“Biz yapılmayacak diyorsak yapılmayacaktır”

TBMM Başkan Vekili ve AK Parti Tekirdağ Milletvekili Prof.Dr. Mustafa Şentop, Çerkezköy ve Kapaklı sınırları içerisinde yapılması gündeme gelen termik santralin ÇED sürecinin devam ettiği iddialarını kesin dille yalanladı. Şentop, “Biz yapılmayacak diyorsak yapılmayacaktır. Termik Santral ÇED süreci durdurulmuştur.” dedi.

“Biz yapılmayacak diyorsak yapılmayacaktır”

Çerkezköy Bakış - TBMM Başkan Vekili ve AK Parti Tekirdağ Milletvekili Prof.Dr. Mustafa Şentop, Çerkezköy ve Kapaklı sınırları içerisinde yapılması gündeme gelen termik santralin ÇED sürecinin devam ettiği iddialarını kesin dille yalanladı. Şentop, “Biz yapılmayacak diyorsak yapılmayacaktır. Termik Santral ÇED süreci durdurulmuştur.” dedi.

“GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR”

AK Parti’nin Kızılpınar Mahallesi’nde açılışını yaptığı seçim irtibat bürosunda konuşan Prof.Dr. Mustafa Şentop, CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer’in Çerkezköy ve Kapaklı sınırları içerisinde yapılması gündeme gelen termik santralin ÇED sürecinin devam ettiğini açıklamasının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Şentop, “Bizim partimizin karakteri bellidir. Yalan söyleyerek yapılan bir siyaseti biz kaldıramayız. Termik Santral projesinin iptal edildiği pek çok kez Bakanımız tarafından da açıklanmıştır. Buradaki kaynaklarının kullanımının rantabl olmamasından dolayı iptal edilmiştir.” ifadelerini kullandı.

“KÜÇÜK ZİHNİYETLERİN ÜRÜNÜDÜR”

Mustafa Şentop, ÇED sürecinin iptal olduğunun resmi yazısını da basın mensupları ile paylaşarak bu konu üzerinden siyaset yapmanın küçük zihniyetlerin ürünü olduğunu kaydetti. Şentop, “ÇED süreçleri ile ilgili talepler ve süreçler var. Bende bu konuyu Enerji Bakanlığı’na sordum ve sürecin sona erdiği ile ilgili resmi yazıda var. Bu konu ile ilgili herhangi bir tereddüt yoktur. Bunu seçim malzemesi yapmak küçük zihniyetlerin üründen başka bir şey değildir. Bunlar büyük projeler, başlarken de vazgeçerken de yapılacak bir şeyler vardır. Biz yapılmayacak dediysek yapılmayacaktır. Onların siyaset anlayışı bizim siyasi anlayışımızı anlamaya yetmez. Ufak tefek yazılarla bu konuyu seçim malzemesi yapmak doğru değil.” dedi.

banner287

“KAPAKLI’YA HAYIRLI OLSUN”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in Trakya bölgesinde bulunan doğal gaz açıklamasına ilişkinde konuşan Mustafa Şentop, “Kapaklı’da doğal gaz bulunması ile ilgili bir açıklama yapıldı. Bölgemize  hayırlı olsun. Yakın zamanda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız bu bölgede yapacağı denetleme neticesinde teknik bilgiler basın aracılığı ile paylaşılacaktır.” ifadelerini kullandı.

ÇED SÜRECİNİN İPTAL EDİLDİĞİ RESMİ YAZI

Tekirdağ İli, Çerkezköy ilçesi, Pınarça Mevkii’nde Elektrik Üretim A.Ş., Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan ‘3x(330 MWe/337 MWm/817 MWt) Kurulu Güçte Çerkezköy Termik Santrali, Maden Sahası, Düzenli Atık Depolama Sahası, Kırma-Eleme Tesisi ve Kömür Stok Sahası’ projesi ile ilgili olarak ÇED yönetmeliği kapsamında 08.01.2018 tarihinde Bakanlığımıza başvuruda bulunulmuş olup, söz konusu projenin ÇED süreci devam etmektedir.

İlgi yazı ile proje sahibi tarafından projede yapılan teknik çalışmalar sonucunda Bakanlığımızda devam eden ÇED sürecinin sonlandırılması talep edilmekte olup, bahse konu talep uygun görülerek ‘3x(330 MWe/337 MWm/817 MWt) Kurulu Güçte Çerkezköy Termik Santrali, Maden Sahası, Düzenli Atık Depolama Sahası, Kırma-Eleme Tesisi ve Kömür Stok Sahası projesinin ÇED süreci sonlandırılmıştır.
 

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2019, 19:18

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
ZEKİ BAYRAKTAR
ZEKİ BAYRAKTAR - 2 ay Önce

BAŞTAN NİYE YAPICI OLDUNUZ. SİZ TRAKYALI DEĞİLMİSİNİZ. KENDİ İNSANLARINIZI ZEHİRLEYECEKTİNİZ. ŞİMDİMİ AKLINIZ BAŞINIZA GELDİ. ÇIKARCILAR SİZİ.

Neden
Neden - 2 ay Önce

Nedense inanamiyorum

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306