Devamsızlık yapana ehliyet yok

Çerkezköy Özel Başarı Sürücü Kursu Müdürü Filiz Pelindağ Şahin ekim ayında değişen yönetmelikle birlikte sürücü kurslarındaki denetimlerin daha da arttığını söyleyerek ‘’denetimlerde kurslardaki eğitimlere katılmayan öğrenciler belirlenecek. Bu kişiler ehliyet sınavına giremeyecek. Yetkililer denetimler sırasında gerekli şartları taşımadığı tespit edilen sürücü kursları hakkında da yasal işlem yapacak.’’ dedi.

Devamsızlık yapana ehliyet yok
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Sürücü kurslarında devamsızlığı tespit edilen adaylar, ehliyet sınavına alınmıyor.
 “DEVAMSIZLIKLAR TİTİZLİKLE TAKİP EDİLİYOR’’
Çerkezköy Özel Başarı Sürücü Kursu Müdürü Filiz Pelindağ Şahin, kurslara yönelik değişen yönetmelik hakkında bilgilendirmede bulundu. Şahin, ekim ayında sürücü kurslarını kapsayan yönetmeliğin değiştiği bilgisi vererek, “Yeni yönetmelikle birlikte kurslara olan denetimler son derece arttı. Bir kursiyer gerek teorik gerekse pratik olan tüm derslere gelmeli. Yönetmelik kapsamında en fazla devamsızlık süresi derslerin 5’te biri kadardır. Sürücü kurslarında devamsızlığı tespit edilen adaylar, ehliyet sınavına alınmıyor.’’ Dedi.
“DİREKSİYON ÇALIŞMA SAATLERİ KİŞİLERE GÖRE AYARLANIYOR’’
Teorik derslere katılan sürücü adaylarının devamsızlıklarının kursa gelen müfettişler tarafından titizlikle incelendiğini kaydeden Filiz Pelindağ Şahin şöyle devam etti: “ Bu denetimler ayda en az 2 kez olmak üzere gerçekleşiyor. Direksiyon derslerini kişilerin uygun olan saatlerine göre ayarlıyoruz. Yine direksiyon derslerinde hangi sürücü adayının hangi usta sürücü ile derse çıktığı da tek tek detaylı olarak inceleniyor. Kendi usta öğreticisi dışında adaylar, başka bir öğretici ile ders yapamıyor. Kursa gelen sürücü adayları iş yerlerinden izin almakta zorlanıyorlar. Bu konuda işverenlerin de biraz yardımcı olmasında fayda var. Bizler de kurum olarak daha kayıt aşamasında sürücü adaylarına devamsızlık yapılamayacağına dair bilgilendirmede bulunup, ona göre kayıt işlemlerini gerçekleştiriyoruz.’’ Diye konuştu.
 “KURALLARA UYULMADIĞI TAKDİRDE KURSLAR KAPANABİLİR’’
banner287
Şahin, yönetmelik kapsamındaki kurallara uyulmadığı müddetçe yetkililer tarafından kursların kapanabileceği bilgisi vererek, “Kurslardan daha fazla verim alınması için de belli bir sayıda kursiyerin kayıt işlemi yapılıyor. Bu sayı her kurs kurumunun bünyesine göre değişiklik gösterebiliyor. Yine bunun yanında her kurs dönemi için de belli bir süre veriliyor. Bu bizim kursumuz için 60 günlük bir dönem demektir. Bu dönem içerisinde eğitim alan kursiyerlerin hem teori hem de direksiyon derslerinin bitmesi gerekiyor.’’ İfadelerini kullandı.  
“KURALLARA UYM A ALIŞKANLIĞI KAZANILIYOR’’
Denetimlerin çok büyük bir titizlikle gerçekleştiğini kaydeden Çerkezköy Özel Başarı Sürücü Kursu Müdürü Filiz Pelindağ Şahin şunları söyledi: “Yönetmeliği olumlu olarak değerlendiriyoruz. Bu sayede herkes zorunlu olarak kurslara gelip, çok daha bilgi donanımına sahip oluyor. İnsan öğrendikçe bilgileniyor ve çok daha bilinçli hareket ediyor.’’


Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 14:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306