Çocuk Gelişimi Birimi hizmete açıldı

Çerkezköy Devlet Hastanesi, hem hekim kadrosunu güçlendirmeye, hem de poliklinik sayısını artırmaya devam ediyor. Bu kapsamda Çocuk Gelişimi Birimi hizmete açıldı ve Çocuk Gelişim Uzmanı Şeyma Çalışkan görevine başladı.

Çocuk Gelişimi Birimi hizmete açıldı

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Devlet Hastanesinde 0-14 yaş arasındaki çocukların gelişimini değerlendirmek üzere oluşturulan Çocuk Gelişimi Birimi hizmete girdi. Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde Çocuk Gelişim Uzmanı olarak göreve başlayan Şeyma Çalışkan, ailelerin, çocuklarının gelişim sürecini takip etme açısından Çocuk Gelişim Biriminin önemli bir misyon üstlendiğini söyledi.
Çocuk Gelişim Uzmanı, aktif olarak göreve başlaması ile birlikte birimde, sadece gelişme geriliği gösteren çocuklar değil, sağlıklı görünümdeki çocukların da olası gelişimsel sorunlarının saptandığını belirtti.

ÇOCUK GELİŞİMİ POLİKLİNİĞİNDE YAPILAN ÇALIŞMALAR

banner287
Çocuk Gelişim Birimi, tüm gelişim alanlarında (bilişsel, dil, psiko-sosyal, özbakım ve motor gelişim) çocukların gelişimsel takibini yapacak ve gelişim çizelgesi hazırlayarak gerekli takipleri devam ettirerek 0-14 yaş arasındaki çocukların gelişimi ve eğitiminde alınacak önlemler ve yardım yöntemleri konusunda çalışma yapacak. Hastaneden yapılan açıklamada, birim şu hizmetleri verecek: Anne- baba eğitimi ve danışmanlığı. Özel gereksinimi olan çocukların gelişim takibi ve aile eğitimi. Çocukların; sözel, kinetik, kişisel, sosyal, görsel, mantıksal, müziksel zekalarının geliştirilerek kendilerini tanıma ve keşfetme becerilerini geliştirmeleri için ailelere eğitim verilmesi. Diğer sağlık personeli ile halk sağlığına yönelik proje çalışmaları yapmak. Yatan çocuk bölümlerindeki hastalara gelişimsel ve eğitimsel etkinlik çalışmaları yapmak, çevresel ve organik beslenme yetersizliği konusunda ailelerin eğitimi ve yönlendirilmesi. Davranım bozukluğu olan çocukların ailelerinin eğitimi ve yönlendirilmesi. Özel gereksinimi olan çocukların normal eğitim kurumlarına kaynaştırma (entegrasyon) çalışmaları için aile ve eğitimcilere rehberlik yapmak. Yeni doğan ilkel refleks tarama ve takibini yapmak, engelli çocuk ailelerine özel eğitim danışmanlığı ve yönlendirme çalışmaları yapmak. Sağlık kurulunda hekimlerle ekip çalışması yaparak, yapılan gelişim değerlendirmesine göre görüş ve önerilerini bildirmek. Dil ve konuşma bozukluğu, öğrenme güçlüğü, okuma-yazma problemi, duygusal ve sosyal uyum problemi, zihinsel engelli, fiziksel yetersizliği, özel yetenekleri, davranış bozukluğu, gelişim geriliği olan, üstün yeteneği, altını ıslatma, tuvalet eğitimi, saldırganlık, anti-sosyal kişilik, yeme problemi, okul korkusu, çalma, yalan söyleme, dikkat eksikliği ve benzeri problemi olan çocuklara ve ailelere danışmanlık yapmak.

UYGULANAN TESTLER

Çocuklarda gelişmenin izlenmesi, normalden sapmaların erken tanılanabilmesi için: Danver II Gelişimsel Tarama Testi - Metropolitan Okul Olgunluk Testi - Ankara Gelişim Tarama Testi (Agte ) - Catell Zeka Testi 2a-3a - Peabody Resim Kelime Testi - Çocuk Algı Testi Cat -  D10 Projektif Çizim Testi - Beier Cümle Tamamlama Testi - Louis Duss Psikanalitik Hikayeler testleri uygulanmaktadır.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Melıke kurtkan
Melıke kurtkan - 7 ay Önce

Hastanede boyle bır dr olmadını soyledıler goreve baslayan kım

Hacı ekin
Hacı ekin - 7 ay Önce

Hasta kabulüne başladımı

Elmas recber
Elmas recber - 7 ay Önce

182 den randevu alamiyoruz hastaneyi aradim onlarda tam bilgi vermiyor

Öznur avcu
Öznur avcu - 6 ay Önce

Şu anda acikmi

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306