ÇTSO heyeti Bosna Hersek’te

4 ülkeyi kapsayacak olan Balkan ülkeleri iş gezisine Hırvatistan gezisi ile başlayan Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası heyeti, 2 günlük Hırvatistan gezisinin ardından Bosna Hersek’e geçti. Bosna Hersek’in tarihi yerlerini gezme imkanı bulan ÇTSO heyeti, Mimar Sinan'ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında 456 kalıp taş kullanılarak inşa edilen Tarihi Mostar Köprüsü’nü de inceledi.

ÇTSO heyeti  Bosna Hersek’te
Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Balkan ülkelerine düzenlenen iş gezisi kapsamında ilk olarak Hırvatistan’da Ekonomi Odası ve Hırvat iş adamları ile bir araya gelerek ikili görüşmeler yapan ÇTSO heyeti, 2 günlük Hırvatistan gezisinin ardından Bosna Hersek’in başkenti ve en büyük kenti olan Saraybosna’ya geçti.
TARİHİ YERLERİ GEZDİLER
Karayolu ile Saraybosna’ya hareket eden ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva, Meclis Başkanı Taha Ülker ile yönetim kurulu ve meclis üyeleri, 4 saatlik yolculuğun ardından Osmanlı Köyü olan Poçitel kasabasını ziyaret etti. Tarihi yerleri gezerek rehberden bilgi alan ÇTSO heyeti, sonrasında da Bosna-Hersek'in Hersek-Neretva Kantonunda, Mostar havzasının güneydoğu bölgesinde yer alan bir kasaba olan Blagaj kasabasına geçti. Osmanlı mimarisi ve Akdeniz tarzının etkileriyle 1520'li senelerde Buna Nehri kıyısında inşa edilen Blagaj Tekkesi’ni gezerek namaz kılan Çerkezköy heyeti, uzun yolculuğun ardından Mostar kentine geçti.
banner287
MOSTAR KÖPRÜSÜNÜ İNCELEDİLER
Bosna-Hersek'in Mostar şehrinden geçen, Neretva Nehri üzerinde Mimar Sinan'ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında 456 kalıp taş kullanılarak inşa edilen Tarihi Mostar Köprüsü’nü gezen heyet, 1992 yılında yaşanan iç savaşta yıkılan ve 2004’te yeniden açılan köprüde fotoğraf çekinmeyi de ihmal etmedi. İç savaş sonrası yaşanan katliamların fotoğraflarını inceleyen heyet, Mostar kentinde tarihi yerler hakkında da bilgi edindi. Mostar’dan ayrılan heyet 3 saatlik yolculuğun ardından Saraybosna’daki Radon Plaza Otel’e geçti.  2 günlük Hırvatistan gezisinin ardından Bosna Hersek’e hareket ettiklerini ifade eden ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva, ilk gün Osmanlı için büyük önem arz eden Bosna’da tarihi yerleri gezdiklerini, 2 günlük Bosna turunda Bosna Hersekli iş adamları ile sektörel konularda ikili görüşmelerin yapılacağını söyledi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2015, 17:49

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510