Bugün daha çok hareket et

Çerkezköy İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Obeziteyle Mücadele Yürüyüşü yapıldı. Tepe Emlak Konutları Piknik alanında gerçekleşen yürüyüş öncesi konuşan Çerkezköy İlçe Sağlık Müdürü Dr.Olcay Palak "10 Mayıs Sağlık İçin Hareket Et günü kapsamında bu yürüyüşü gerçekleştiriyoruz. Ülkemizde ve dünyada obezite giderek yaygınlaşan ve insan sağlığı için tehlikeli bir sorun haline gelmektedir.” dedi.

Bugün daha çok hareket et
ÇerkezköyBakış - Çerkezköy İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Obeziteyle Mücadele Yürüyüşü düzenlendi.
OBEZİTEYE KARŞI YÜRÜDÜLER
Tepe Emlak Konutları’nda önceki gün saat 18.00'de gerçekleşen yürüyüşe İlçe Sağlık Müdürü Olcay Palak ile Çerkezköy İlçe Sağlık Müdürlüğü personeli katıldı. Sağlık farkındalığı oluşturmak adına çeşitli pankartlarla yürüyüşü yapan sağlık personeli piknik alanında 2 Kilometrelik bir yürüyüş yaptı.
OBEZİTE ÖNLENEBİLİR
Ülkemizde ve dünyada her yıl 10 Mayıs günü kutlanan Sağlık için Hareket Et günü kapsamında bu yürüyüşü gerçekleştirdiklerini belirten İlçe Sağlık Müdürü Olcay Palak, ”Dünyada giderek yaygınlaşan ve dünyanın en önemli sağlık sorunlarından biri haline gelen obezite, önlenebilir bir sağlık problemidir. Obezite yani aşırı şişmanlık, yaşam kalitesinin ve süresini önemli derecede etkilemektedir.” açıklamasını yaptı.“ GİDEREK ARTAN SORUN HALİNE GELİYOR”
Dünyada özellikle gelişmiş ülkelerin en önemli sağlık sorunu olan obezitenin artık ülkemizde de önemli sağlık sorunları arasında yer aldığını belirten Palak,''Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada bir milyar 600 bin kişi fazla kilolu ve bunların 400 milyonu da obezdir. 2015 yılında bu rakamların fazla kiloluda 700 milyona ve obezliğin ise 2 milyara ulaşması tahmin ediliyor.”dedi.
TÜRKİYE’DE OBEZLİK ARTIYOR
Türkiye’de artan obezite hastalığına dikkat çeken Palak,”Yapılan araştırmalara göre, Türk erkeklerinin dörtte birinde,kadınlarda ise yüzde 44’ününde obezite belirlenmiştir. Bu oran 10 yıl önce çok daha az iken günümüzde erkeklerde iki kat artmış, 50 yaş üzeri kadınlarda da yüzde 40'tan 50'ye yükselmiştir."bilgisini verdi.
SAĞLIĞIN İÇİN HAREKET ET
Bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitelerin yararları konusunda toplum bilincini oluşturmak için bugünün özel bir anlamı olduğunu belirten Palak,”Sağlık konusunda iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını savunmak, yaşamın her alanında ve her yerde toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı arttırmak, sağlık davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek için '10 Mayıs Sağlık İçin Hareket Et Günü' olarak belirlenmiştir.''şeklinde konuştu
"MASA BAŞINDA ÇALIŞANLAR İÇİN SIKINTI DAHA BÜYÜK"
Çalışma saatlerinin büyük bir kısmını sandalyede oturarak, bilgisayar karşısında çalışarak geçiren meslek grubu insanlarda özellikle bilek, dirsek, boyun, bel ve sırt ağrılarının çok fazla görüldüğünü kaydeden Palak “Özellikle masa başında çalışanların daha çok beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmekte ve günde yarım saat egzersizi alışkanlık haline getirmeleri büyük önem taşımaktadır.''Dedi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 15:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510