Çiftçi olmazsa ekmek de olmaz

Çerkezköy Ziraat Odası Başkanı Hasan Toprak düzenlediği basın toplantısı ile 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutladı. 14 Mayıs tarihinin bütün dünyada Çiftçiler günü olarak kutlandığını belirten Hasan Toprak, “Şuna inanıyorum ki tarım dediğiniz zaman ekmek demektir. Çiftçi olmazsa ekmek yoktur. Maalesef bütün dünyada tarıma verilen değer politikası azalmaktadır. Bizim ülkemizde de böyle olmaktadır.’’ Dedi.

Çiftçi olmazsa ekmek de olmaz
ÇerkezköyBakış - 14 Mayıs Dünya Çiftçiler günün dolayısıyla Çerkezköy Ziraat Odası Başkanı Hasan Toprak, Ziraat Odası Meclis toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.
“TARIM DEMEK EKMEK DEMEKTİR’’
Düzenlenen toplantıya Ziraat Bankası Çerkezköy Şube Müdürü Erol Dede, Şekerbank Çerkezköy Şube Müdürü Esra Yalçın, Yapı Kredi KOBİ Müşteri İlişkileri Yönetmeni Erkan Gürpınar ile Ziraat Odası Meclis üyeleri katıldı. Uluslar arası tarım Üreticileri Federasyonu (İFAB)’nun kurulduğu 14 Mayıs 1946 tarihinden itibaren her 14 Mayıs’ın Çiftçiler Günü olarak kutlandığını söyleyen Hasan Toprak “Dünya Çiftçiler Günü’ne 79 ülke iştirak etmektedir. Şuna inanıyorum ki tarım dediğiniz zaman ekmek demektir. Çiftçi olmazsa ekmek yoktur. Maalesef bütün dünyada tarıma verilen değer politikası azalmaktadır. Bizim ülkemizde de böyle olmaktadır” dedi.
“DEVLETTEN DEĞİL ALLAH’TAN YARDIM BEKLİYORUZ’’
Dünya ülkelerinin tarıma önem vermediklerini kaydeden Toprak, “Dünya Çiftçiler Günü’nde Bakanımız ve Başbakanımızdan isteğimiz artık bu çiftçilerin sesinin duymalarıdır. Eğer çiftçi yoksa ekmek yoktur. 81 milyon vatandaş sabah katlığında çiftçinin ürettiğini alıyor. Bu anlamlı günde de mübarek yağmurun bize müjde gibi gelmesi çiftçilerimizi çok sevindirdi. Artık devletten değil Allahtan yardım bekliyoruz. İnşallah bundan sonra devlet de sesimizi duyar” diye konuştu.TÜRKİYE ORTALAMASININ 2 KATI BUĞDAY ALIYORUZ
banner287
Hasan Toprak’ın ardından söz alan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Demirbağ ise, Bakanlık olarak destekleme anlamında yapılan desteğe değinerek “Bakanlığımız belirtildiği gibi 9 milyar TL destek vermektedir. Bütçenin yüzde 1’in altında destek alan tarım bakanlığı olarak bu sene kanunla beraber yüzde 1’in üstüne çıkmaktadır. Buğday stratejik bir üründür. Çerkezköy’de 120 bin dekar tarım arazisi vardır. Bunun 80 bin dekarına buğday 40 bin dekarına da ayçiçeği ekiyoruz. Ekilen tarladan Türkiye ortalamasının 2 katı buğday alıyoruz. Bizim kuru şartlarda sulama yapmaksızın ortalama 450 kilo buğday alıyoruz. Tekirdağ tek başına yüzde 70 ayçiçeği üretiyor. Damızlık hayvan bakımından Tekirdağ, Türkiye’nin damızlık ambarıdır” bilgisini verdi.
“ÇOK GÜZEL YAĞIŞLAR GELDİ’’
Trakya’nın tarım ve hayvancılık anlamında çok verimli olduğunu ifade eden Demirbağ şunları söyledi: “Tarım meteorolojiye bağlı bir alandır. Meteoroloji iyi giderse verim çok güzel oluyor. Buğdayın çiçeğini dökme döneminde çok güzel bir yağış geldi. Tüm dünya çiftçiler günümüzün herkese hayırlı olmasını diliyorum”
“ÇİFTÇİLERİMİZİ ÖNEMSEYEN BİR BANKAYIZ’’
Toplantıda yer alan banka müdürlerinden Ziraat Bankası Çerkezköy Şube Müdürü Erol Dede, ‘Biz amblemi başak, adı ziraat olan bir bankayız’ diyerek, “yıllardır çiftçilerle güzelce çalışıyoruz. Eksikliklerimiz varsa da gidermek için elimizden geleni yapıyoruz. Başbakan geçenlerde açıklamalarda bulundu ve faiz oranlarını düşürdük. Çiftçilerle bir araya gelip onların sorunlarını dinleyebiliriz. Çiftçilerimiz için elimizden gelen desteği ve hizmeti vermeye çalışıyoruz. Çiftçilerimizi çok önemsiyoruz. İtici gücümüz tarımsal kredilerdir. Bende bu güzel günü kutluyorum” İfadelerini kullandı.
“SÜREKLİ DİYALOG HALİNDE OLALIM’’
Şekerbank Çerkezköy Şube Müdürü Esra Yalçın ise, 7 yıldır bankanın odak noktasına çiftçileri koyduklarını belirterek, üretim yapan çiftçilere yönelik her türlü desteği sağlayacaklarını ifade etti. Yapı Kredi KOBİ Müşteri İlişkileri Yönetmeni Erkan Gürpınar ise şunları söyledi; “Yapı Kredi olarak bu zamana kadar çiftçi ağırlıklı değildik. Bu yıldan itibaren çiftçiler önemli bir portföye sahip olacaktır. Bizlerin de özel kredilerimizin yanı sıra teçhizat kredilerimizde bulunuyor. Yeter ki talep olsun ve diyalog halinde olalım. Taleplerin tamamını değerlendiriyoruz”
Haber: Emrah Çoğalan

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 16:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510