Cennet’e ulaşmanın en kestirme yolu: İman ve Namaz

Peygamber Efendimiz’in Dünyası’nda Namaz’ konulu konferansta konuşan İlahiyatçı Yazar Ahmet Bulut, Cennet’e gitmenin en kestirme yolu ‘önce iman sonra namaz’ olduğunu söyleyerek “Ahirette İman’dan sonra bizlere sorulacak ilk soru namaz olacaktır. Ne mutlu namazını hakkı ile eda edenlere” diye konuştu

Cennet’e ulaşmanın en kestirme yolu: İman ve Namaz
ÇerkezköyBakış - Pramit Tur-Asil Tur Çerkezköy İrtibat Bürosu ev sahipliğinde Kapaklı Organize Hacı Talip Sivrioğlu Camii Kültür Merkezi’nde ‘Peygamber Efendimiz’in Dünyası’nda Namaz’ konulu konferans düzenlendi.
KONFERANS DÜZENLENDİ
İlahiyatçı-Yazar Ahmet Bulut’un konuşmacı olarak katılacağı konferans saat 20.30’da başlayacak. Konferansı İl Genel Meclis Üyesi Ercan Çorbacı, AK Parti Kapaklı İlçe Başkanı Ali Osman Orhan, Kapaklı Belediye Meclis Üyeleri, Pramit Tur-Asil Tur Çerkezköy İrtibat Bürosu Firma Yetkilisi Mehmet Çakı ile İrtibat Büro Yetkilisi Ali Ekrem Gül, imam-hatipler ile çok sayıda davetli katıldı.banner287
O’NUN ÖRNEK AHLAKINDAN BAHSETTİ
Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen konferans Kur’an-ı Kerim tivaleti ile başladı. Açılış konuşmasının ardından sinevizyon sunumu gerçekleştirildi. Konferansta İlahiyatçı-Yazar Ahmet Bulut, ‘Peygamber Efendimizin Dünyasında Namaz’ konulu konferansta dinleyenlere seslendi. Efendimiz Hz. Peygamber’in örnek ahlakından bahsederek sözlerine başlayan Ahmet Bulut “O’nu kitaba dönüştürürseniz karşınıza Kur’an-ı Kerim çıkar, Kur’an-ı Kerim’i ete-kemiğe dönüştürürseniz Hz. Peygamber karşınıza çıkar.’’ Dedi. Peygamber Efendimiz’in namaza verdiği öneme değinerek sözlerini sürdüren Bulut, “O yolda, savaşta, hastalıkta asla namazı terk etmemiş, namaz ile arasına bir başka şeyin girmesine izin vermemiştir. Bedir’de savaşırken namazı kılmış, terk etmemiştir. O’nun savaş meydanlarında dahi terk etmediği namazı bizler sudan sebepler ve bahanelerle terk ediyoruz.’’ Diye konuştu.
“KALBİMİZ NE KADAR TEMİZ’’
Kızı Hz.Fatıma’ya evlendiğin günden itibaren 6 ay boyunca her sabah kapısına giderek namazı hatırlattığını anlatan Ahmet Bulut, “O, kızına 6 ay boyunca her gün namazı hatırlatıyor. Hatırlatırken de ‘Sakın babanın Peygamber olmasına’ güvenme uyarısında bulunuyor. Bizler bırakın kızımız, oğlumuzu yanımızdakine dahi namazı hatırlatamıyoruz.’’ifadelerine yer verdi. Namazı terk edenlerin, kılmayanların genelde ‘benim kalbim temiz’ bahanesi uydurduğunu kaydeden Bulut “Hz. Peygamber, ayakları şişinceye kadar namaz kılarken bizler, gözümüz uyumaktan şişerken namaza kalkamıyoruz. Peki bizim kalbimiz nasıl temiz olabilir? Siz hiç, çok iyi sahabeydi, ancak tek kusuru namaz kılmamaktı’ diye bir şey duydunuz mu?’’ dedi.
CENNETE GİTMENİN EN KESTİRME YOLU
Bulut, Kur’an-ı Kerim’in 103 yerinde namazın geçtiğini anlatarak “Cennet’e gitmenin en kestirme yolu önce iman sonra namaz. İman’dan sonra bizlere sorulacak ilk soru namaz olacaktır. “ diye konuştu. Namazı üşenerek kılanlara Nisa Suresi’nin 142. Ayetini hatırlatan Bulut “Alemlerin Rabbi Allah, 142.ayette ‘Şüphesiz münafıklar Allah'a oyun etmeye kalkışıyorlar; halbuki Allah onların oyunlarını başlarına çevirmektedir. Onlar namaza kalktıkları zaman üşenerek kalkarlar,  insanlara gösteriş yaparlar, Allah'ı da pek az hatıra getirirler.’ Diyor. Müddesir Suresi 40., 41., 42., ve 43., ayetlerde ise Allah, ‘Onlar cennetler içindedir. Günahkârlara: Sizi şu yakıcı ateşe sokan nedir? Onlar şöyle cevap verirler: Biz namaz kılanlardan değildik’’ buyuruyor. Onun için namazı baş tacı etmeliyiz, hakkıyla eda etmeliyiz’’ dedi. Ahmet Bulut, konferansın ilerleyen bölümlerin de de namazının öneminden bahsederek sohbetini tamamladı.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 10:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510