ÇTSO iş heyeti görüşmelere devam ediyor

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nın Balkan Ülkelerine yaptığı iş gezisi devam ediyor.

ÇTSO iş heyeti görüşmelere devam ediyor
Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nın Balkan Ülkelerine yaptığı iş gezisi devam ediyor. İş heyeti önceki gün Hırvatistan Ekonomi Odası yetkilileri ve Hırvatistan’daki iş adamları bir araya gelerek görüşmeler yaptı.

Çerkezköy Bakış -
Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nın Balkan Ülkelerine yaptığı iş gezisi devam ediyor.

“GÜZEL BİR ADIM OLACAK”

ÇTSO heyeti önceki gün de Hırvatistan’da Ekonomi Odası yetkilileri ve iş adamları ile ikili görüşme yaptı. Hırvatistan Ekonomi Odası Uluslararası İlişkiler Başkanı Goranta Kosta “ Hırvatistan’a hoş geldiniz. 1992 yılından itibaren Türkiye ve Hırvatistan arasında ticari ve ekonomik çalışmalar gerçekleştirildi. İnşallah inşaat sektörü de Türkiye’deki iş adamlarımız ile güzel bir adım olacaktır” dedi. Kosta, Hırvatistan’da iş alanlarının her zaman hazır olduğunu kaydetti.

“BURASI HER ZAMAN AKLINIZDA KALACAK”

Hırvatistan için güzel ve önemli bir gün olduğunu kaydeden Hırvatistan Ekonomi Odası Başkanı Katija Bulucic de “İnşaat sektörü tüm ülkelerde ekonominin genel taşıdır. İnşaat olmazsa iş de olmaz. Bugünkü toplantı, iş ilişkisi kurmak için güzel olacaktır. Split’te yaşayan birisi olarak söyleyebilirim ki; burası sizin kalbinizde ve aklınızda her zaman kalacaktır. İnşallah yatırım için tekrar gelirsiniz” diye konuştu.

“İŞ ADAMLARINI ÜYELERİMİZLE BULUŞTURDUK”

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva da Split Hırvatistan Ticaret Baş Müşaviri Ebru Arısay, Split Ekonomi Odası Başkanı Katiya Bulicic, SASO Fuar Müdürü Zarla Vukovic Veic ve iş adamlarını selamlayarak konuşmasına başladı. Saso fuar ziyareti ve ikili görüşmeler gerçekleştirmek üzere burada bulunduklarını kaydeden Kozuva “ÇTSO yönetimi olarak üyelerimizin ihracat potansiyelini artırmak için yurt dışı temaslarımıza ağırlık verdik ve bu doğrultuda 2015 yılı içinde Afrika, Balkanlar ve Avrupa’daki iş adamlarımızı üyelerimiz ile buluşturduk” dedi.“BÜYÜK ROL OYNUYOR”

Gerçekleştirilen program kapsamında sektörde faaliyet gösteren Türk ve Hırvat iş adamlarının bir araya geldiğini kaydeden Kozuva “Burada kuracağımız ekonomik ilişkilerin ilerisi için önemli bir kilometre taşı olacağına yürekten inanıyorum. Mesafe olarak her gün daha da küçülen dünyamızda ülkeler arası ekonomik ilişkilerin yoğunlaşması ülkelerin doğal olarak kentlerimizin kalkınmasında da büyük rol oynamaktadır” dedi.

“TİCARİ İLİŞKİLER BEKLENENİN ALTINDA”

Ülkemiz ve Hırvatistan arasındaki coğrafi yakınlığa karşın, ticari ilişkilerin maalesef beklenenin altında olduğunu kaydeden Kozuva “Görüşmelerin bu bağlamda da katkı sağlayacağını düşünüyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
banner287

“BÜYÜK BİR BAŞLANGIÇ OLACAK”

Fuara katılan ÇTSO üyelerine teşekkür eden SASO Fuar yetkilisi Saso Vukovic Veic “Şirketimiz bu fuarı 20 yıldır organize ediyor. Bizlere destekte bulunan Hırvatistan Ekonomi Odasına ve Türkiye büyükelçiliğine teşekkür ediyorum. Bugünkü küçük adımlar gelecek için büyük bir başlangıç olacaktır” diye konuştu.

“RAKAMLAR YÜKSEK DEĞİL”

İnşaat sektörünün tüm ülkelerde önemli olduğunu kaydeden İnşaat sektör Başkanı Adale Viskovic ise “Hırvatistan’da 18 bin inşaat firması bulunuyor. Bu firmalarda ise 67 bin insan çalışıyor. Ayrıca yıllık 41 milyon dolar gelir geliyor. Bu rakamlar gerçekten yüksek değildir. Hırvatistan’da 2008 yılında 12 bin şirket vardı. 100 binden fazla çalışan varken 70 milyon dolar geliri vardı. Bu dönem içinde 35 bin kişi işini kaybetti” dedi.

“BÜYÜK İŞLER YAPMAYA HER ZAMAN HAZIRIZ”

İnşaat sektörünün bu dönemlerde parlak olmadığını kaydeden Viskovic, “Bu yaptığımız fuarları ise fırsat olarak görüyoruz. Burada iş sahası kurmak isteyenlerin geleceği de parlaktır. Sizleri de burada görmekten duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum. Sizlerle büyük işler yapmak için her zaman hazırız” diye konuştu.

“HER ZAMAN KAPIMIZ AÇIK”

Avrupa Birliği’nde yer aldıkları için iş sahası olanaklarının fazla olduğunu kaydeden Hırvatistan Ekonomi Odası Başkanı Bulucic “Alt ve üst yapıya uygun olduğumuzu söyleyebilirim. Ülkemizde 50’ye yakın iş adamı yatırıma başladı. Burada güzel işler yapmanız için buralara daha fazla gelmeniz gerekiyor. Sizlere de her zaman kapımız açıktır” dedi.

FİKİR ALIŞVERİŞLERİ DEVAM ETTİ

İkili görüşmelerde inşaat sektöründe geniş bilgiler aldıklarını kaydeden ÇTSO Meclis Başkanı Taha Ülker “Çerkezköy TSO olarak bölgemizde 250 bin kişiye hitap ediyoruz. 4 bin üyenin 800’ü inşaat sektöründedir. İnşaat fuarını ise uluslararası ilişkileri kurmak için tercih ettik. Biz ülke olarak ekonomik krizi atlatmak adına inşaat sektörüne ağırlık verdik” açıklamasında bulundu. Düzenlenen basın toplantısının ardından ÇTSO heyeti ile Hırvatistan’daki iş adamları ikili görüşme yaparak fikir alışverişinde bulundu.

PLAKET TAKDİM EDİLDİ

Konuşmaların ardından ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva ve ÇTSO Meclis Başkanı Taha Ülker, Split Hırvatistan Ticaret Baş Müşaviri Ebru Arısay’a plaket takdim etti. Programa ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva, ÇTSO Meclis Başkanı Taha Ülker, Hırvatistan Ekonomi Odası Başkanı Katija Bulucic, Hırvatistan Ekonomi Odası Uluslararası İlişkiler Başkanı Goranta Kosta, Sosa Sajam Fuarı yöneticisi Sanja Vukovic Veic, İnşaat Sektörü Başkanı Katarina Sikovica, oda üyeleri ile Hırvatistan’daki iş adamları katıldı.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2015, 17:36

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306