Birlikten CUMHURİYET doğar

Cumhuriyet’in ilanının 92. yıldönümü büyük bir coşkuyla kutlandı.

Birlikten CUMHURİYET doğar
Çerkezköy Bakış - Cumhuriyet’in ilanının 92. yıldönümü büyük bir coşkuyla kutlandı. İlk olarak Hükümet Konağında yapılan tebrikatla başlayan kutlama programı Çerkezköy Belediye Meydan’ında yapılan törenle devam etti.
Kutlamalar çerçevesinde ayrıca çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüller verildi.
TEBRİKAT İLE BAŞLADI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama töreni dün sabah saat 09.00’da Hükümet Konağında yapılan tebrikat ile başladı. Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, Çerkezköy 3’ncü Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Yılmaz Yıldırım, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ve Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcısı Hacı Ünal tebrikleri kabul etti.
CHP KAYMAKAMLIĞI PROTESTO ETTİ
Öte yandan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programı’nda Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın konuşmasına yer verilmemesinden dolayı Çerkezköy Kaymakamlığı’nı protesto eden Cumhuriyet Halk Parti Çerkezköy İlçe Teşkilatı’ndan hiç kimse Tebrikat Töreninde yer almadı.
GENİŞ KATILIM YAŞANDI
Tebrikatın ardından Çerkezköy Belediye Meydanında devam eden kutlama törenine geniş katılım yaşandı. Kutlama programına Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ayşe Doğan Çerkezköy 3’ncü Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Yılmaz Yıldırım, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcısı Hacı Ünal, , Namık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç.Dr. Can Burak Şişman, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe, CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Birol Öztürk, MHP Çerkezköy İlçe Başkanı Koray Önsel, İlçe Emniyet Müdürü Murat Ogan, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Göksel Söylemez, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Erdoğan, İlçe Sağlık Müdürü Olcay Palak, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çerkezköy Temsilciliği, TSD Çerkezköy Şube Başkanlığı, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, Mahaller Muhtarları ve çok sayıda Çerkezköylü vatandaş katıldı.
KAYMAKAM KUBİLAY KONUŞTU
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapmak üzere Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay kürsüye geldi. Kubilay, Cumhuriyet’in 92’nci yılını kutlayarak, “Milletimize eşsiz bir armağan olan Cumhuriyetimizin 92.yılını birlikte kutlamanın mutluluk, coşku ve heyecanı içindeyiz. 19 Mayıs 1919'da büyük Önder Atatürk'ün Samsun'a çıkarak milli mücadeleyi başlatıp, 29 Ekim 1923 tarihinde de ‘Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare şekli, Cumhuriyet idaresidir’ diyerek ilan ettiği Cumhuriyet Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir” dedi.
“DÖNÜM NOKTALARIMIZDAN BİRİDİR”
‘Cumhuriyetin ilanı, milletimizin şanlı tarihindeki en önemli dönüm noktalarından biridir’ diyerek konuşmasını sürdüren Kaymakam Metin Kubilay, “Cumhuriyet; milli hayatı bitmiş sanılan büyük bir milletin yurdumuzun her köşesini sulayan kanlarının bedeli, özgür ve bağımsız yaşama isteğimizin sembolüdür. Cumhuriyet; Milletimizin bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğinin ifadesi ve birlik ve beraberlik içinde hareket ettiğimizde olmaz denileni başardığımızın ispatıdır. Cumhuriyeti ayakta tutan yegane kuvvet, milletin kendisidir. Milletimiz, Cumhuriyeti benimsemiş ve bütün değerlerine sımsıkı sarılmıştır. ‘Egemenlik Kayıtsız, Şartsız Milletindir’ ilkesi, devletin ve rejimin temelini oluşturmaktadır” diye konuştu.
ÇERKEZKÖY’ÜN KURTULUŞUNU UNUTMADI
Kubilay konuşmasının devamında Çerkezköy’ün kurtuluşunu da unutmayarak, “Türk Milleti'nin kanı, canı ve sonsuz emekleriyle kurulan Cumhuriyetimizi sonsuza değin yaşatmaktır. Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin 92’nci yılını ve ilçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümünü bir kez daha kutluyor, Büyük önder Atatürk, silah arkadaşları ve canlarını Vatan uğrunda feda eden Aziz Şehitlerimizi rahmetle, Kahraman Gazilerimizi de minnet ve şükranla anıyor, hepinize saygılar sunuyorum” açıklamasında bulundu.
banner287
CHP İLÇE YÖNETİMİ PROTESTOYA DEVAM ETTİ
Tebrikat törenine katılmayarak Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın konuşturulmamasından dolayı Kaymakam Kubilay’a tepkilerini tören alanında da gösterdi. CHP’li İlçe yönetim kurulu üyeleri ve meclis üyeleri protokol tribününde yer almadı.
DERECE ALAN ÖĞRENCİLER ÖDÜLLERİNİ ALDILAR
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısı ile okullarda yapılan etkinlik ve yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol mensupları tarafından ödülleri takdim edildi.
Anaokulları arasında yapılan resim yarışmasında birinci Zehra Mehmet Gülkaya Anaokulu’ndan Melis Özkan, ikinci Zübeyde Hanım Anaokulu’ndan Eslem Balçık, üçüncü ise Özel İdare Anaokulu’ndan Berfin Eylül Aslan. İlkokullar arasından düzenlenen resim yarışmasında birinci Özel Gülerçin Koleji’nden Zeynep Öziç, ikinci Tepe İlkokulu’ndan Elif Ceylan, üçüncü Fevzipaşa İlkokulu’ndan Ömer Faruk Güneri.
Ortaokullar arasından yapılan Şiir yarışmasında birinci Veliköy Belediyesi Ortaokulu’ndan Berra Karaca, Raif Dinçkök Ortaokulu’ndan Derya Göksu, üçüncü yine Veliköy Belediyesi Ortaokulu’ndan Hilal Karademir. Liseler arası düzenlenen kompozisyon yarışmasından birinci Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi’nden Buse Koçyiğit,  Pakize Narin Anadolu Lisesi’nden Meryem Damla Demirel, üçüncü yine HFZ Anadolu Lisesi’nden Gül Aygün’e  ödülleri takdim edildi.
SPOR MÜSABAKALARINDA DERECE ELDE EDEN ÖĞRENCİLERE KUPA
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında yapılan spor müsabakalarında derece alan okul ve öğrencilere yine protokol mensupları tarafından kupa ve madalyaları takdim edildi. İlk olarak Yıldız Kızlar Voleybol turnuvasında derece elde eden okullara ödülleri verildi. Turnuvada Birinci 75. Yıl Ortaokulu, ikinci Nurullah Narin Ortaokulu, üçüncü ise Mevlana Ortaokulu oldu. Yıldız Erkekler kategorisinde ise birinci Nurullah Narin Ortaokulu, ikinci Tepe Ortaokulu, üçüncü ise Cumhuriyet Ortaokulu. Masa Tenisi müsabakalarında ise;  Birinci Cumhuriyet Ortaokulu’ndan Sema Arslan, ikinci Raif Dinçkök Ortaokulu’ndan Esma Paçal, üçüncü Raif Dinçkök Ortaokulu’ndan Hilal Kayadelen oldu. Masa Tenisi Küçük Kızlar kategorisinde birinci, ikinci ve üçüncüler Mevlana Ortaokulu öğrencileri oldu. Birinci Beyza Erkoç, ikinci Selvi Dursun, üçüncü ise Zehra Kara oldu. Masa Tenisi Küçük Erkekler kategorisinde;  birinci Tepe Ortaokulu’ndan Egemen Yaman, İkinci 75. Yıl Ortaokulu’ndan Cemir Arif Aysal, üçüncü Mevlana Ortaokulu’ndan Eray Topçu oldu.
Liseler arası düzenlenen Gençk Kızlar Voleybol Turnuvasında ise, birinci Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Lisesi,ikinci Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi, üçüncü ise Pakize Narin Anadolu Lisesi oldu. Genç Erkekler Basketbol kategorisinde birinci Pakize Narin Anadolu Lisesi, ikinci Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi, üçüncü ise Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Lisesi oldu. Genç Kızlar Masa Tenisi kategorisinde birinci HFZ Anadolu Lisesi’nden Dilek Güney, ikinci Pakize Narin Anadolu Lisesi’nden Gülşah Akan, üçüncü ise HFZ Anadolu Lisesi’nden Ayşe Çakır oldu. Genç Erkekler Masa Tenisi kategorisinde ise, birinci HFZ Anadolu Lisesi’nden Aykut Gönül, ikinci yine HFZ Anadolu Lisesi’nden Burçak Erişmiş, üçüncü Halit Narin Endüstri Meslek Lisesi’nden Gökalp Akalın oldu.
GEÇİT TÖRENİNİN ARDINDAN SON BULDU
Derece elde eden öğrencilere ödülleri takdim edildikten sonra tören askeri geçit töreni ile son buldu. Askeri geçit töreni sırasından tüm protokol mensupları ve vatandaşlar sancak geçişini ayakta karşılarken, tank ve zırhlı araçların geçişine vatandaşların ilgisi yoğun oldu.
TEPKİ GÖSTERDİ
Törenin ardından Belediye Meydanında kısa bir açıklamada bulunan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, kendisinin konuşturulmamasına yönelik şunları söyledi. Akay, “Bugün iki şey söylüyoruz. İlki atalarımız Çerkezköy’ü kurtarmış, mücadele etmiş. Bir tek şey daha söylüyoruz. Yaşasın Cumhuriyet. Haddimizi bildiğimiz kadar, 29 Ekim Bayramı’nın ne olduğunu da biliriz. Siyasetin ne zaman yapılacağını da çok iyi biliriz. O yüzden bugün siyaset yok. Bugün Cumhuriyet var.” dedi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2015, 17:55

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306