Çerkezköy’ün su sorunu yok

Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem Dünya Su Günü’nde yaptığı açıklamada Çerkezköy’ün su sorununun bulunmadığını söyledi. Göreve geldikleri ilk günden bugüne su konusuna büyük bir önem verdiklerini kaydeden Başkan Ertem, 2013 yılı içerisinde 2 adet su kuyusu açacaklarını kaydetti.

Çerkezköy’ün su sorunu yok
ÇerkezköyBakış - Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle bir açıklama yaptı.
BASIN AÇIKLAMASI YAPTI
Makamında dün saat 14.00’da basın açıklaması düzenleyen Ali Ertem, Dünya Su Günü’ne değinerek “1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 22 Mart tarihini Dünya Su Günü olarak ilan etti. İlk kez 1992’de Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda önerilen dünya su günü gerek BM üyelerinin gerekse diğer dünya ülkelerinin giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda somut adımlar atılmasının sağlanmasında teşvik olması amacıyla bu isme bir gün adamak anlamında oluşturuldu.’’ Dedi.
“EN TEMEL GEREKSİNİMİZ’’
Başkan Ertem, ‘Su, bireylerin en temel gereksinimi olma ve başlıca ekonomik faaliyetlere kaynaklık etme özelliği ile ulusların devamlılığı için yaşamsal bir kaynaktır.’ Diyerek “Sosyal ve ekonomik faaliyetlerin sürmesi büyük ölçüde temiz ve yeterli su arzına sahip olmaya bağlıdır. Su, hayatın kaynağı dünyanın dörtte üçü, vücudumuzun yüzde 80’idir. Su, kana kana içtiğimiz, duş yaptığımız, yağmur olup yağdığında sevdiğimiz ama sel olup aktığında korktuğumuzdur. Su insan için çok önemli. Ama öte yandan da dünya nüfusunun artması küresel ısınmaya bağlı iklim değişiklikleri suyun yeryüzündeki dağılımı ve kullanım şekli, su ile ilgili ciddi sorunların ortaya çıkmasına yol açmaktadır.’’ İfadelerini kullandı.
“1.1 MİLYAR İNSAN TEMİZ İÇME SUYUNDAN YOKSUN’’
Dünyadaki tatlı suyun yüzde 80’i buzul olarak kutuplarda olduğunu ifade eden Ali Ertem şöyle devam etti: “Yaklaşık 1,1 milyar insan temiz içme veya kullanım suyundan yoksundur. Her yıl yaklaşık 5 milyon insan temiz su ile ilgili hastalıklardan dolayı ölmektedir. 2025 yılında dünya nüfusunun üçte biri şiddetli derecede su sıkıntısı çekecektir. Halen dünyada 2.8 milyar insan şehirlerde yaşıyor, bu rakam 2025 yılında 4,5 milyara yükselecek. Şehirler temiz suya daha fazla ihtiyaç duymakta olup aynı zamanda da daha büyük atık su sorununa yol açmaktadırlar. Şehir nüfusunun artması ciddi su sorunlarını beraberinde getirecektir. Ülkemizdeki 3 bin 200 belediyenin yaklaşık 50 adedi kanalizasyon sularını arıtmaktadırlar. Başka bir deyişle nüfusumuzun 50 milyonuna ait kanalizasyon suları doğrudan nehirlere dolayısıyla göl ve denizlere akmaktadır.’’
2013’TE 2 ADET SU KUYUSU AÇILACAK
banner287
Göreve geldikleri 2004 yılından itibaren Çerkezköy’de su konusuna büyük bir önem verdiklerini kaydeden Ali Ertem, Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü’nün çalışmalarından da bahsetti. Başkan Ertem, 2013 yılında 2 adet su kuyusu açılacağını ifade ederek “İhale 6 Mart 2013 tarihinde yapılmış olup çalışmalar mayıs ayı sonunda tamamlanacaktır. Çorlu deresi ve Pınarça deresi dere altından geçmek üzere hükümet caddesine 800’lük çelik boru döşenecektir. İhale 5 nisan 2013’te yapılacaktır.’’ Dedi.
ÇALIŞMALARDAN BAHSETTİ
İstasyon Mahallesi’nde Hikmet Uğraş Caddesi ile Alper Sokak’ta, Bağlık Mahallesi’nde Karacaoğlan Sokakta toplam 1519 metre kanalizasyon ve yağmur suyu şebeke çalışması yapılacağını kaydeden Ertem, çalışmalara Haziran sonunda başlanacağını açıkladı.
GÜNLÜK SU TÜKETİMİ 180 LİTRE
Çerkezköy’de kişi başına düşen günlük su tüketiminin 180 litre civarında olduğunu belirten Ali Ertem, 2013 yılında su kuyularından şehir şebekesine 5 milyon metreküp su basıldığını kaydetti. Çerkezköy’ün günlük su tüketiminin 15 bin metreküp civarında olduğunu ifade eden Başkan Ertem “İlerleyen dönemlerde Çerkezköy’ün nüfusunun Kapaklı’nın da dahil edilmesiyle 400 bin olacağı ön görülüyor. Bu durumda günlük 100 bin ton su tüketilmesi durumda dahi bir su sıkıntısı yaşanmayacaktır.’’ Diye konuştu.
“İSRAFTAN KAÇINALIM’’
Sanayinin yer altı suyu kullanımından yer üstü suyu kullanıma yönelmesi gerektiğini belirten Ali Ertem, Çerkezköy’ün şimdi olduğu gibi ileride de su sorunundan uzak olduğunu kaydetti. Başkan Ertem, Çerkezköylülere su tüketiminden ‘israftan kaçınalım’ tavsiyesinde bulundu.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 13:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
nurhan altıntaş
nurhan altıntaş - 6 yıl Önce

pes yani, ergenenin adı geçmemiş, sayın başkan su gününde sütten çıkmış ak kaşık bir belediyecilikten bahsetmiş,ergene hakkında tek satır yok, kanser olanlardan hiç bahsetmemiş, keşke herşey güllük gülüstanlıkmış gibi açıklamalar yapacağına, gerçeği anlatıp, çözüm çalışmalarını erna center da gösterime giren gündöndü belgeselindeki gerçekleri anlatsaydı.tek yürek olalım trakya ergene bizim pırıl pırıl aksın deseydi..ergene kanayan, kanatan nehrımız, hayat vermesı gerekırken, hırslar ve daha cok para kazanabılmek ugruna masum ınsanları onune katarak masumane akıyor, ancak hep bırlıkte ergeneyı ve bızı zehırleyenlerı durdurabılırız, ergene hayvanları, sebzelerı, gundondulerı, celtıklerı umutlarımızı sulamalı, bıze yalvarıyor, gormuyormusunuz? duymuyormusunuz, kanser oldugunuzda psıkolojınız bozuldugunda sesınız bıle cıkmayacak kı

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306