Çöpler kaynağında ayrıştırılacak

Çerkezköy Belediyesi, yüksek binaların atıklarını kaynağında ayrıştırılarak değerlendirilmesi için çalışma başlattı. Başkan Ali Ertem’in talimatıyla konu hakkında araştırma yapan Başkan Yardımcısı Dr. Gökhan İnce, proje çerçevesinde Trakya Kalkınma Ajansı ile irtibat kuracak.

Çöpler kaynağında ayrıştırılacak
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem’in talimatıyla harekete geçen belediye yetkilileri, ‘çevreye daha duyarlı bir Çerkezköy’ için proje araştırmalarına start verdi.
“KAYNAYŞTIR PROJESİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMA YAPILIYOR’’
Çevre  Belediyeler Atıksu Arıtma Tesisi Yapma ve İşletme Birliği üyesi olan ve 2010 yılından bu yana ambalaj atıklarını 8 mahallede kaynağında ayrıştırılarak toplayan Çerkezköy Belediyesi, mevcut olan 11 geri dönüşüm kumbarasının yanında çok katlı binalarda kaynağında ayrıştırmaya gidilebilmesi için düğmeye bastı. Konu kapsamında Başkan Yardımcısı Dr. Gökhan İnce görevlendirilirken, ilgili konuda bilgilendirmede bulunan İnce ise, “Başkanımızın talimatına istinaden ‘kaynayştır projesi’ üzerine araştırma yapıyorum. Yine konuya istinaden Trakya Kalkınma Ajansı yetkililerinden bilgi almak üzere Trakya Kalkınma Ajansı’na giderek, fikir alışverişinde bulunacağım.’’ Dedi.
KAYNAYŞTIR NEDİR?
Projenin Çerkezköy’de uygulanabilirliğine dair incelemede bulunan Dr. İnce, “Kaynağında ayrıştırma demek olan kaynayştır, yüksek binalarda ikamet eden vatandaşların doğaya kazandırılabilecek olan atıklarının kaynağında  plastik, metal, evsel atık, pil, eşya, cam, giysi gibi türüne göre ayrışmasını sağlar. Sistem elektro mekanik kanal ve akıllı konteynırlardan oluşmaktadır. Bina sakinleri her katta bulunan sistem mekanizmasından atığını düğmeye basarak atıyor ve ürünler türüne göre ayrışıp konteynıra düşüyor. ’’ Bilgilerini verdi.

banner287


SİSTEMİN AVANTAJLARI NELER?
İnce, projenin Tokat Belediyesi tarafından uygulandığı belirterek şöyle devam etti: “Plastik ambalajlarının geri dönüşümünden elyaf içeren tekstil ürünleri atık su boruları ve marley gibi malzemeler üretilmektedir. Geri dönüşüm tesisleri yüzde 25-30 verimlilik ile çalışmaktadır. Kaynaştır sistemi ise yüzde 100 verimli çalışma imkanı sunmaktadır. Metal ambalaj atıkları eritilerek yeniden hammadde olarak kullanılmaktadır. Cam ambalaj atıkları öğütülerek yeniden cam ambalaj ve hediyelik eşya yapımında kullanılır.  Alüminyum atıkları geri kazanıldığında yüzde 99 oranında kirletici baca gazı emisyonu azalmaktadır. 1 ton kağıt- karton atığının geri dönüşümü ile 17 ağacın kesilmesi önlenmektedir.  1 Ton plastik atığın geri dönüşümü ile yüzde 95 oranla enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Bir litresi bir milyon metreküp suyu kirleten kızartma yağları bu sistemle toplanarak biyodizele çevrilir.’’
PROJE DEĞERLENDİRİLECEK
Uygulamayla birlikte, yüksek binalardan elde edilen atıklar yine belediye yetkilileri tarafından gerekli araçlarla toplanılarak doğaya kazandırılması planlanıyor. Konu hakkında çalışmaların ise kapsamlı bir şekilde tamamlanması ile birlikte ilçede uygulanabilirliği değerlendirerek, faaliyete geçmesi planlanıyor.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 13:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306