlikte kurduğu Gülerçin Kimya Ticaret ve Sanayi Ltd. Şirketi adı altında tekstil boyaları ithalat ve dağıtımını sürdürüyor. Sait Bülent Gülerçin, evli ve iki kız çocuğu babası.
GÜLERÇİN KOLEJİNİ ANLATTI
Çerkezköy’ün ilk ve tek özel koleji, Özel Gülerçin Koleji’ni Okul kurucusu S.Bülent Gülerçin anlattı. S.Bülent Gülerçin ile Özel Gülerçin Koleji’ni, eğitim-öğretim ve Çerkezköy’ü konuştuk.
“ÇERKEZKÖY’ KOLEJ KURMA FİKRİ ANİDEN GELİŞTİ’’
Özel Gülerçin Koleji’nin kurucusu S.Bülent Gülerçin, Çerkezköy’e kolej kurma fikrinin aniden geliştiğini söyleyerek, “Gençlik yıllarımdan itibaren özel okul kurma fikrim vardı. Bu fikri uygulamaya geçirmek için uygun zaman ve yerin oluşmasını bekliyordum. Çerkezköy’den yatırım amaçlı arsa aldığımda, Çerkezköy’ün de ihtiyacı olduğunu değerlendirerek düşüncemi uyguladım.’’ Dedi.
“ÇOCUK ÖĞRENCİ EĞİTİM BENİM İÇİN SİHİRLİ KELİMELER’’
Çocuk, eğitim, öğrenci kelimelerinin kendisi için çok özel anlamlar taşıdığını ifade eden S. Bülent Gülerçin, “Her şeyimiz, geleceğimiz çocuklarımıza vereceğimiz eğitime bağlıdır. Bizler de sosyal sorumluluk kapsamında elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.’’ Dedi.
 “EĞİTİM ANLAMINDA GURUR VERİCİ BİR NOKTADAYIZ’’
Özel Gülerçin Koleji olarak dördüncü dönem mezunlarını vereceklerini söyleyen Sait Bülent Gülerçin, geride kalan dönemler içerisinde eğitimdeki başarı anlamında hedefledikleri noktayı geçtiklerini kaydetti. Gülerçin, geçen dönemler içinde öğrenciler aldıkları sonuçları ‘gurur verici tablo’ şeklinde yorumlayarak “3 yıldır Türkiye genelindeki 37 bin okul içerisinde ilk 20 arasındayız. Bu bizler için gurur verici bir durumdur.’’ Dedi.‘‘MEVCUT ANLAMINDA HEDEFİMİZİN UZAĞINDAYIZ’’
“Gülerçin, eğitimdeki başarı anlamında hedefledikleri noktayı geçmelerine rağmen öğrenci mevcudu anlamında hedeflerinin uzağında olduklarını belirterek, bunun da nedeninin Çerkezköy’de özel okul kavramının yeni olmasına bağladı. S. Bülent Gülerçin şöyle devam etti: “Çerkezköy’deki öğrenci velileri Gülerçin Koleji’ni tanıdıkça, başarılarını gördükçe okulumuzla daha fazla ilgilenecekler. Çoğu veli, etrafına baktığında çoğunluğun devlet okuluna gittiğini gözlemliyor, kendi çocuğunun özel okula gitmesine soğuk bakıyor. Belki de çocuğunun parayla okuyor denilmesinden çekiniyor ya da ekstra bir ekonomik yük olarak görüyorlar.  Özel okula verilecek para ‘cepte yeni bir delik’ olarak değerlendiriliyor olabilir. Şunu unutmamak gerekir. İyi bir eğitim-öğretim görmüş bir çocuğa hiçbir şey bırakmazsanız bile o çocuk kendine güzel bir hayat kurabilir, yaşam standardını yükseltebilir. Ama Eğitim ve öğretimi iyi olmayan bir çocuğa evler, arabalar, büyük bir servet bıraksanız bile birkaç yıl içinde o serveti kaybettiği gibi güzel bir hayat kurma şansı az olur. Etrafımıza baktığımızda bunun örneklerini görebilirsiniz.
 “ÖZEL OKUL TALEBİ ZAMANLA ARTACAKTIR’’
Özel okul talebinin zamanla artacağını söyleyen S. Bülent Gülerçin “Gülerçin Koleji’nin öncelikli hedefi, çok kaliteli bir eğitim ve öğretim vermek ve bu konuda marka olmaktır’’ dedi
“ÖZEL OKUL SAYILARI ARTMALI’’
S. Bülent Gülerçin, rekabetin beraberinde kaliteyi artıracağını belirterek “Rekabet her zaman için kaliteyi artırır. Burada da rekabet ortamının olmasını isterdim.’’ diye konuştu.
“ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ’’
Öğrenci mevcut sayılarını artırmak için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten S. Bülent Gülerçin şöyle devam etti: “Çerkezköy’de ne varsa biz onları aldık. Tüm özel okullarda olduğu gibi bizler de iyi öğrencileri okulumuza gelmeleri için teşvik ettik. Bizler başarılı öğrencileri teşvik ederken başarılı öğrencilerin mevcut öğrencilere örnek olmasını hedefliyoruz. Başarılı öğrenci örnek teşkil eder. Üzüm üzüme baka baka kararır misali, bu şekilde öğrencilerimize katkı sağlamaya çalışıyoruz.’’

“GELECEĞİMİZİ ŞEKİLLENDİRİYORUZ’’
Gülerçin, öğrenci sayısını artırmaya çalışırken eğitim-öğretim ve fiyatlandırmadan asla taviz vermediklerini söyleyerek “Biz burada mal alıp-satmıyoruz, geleceğimizi şekillendiriyoruz. Bunun için de belirlediğimiz kriterler bizler için her zaman yol gösterici oluyor.’’ Diye konuştu.
“DİĞER ŞİRKETLERİMİZDEN OKULU DESTEKLİYORUZ’’
Mevcut anlamında yeterli noktaya gelememelerinden dolayı diğer şirketleriyle okulu desteklediklerini kaydeden S. Bülent Gülerçin, “Benim için bir öğrenciyi ülkeye kazandırmak milyon dolarlardan daha değerlidir. Özel okul, ticaret gibi görülse de asla bir ticaret değildir. Yaşam felsefem küp küp altınla bataklıkta yaşamaktansa 1 lira ile düzgün bir ortamda yaşamaktır. Bundan dolayı okula asla ticarethane olarak bakmıyorum, burası bir eğitim-öğretim kurumu, çocuklarımızın geleceğe hazırlıyoruz. Düzgün bir ortam eğitimle-öğretimle, bilgiyle olur.’’ ifadelerine yer verdi.
“BIRAKMAK GİBİ BİR DÜŞÜNCEM YOK’’
Kendisi için zaman zaman ‘Okulu ne zaman bırakacak?’ şeklinde ifadeler kullanıldığını söyleyen S.Bülent Gülerçin “ Bunları neden konuşuyorlar, bilmiyorum. Hiçbir kimse içimdeki eğitim sevdasını yok edemez. Bunu herkesin bilmesini istiyorum. Her şey para değil, benim için de olmadı.  Bunun için de, bu alanda gerekirse ilave yatırımlarımda olacak ve hayallerimin gerçekleştiğini göreceğim. Buna inanıyorum.” Diye konuştu.“GÜNÜMÜN YARISI OKULLA İLGİLENİYORUM’’
Her haftanın ilk günü Çerkezköy’e gelerek gün boyu okulda bulunduğunu ifade eden Gülerçin, “Ancak haftanın diğer günleri burada olmasam da zamanınım yarısında okul ile ilgileniyorum. ’’ Dedi.  
“TEMEL EĞİTİME ÖZEL ÖNEM VERİLMELİDİR’’
Eğitim üzerine görüşlerini de açıklayan Sait Bülent Gülerçin temel eğitimin aklın temel eğitimi, bedenin temel eğitimi ve ruhun temel eğitimi üzerine oturtulması gerektiğini anlatarak “ Ülkemizde eğitim sadece işe hazırlanmak olarak algılanmaktadır. İyi bir lise için iyi bir ilköğretim, iyi bir üniversite için iyi bir lise, iyi bir iş için iyi bir diploma düşünülüyor. Temel eğitim çocuğun ya da dünyanın geleceğine yön vermektir. Bizim çocuklarımız yarının dünyasının yön verenleri olacaktır. İnsanın hayatı ilköğretimde şekillenir. ‘Ağaç yaşken eğrilir’ çok doğru bir atasözümüz. Temel eğitim zorunlu bir eğitimdir. Küçük bir çocuğa okulu isteyip istemediğini sormazsınız, hatta becerisi olup olmadığını bile sormazsınız, ilerideki yaşamının iyi olması için öğrenmesi gereken şeyler vardır. İşte bu temel eğitimdir. İnsan da üç önemli unsur vardır temel eğitimi gerektiren. Akıl, beden ve ruh temel eğitimi. Toplama çıkarma okuma yazma aklın temel eğitimidir. Bedenin temel eğitimi, insanın bildiklerini eşya ile ilişkilendirmesidir, akıl yoluyla öğrendiklerini eşya üzerinde uygulamasıdır. Ruhun temel eğitimi, karakterin, değerlerin eğitimidir. Ülkemizde yalnızca aklın temel eğitimi dikkate alınıp yalnızca bu yönlü bir eğitim yapılmaktadır. Böyle bir eğitim eksik bir eğitim olduğu düşüncesindeyiz. Okulumuz diğer unsurları dikkate alıp çocuklarımızın kendine güveni tam, kendine ve diğer insanlara saygısı tam, işinde daha da önemlisi hayatında başarılı olması için gerekli en iyi eğitimi vermektedir. Eşya ile ilişkilendirme, bedenin eğitimi, karakter ve değerler eğitimi öncelikli konularımızdır. Bu nedenle normal müfredatın dışında okulumuzun özel uygulamaları vardır. Bir örnek: Okulumuzda öğrenciler ayda en az bir defa panel, münazara veya açık oturum düzenler, her şeyini öğrenciler yapar, ses sistemi, ışık sistemi, sunucusu, konunun seçimi her şeyi öğrencilerindir öğretmeler yalnızca izlerler ve değerlendirmelerini yaparlar. “ ifadelerine yer verdi.
“KURUM BÜNYESİNE DEĞİŞİKLİK OLABİLİYOR”
Kurumda zaman zaman yaşanan idari değişikliklerine de değinen S. Bülent Gülerçin, şunları söyledi: “Kurumda 50’ye yakın çalışan var. Tabii ki kurumdan ayrılanlar yeni gelenler olabiliyor. Özellikle ikinci yılda kurumdan ayrılan ve yeni gelen çok oldu. Bu her yeni kurumda olabilir. Şimdi normal sayılarda kurumdan ayrılan ve yeni gelen olmaktadır. Yollarımızı ayırdıklarımız için ‘başarısızdır’ diyecek bir durum yok. Sadece, birtakım mecburiyetlerden yollarımız ayrıldı.’’
“HAYALLERİMİ TAMAMINI HENÜZ GERÇEKLEŞTİRMEDİM’’
Çerkezköy’de hayallerini henüz gerçekleştirmediğini ifade eden S.Bülent Gülerçin, “Öğrencilerimizin başarılı olmasından büyük mutluluk duyuyorum. Bir öğrencinin başarı dahi bana yetiyor. Bizler burada kaliteyi sürdürdüğümüz müddetçe, veliler mutlaka çocukları için bizlere geleceklerdir.’’ Diye konuştu.
“TÜM ADIMLARIMIZI ÖĞRENCİLERİMİZİ DÜŞÜNEREK ATIYORUZ’’
Çerkezköy’e eğitim-öğretim dışında bir başka yatırım düşünmediğini söyleyen S. Bülent Gülerçin, okula öğretmen ve idareci alırken hem idarecinin hem de öğretmenin mesleğini çok iyi bilmesine önem verdiklerini söyledi. ‘Okula alacağımız idareci ve öğretmen her şeyden önce hayatta başarı olarak tanımladığı ne varsa, mesleğinden ulaşması gerektiğine inanması gerekir’ diyen Gülerçin “Çocuklarımızın örnek alacağı öğretmenler hal ve hareketleriyle öğrencilere örnek olması gerekmektedir. Özellikle anaokulu ve ilkokulda öğretmenler, öğrencinin velisinden daha önemlidir. Bu çerçevede her öğretmenimiz de bizler için çok büyük önem taşıyor. Tüm adımlarımızı da öğrencilerimizi düşünerek atıyoruz’’
“ÇERKEZKÖY’ÜN GELECEĞİ ÇOK PARLAK’’
Çerkezköy’e yatırım için geldiği ilk günden bugüne Çerkezköy’ün her geçen gün geliştiğini ifade eden S. Bülent Gülerçin, “Çerkezköy’ü tanıyabilecek kadar biliyorum. Çerkezköy’ün nüfus artışı dışında nüfus artış hızı da arttı. İnsanlar Çerkezköy’e hayallerini gerçekleştirmeye geliyorlar. Aksi halde Çerkezköy’ün nüfusunun artması söz konusu olamaz. Çerkezköy’ün ilerisini çok parlak görüyorum.’’ yorumunda bulundu.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 09:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
ceyda
ceyda - 3 yıl Önce

ben buraya katılmak isterim soruları zorda olsa başarmak gidip o sorulara bakmak istiyorum eğer çok yanlışım çıkarsa sadece canım sağolsun başka birşey istemem.Yakında eğer başka bir sınav daha çıkarsa ona yine çok çalışırım ve başarmak istediğime ulaşabalirim burada bana destek verenlere çok teşekkür ederim diğer kolej sınavlara katılanlara ve yüzde yüz burs alanları tebrik ediyorum hepinize sınavlarınızda iyi dileklerimi bildiriyorum herkese iyi günlerrr

SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510