Değişen bir şey olmadı!

AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Ümit Kök’ün geçersiz sayılan meclis üyesi aday oylarının tekrar sayılması itirazı İl Seçim Kurulun tarafından kabul edildi. Yapılan sayım sonrası 113 olan aradaki fark 69’a düştü. Ancak değişen bir şey olmadı ve 3 kişilik kontenjan listesi yine CHP’de kaldı.

Değişen bir şey olmadı!

Çerkezköy Bakış- AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Ümit Kök’ün geçersiz sayılan meclis üyesi aday oylarının tekrar sayılması itirazı İl Seçim Kurulun tarafından kabul edildi. Yapılan sayım sonrası 113 olan aradaki fark 69’a düştü. Ancak değişen bir şey olmadı ve 3 kişilik kontenjan listesi yine CHP’de kaldı.

31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde meclis üyeliği oylarında kesin olmayan sonuçlara göre Millet İttifakı CHP listesi 42 bin 229 oy, Cumhur İttifakı AK Parti listesi ise 41 bin 951 oy almıştı. Aradaki farkın 278 gibi küçük bir rakam olması nedeniyle AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanlığı, ıslak imzalı tutanaklar ile birleştirme tutanakları arasında bazı sandıklarda yanlışlar olduğunu belirterek İlçe Seçim Kuruluna itirazda bulundu. İtiraz sonrası yapılan incelemede fark 278’den 113’e düştü. Ardından da geçersiz sayılan 2 bin 869 oyun tekrar sayılması talep edildi. Bu talep İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedildi.
Bunun üzerine AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Ümit Kök, bu taleplerini Tekirdağ İl Seçim Kurlu Başkanlığına iletti. İl Seçim Kurulu da bu geçersiz oyların tekrar sayılmasına karar verdi. Bu kararla ilgili Kök, “İl Seçim Kuruluna yaptığımız itiraz sonucu geçersiz sayılan Belediye Meclis Üyesi oyları tekrar sayılacaktır.” açıklaması yaptı. 

AKAY VE CAMCI’DAN AÇIKLAMA

İl Seçim Kurulunun aldığı karar üzerine Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ile CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı sosyal medya hesaplarından bir açıklama yaptı.
Akay, “31 Mart 2019 seçimleri Belediye Meclis seçim sonuçlarına yapılan itiraz İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedilmiş, İl Seçim kurulu tarafından geçersiz oy pusulalarının yeniden sayılması kararı verilmiştir. Tarafımızdan yeniden sayım kararına üst kurul YSK’ya itiraz edilmeyecektir.” açıklamasında bulundu.
CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı ise yaptığı açıklamada, “31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimde halkımız oylarıyla kararını vermiş, Çerkezköy’ü yönetme görevini bir kez daha Belediye Başkanımız Sayın Vahap Akay ve meclis üyelerimize vermiştir. Belediye Başkanlığı oylamasında açık ara önde bitiren, meclis üyeliği oylamasında da farkla kazanan partimiz olmuştur. Çerkezköy AKP İlçe Başkanlığı, Belediye Başkanlığı sonucuna itiraz etmemiş, ancak meclis üyeliği sonucuyla ilgili geçersiz oylarla ilgili İlçe Seçim Kuruluna itiraz etmiştir. İlçe Seçim Kurulunun ret kararına tekrar İl Seçim Kuruluna başvurarak itiraz etmiştir. Bizler İl Seçim Kurulunun geçersiz oyların sayılması kararına saygı göstererek, halkın iradesine saygı göstermiş ve yönetim kurulumuz, belediye başkanımız ve meclis üyelerimizle yaptığımız istişare sonucunda geri itirazda bulunmama kararı almış bulunmaktayız. Halkın iradesinin sandığa tam yansıması adına aldığımız bu karara istinaden geçersiz oyların sayılması esnasında tüm halkımızı iradelerine sahip çıkmaya davet ediyoruz. Adliyedeyiz!” ifadelerini kullandı.

ADLİYENİN IŞIKLARI HİÇ SÖNMEDİ

İtirazın üzerine cumartesi günü Çerkezköy Adliyesinde geçersiz oyların sayımına başlandı. Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ile Millet İttifakı kapsamında CHP ve İYİ Parti İlçe Yönetim Kurulu üyeleri ile Cumhur İttifakı kapsamında AK Parti ve MHP’li yöneticiler, geçersiz oyların sayımını yerinde takip etti.
17 saat süren sayım sonrası geçersiz sayılan oylardan 64’ü AK Parti, 20’si ise CHP lehine geri döndü. Bu sayımın ardından kesin olmayan sonuçlara göre AK Parti’nin aldığı oy 42 bin 180’e, CHP’nin aldığı oy ise 42 bin 249’a çıktı.  Aradaki fark ise 69’a da kaldı ve 3 kişilik kontenjan üyeyi meclise sokmaya CHP hak kazandı.  

CAMCI’DAN İKİNCİ AÇIKLAMA

Sayımın tamamlanmasının ardından CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı yazılı bir açıklama yaptı. Camcı, “İl Seçim Kurulunun aldığı kararla tekrar sayılan geçersiz oylardan sonra bir kez daha gördük ki, Çerkezköylü saygıdeğer hemşehrilerimizin iradesi sandığa yansımış ve meclis üyeliklerinde de çoğunluğu partimiz adaylarına vermiştir. Tekrar sayımı yapılan geçersiz oylardan sonra da aradaki farkta sonucu etkileyecek bir değişiklik olmamıştır. Belediye Başkanımız Sn. Vahap Akay, İlçe Yönetim Kurulumuz, Gençlik ve Kadın Kollarımız, Gönüllülerimiz ve Değerli Çerkezköy halkının uzun süren demokrasi nöbetinden sonra seçmen iradesi galip gelmiştir.  Bu süreçte bizlere destek olan vatandaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Daha öncede dediğimiz gibi, “Söz de karar da milletindir” 
Kazanan Çerkezköy olmuştur.”dedi.
Kesin olmayan seçim sonuçlarına göre Millet İttifakı CHP, meclis üyeliği seçimlerinde kontenjanları da alarak 17 kişi ile, Cumhur İttifakı AK Parti listesi ile 14 kişi ile meclise girmişti.


 

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
İstanbul city..
İstanbul city.. - 5 ay Önce

Başkanım Kızılpınar mahallesi millet caddesi seyir konutları önüne kaldırım sözü verildi.ocak ayında Nisan geldi.kaldırım yok..

SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510