Değerinin altındaki otomobili bedava verseler almayın

Nüfusu 100 bine ulaşan Çerkezköy’de sayıları yüzleri geçen Oto Galerileri arasında kendisine has bir yer edinen Çerkezköy’ün ilk oto galericisi Galip Malkoç, mesleği ile sektörün gelişimini anlattı. 18 yaşında oto alım-satım işine başlayan Galip Malkoç, 27 yıldır aynı sektörde faaliyet gösteriyor. Oto alım-satım işi ile uğraşanları ‘doktor’a benzeten Galip Malkoç, sektörde ayakta durabilmenin ilk şartının ise güven sağlamak olduğunu söyledi. İkinci oto alırken ilk olarak aracın hasar durumuna ardından da fiyatına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Malkoç, değerinin altında satışa sunulan otomobillerden uzak durulmasını istedi.

Değerinin altındaki otomobili bedava verseler almayın
ÇerkezköyBakış - Çerkezköy’de oto galericisi denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Galip Malkoç sektörün geçmişi ile geleceğini anlattı.  
11 YAŞINDA ÇERKEZKÖY’E YERLEŞTİ
Galip Malkoç, 1963 yılında Saray’a bağlı Kadıköy’de doğdu. Çocukluğunda köyünde çobanlık yapan Galip Malkoç, 1974 yılında abisinin yanına geldiği Çerkezköy’e yerleşti. 11 yaşında geldiği Çerkezköy’de TÖBDER (Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği)’e ait lokalde garsonluk yapan Galip Malkoç için TÖBDER Lokali iş hayatının dönüm noktası olur. Dönemin Çerkezköy’ünün en uğrak yeri olan TÖBDER Lokali’nde Galip Malkoç kendine oldukça geniş bir çevre edinir. Kaymakamından öğretmenine her meslek grubundan kişilerle iyi bir iletişim kuran Galip Malkoç, TÖBDER Lokali’nde 8 yıldır aralıksız çaycı olarak çalışır. Galip Malkoç, garsonluk yaparak aile bütçesine katkı sağlarken bir yandan da edindiği tecrübeyi iş hayatına yansıtır. 16 yaşında Fevzipaşa Camii’nin yanından bulunan Mutlu Kıraathanesi’nin bulunduğu yerde kıraathane açan Galip Malkoç bir süre kıraathane işletir. 18 yaşında dünya evine giren Galip Malkoç, 20 yaşında ise askerlik vazifesini yerine getirir. Askerliğini Ankara’da yapan Galip Malkoç, mesleğinin avantajı ile askerliğini dönemin Jandarma Genel Komutanı Hulusi Sayın’ın çaycısı olarak yerine getirir. Askerlikle birlikte Galip Malkoç, kıraathaneyi devreder.
İLK SATTIĞI OTOMOBİL MURAT 124
İş yaşamına erken denilebilecek bir yaşta atılan Galip Malkoç’un esas hedefi otomobil alım-satımıdır. Çocukluk hayalini Çerkezköy’de gerçekleştirmeyi planlayan Galip Malkoç, askerlik dönüşü OSB’de şoför olarak işe başlar. 1985 yılında çocukluk hayali oto alım satım işine başlayan Galip Malkoç’un ilk sattığı otomobili 1972 model Murat 124 olur.ÇERKEZKÖY’ÜN İLK OTOGALERİSİNİ AÇTI
OSB’de çalıştığı dönemde Galip Malkoç bir yandan da ikinci el oto galericiliği yapar. Henüz hiçbir oto galerisinin bulunmadığı Çerkezköy’de Galip Malkoç, Yağlı Tohumlar karşısında Malkoç Oto Alım Satım isimli işyerini açar. 1990 yılında açılan Malkoç Oto Alım Satım Çerkezköy’ün ilk oto galerisidir. Galip Malkoç 1997’de ise  OSB’de şoför olarak çalıştığı işinden ayrılarak tüm mesaisini ikinci el oto alım-satım işine harcar.
“ALIM GÜCÜ ARTTIKÇA OTO GALERİLERİNİN SAYISI ARTTI’’
Galip Malkoç, Çerkezköy’de 80’li yıllarda sadece kendisini oto alım satım işi ile ilgilendiği halde oto alım satım işi ile uğraşanların sayısının 90’lı yılların sonlarına doğru çoğaldığını söyleyerek, “İnsanların alım gücünün artmasına paralel olarak Çerkezköy’de oto galericilerinin sayısı arttı. Zamanında sadece bizler bu işle uğraşırken şimdi ise onlarca kişi oto alım satım işi ile uğraşıyor.’’ İfadelerini kullandı.“CADDELER AÇIK OTO PAZARINA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ’’
Çerkezköy’de resmi anlamda yaklaşık 40 kişinin oto alım satımı ile uğraştığını söyleyen Galip Malkoç, yaklaşık 70-80 kişinin ise gayri resmi bir şekilde ikinci el oto alım-satım işi ile ilgilendiğini söyledi. Galip Malkoç, üçüncü bir grup oto alım satım işinin ise bazı caddeler üzerinde yapılan oto alım-satım işi olduğunu ifade ederek “Bazı caddeler üzerinde aracını park ederek üzerine ilan yapıştırıyorlar. Bizlerin bu tip alım satım işi ile uğraşanlarla rekabet edebilmemiz mümkün değil. Bazı devlet memurları dahi bu işle uğraşıyor. Bu da bizi olumsuz etkiliyor.’’ Dedi.  
“HAKSIZ KAZANÇ ELDE EDİYORLAR’’
Müşterilerden bu tip oto alım-satım işi ile uğraşanlara prim vermemelerini isteyen Galip Malkoç “Bizler bu işi resmi anlamda yapıyoruz. Kazanırken devletimiz de kazanıyor. Ancak, gayri resmi çalışanlar devleti zarara uğratıyor, ticari yönde de haksız kazanç sağlıyor. “ dedi.“GEREKSİZ YERE PARK İŞGALİ YAPILIYOR’’
Çerkezköy’ün en işlek caddesi Atatürk Caddesi üzerinde dönem dönem onlarca aracın üzerine satılık ilanı bırakıldığını ifade eden Galip Malkoç “Ana Cadde üzerinde park için ayrılan yerler, satılık araçlarla dolduruluyor. Bazen gün boyu bazen de günlerde park alanları gereksiz yere işgal ediliyor. Adeta Atatürk Caddesi açık oto galerisine dönüşüyor. Önlemlere rağmen bu sorun henüz çözülemedi’’İfadelerine yer verdi.
KOLAYLIKLAR GETİRİLDİ
Önceki yıllarda ikinci el oto alım satımı yapıldığında devir işlemlerinin büyük miktar tuttuğunu bundan dolayı da çoğu kişinin aracı üzerine almakta çekindiğini kaydeden Galip Malkoç, yaşanan kolaylıkların otomobil alım-satım sektörünün önünü açtığını kaydetti.
“BİZLER OTOMOBİL DOKTORUYUZ’’
Oto alım satım işi ile uğraşanları ‘otomobil’ doktoru olarak tanımlayan Galip Malkoç, “Otomobilin her şeyini bilmek zorundasınız. A’dan Z’ye otomobili bilmek zorundasınız. Arıza oluştuğunda arızanın kaynağını doğru bilip, arızaya uygun tamirden de anlamalısınız. İyi otomobil kullanmak, iyi bir tamirci olmak bu iş için yeterli olmaz. Hem iyi bir sürücü, hem iyi bir tamirci, hem iyi bir gözlemci hem de iyi bir pazarlamacı olmalısınız. “ şeklinde konuştu.
“HERŞEYİ DOĞRU SÖYLEMELİSİNİZ’’
Malkoç, iyi bir oto galericinin aynı zamanda motor sesinden otomobilin röntgenini çekebilme yeteneğine bağlı olduğunu anlatarak, sektörün olmazsa olmazının ‘güven’ olduğunu ifade etti. Sektörde müşterinin güvenini kaybetmenin aynı zamanda işi kaybetmek olduğunu söyleyen Galip Malkoç “Her şeyden önce müşteriye sunduğunuz otomobil hakkında doğru bilgilendirmede bulunulmalıdır.. Araç kazalı ise kazasının boyutu, eksiği varsa eksiği bulunan konusu ayrıntılı bir şekilde ifade edilmelidir. Eksik yada yanlış bilgi, bir gün mutlaka satıcının karşısına çıkar.’’ İfadelerine yer verdi.  
“HEM MÜŞTERİ HEM SATICIYIZ’’
Oto alım-satım işi ile uğraşanların bir yönüyle müşteri olduğunu ifade eden Galip Malkoç şöyle devam etti: “İş hayatımızda otomobil satarken, satıcı; otomobil alırken ise müşteri oluyor. Bu, iş yaşamında bizler için bir avantaj. Müşteri otomobili alırken hangi soruları soracağını, dikkat edeceği hususları önceden tahmin ediyoruz. Çünkü, bizler de otomobili alırken aynı soruları soruyuz.’’
“SATIŞA SUNDUĞUMUZ TÜM ARAÇLAR SATTIK’’
Galip Malkoç, iş yaşamı boyunca satın alıp da oto galerisine görücüye çıkardığı tüm araçları sattığını söyleyerek “Bizim olmayan hiçbir otomobili galeriye bırakmam. Şimdiye kadar alıp da elimizde kalan araç kalmadı, işyerimize bıraktığımız tüm araçların satışını gerçekleştirdik. “ dedi. 1990 yıllarda yerli otoların daha çok revaçta olduğunu ifade eden Malkoç, “Yerli otolar zamanla yerini yedek parçası daha çok bulunan markalara bıraktı. Müşterilerimiz ikinci el oto alırken ilkten yedek parçasının bulunup bulunmamasına sonrasında fiyatına bakıyorlar. Müşteriler için ilk etapta yedek parçasının bulunup bulunmadığı önemlidir. “ şeklinde konuştu.“HER OTOMOBİLİ KENDİM KULLANACAKMIŞIM GİBİ ALIYORUM’’
İkinci el oto alırken müşterilerini dikkatli olmasını isteyen Galip Malkoç, “Her şeyden önce ikinci el otoyu güvenilir yerden almak gerekiyor. Tanınmayan yerlerden alınan oto ilerleyen dönemlerde vatandaşlara sıkıntı oluşturabilir.’’ Diye konuştu. Şimdiye kadar alım satımda bulunduğu müşterileri ile her hangi bir sorun yaşamadığını ifade eden Galip Malkoç, işyerine her aldığı otomobili kendisi kullanacakmış gibi aldığını söyledi.
1973’TEN 2012’YE HER ÇEŞİT ÇEŞİT MODELLER
Atatürk Caddesi No: 93’teki işyerinde 1973’ten 2012’ye kadar model araçlarını beğeniye sunduğunu ifade eden Galip Malkoç, “İkinci oto alım yapanlar genelinde orta kesim. İkinci el piyasasında da belli markalar satılıyor.’’ Dedi. Birçok müşterisinin aracı alırken aynı zamanda kendisinden sonra otomobilinin satışını düşünerek karar verdiğini ifade eden Malkoç “İkinci el otomobili alan genelde son isim olmuyor, alanların çoğu kendisinden sonraki satışı düşünüyor. ’’ Dedi.
“İNTERNET ÜZERİNDEN DE ALIM SATIM YAPIYORUZ’’
Galip Malkoç, teknolojinin gelişmesine paralel internet üzerinden de oto alım-satımını gerçekleştirdiklerini söyleyerek “Müşterilerimiz internet üzerinde de satışa sunduğumuz araçları görebilir, gerektiğinde satın alabilir. Birçok aracımızı internet üzerinde satıyoruz. ’’ Diye konuştu.
“ARAÇ SATIN ALINIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?’’
İkinci otoda en çok satılan modelin Toyota markası olduğunu anlatan Galip Malkoç, bunun da nedeninin Toyota’nın piyasası olmasına bağladı. Malkoç, gerçek değerinin altında satışa sunulan araçlardan kaçınılması gerektiğini ifade etti. Galip Malkoç, ‘bir araç gerçek değerinin altında satışa sunuluyorsa mutlaka bir problemi vardır’ diyerek “Bu gibi durumlarda çok dikkatli olunmalıdır. Ucuz diye alınan otomobil müşterinin elinde kalabilir. Ayrıca araçların şasesindeki darbe oranı da alım satımda çok önem taşıyor. Şase darbesi büyük olan araçlar da sıkıntı oluşturuyor.’’Hiçbir şekilde şüpheli araç satmadığını ifade eden Galip Malkoç, “Sıkıntılı araç bizlerin işyerinde asla olmaz. Bizler bildiğimiz, inandığımız müşterinin işine yarayacak otomobili satarız, sıkıntı oluşturabilecek hiçbir aracı burada satamayız.’’ Diye konuştu.
“ÇERKEZKÖY HER GEÇEN GÜN BÜYÜYOR’’
Çerkezköy’ün gelişiminin en önemli göstergelerinin birinin oto alım satımında yaşanan hareketlilik olduğunu ifade eden Galip Malkoç: “Çerkezköy hızla gelişiyor, geliştikçe büyüyor. Patika yollar yerini asfalt yollara bıraktı. Zamanında yollardan yarım saatte bir otomobil geçerlen şimdi ise ana caddelere trafik yoğunlaşıyor, park sorunu yaşanıyor. Her yıl trafiğe çıkan araç sayısı artıyor. Bu da Çerkezköy’ün her geçen gün büyüdüğünün göstergesidir.’’  
“HİZMET HALKAMIZA OTO YIKAMAYI DA KATTIK’’
Malkoç Oto Alım Satım olarak araç alım satımına oto yıkamayı da eklediklerini ifade eden Galip Malkoç “Yıllarca sektörün içerisinde müşterilerimize hizmet sunuyoruz. Oto alım satım dışında hizmet halkamıza oto yıkamayı da kattık. Uzun bir süredir oto alım satımının yanında oto yıkama hizmeti de sunuyoruz. Ayrıca 15 yıllık yediemin olarak da görev yapıyorum. “ şeklinde konuştu.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 17:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
nedim sivrice
nedim sivrice - 7 yıl Önce

galp malkoç bu günlere dürüstlüğüyle efendi duruşuyla gelmiştir o ç.köyde tektir hep böyle kal kardeşim selamlar

hey gidi günler
hey gidi günler - 7 yıl Önce

çerkezköyün ilk oto galerisi ...neydi o günler be galip aga...

gaip malkoç
gaip malkoç - 6 yıl Önce

teşekür ederim abi ellerinden öperim

SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510