“Devlet bulamadı, biz bulacağız” diyerek ceset aradılar

Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Eski Özel Harekatçı Ayhan Çarkın’ın, bazı faili meçhul cinayetler için “Çerkezköy Kuşbahçe’de gömdük.” Açıklaması üzerine, daha önce kazı başlatılmış, ancak herhangi bir bulguya rastlanmamıştı. ‘Devlet bulmadı, biz bulacağız’ diyen TAYAD üyeleri, Kuşbahçe mevkiinde kazı yaptı. 6 Ekim 1992'de gözaltına alındıktan sonra kendisinden haber alınamayan Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrencisi Ayhan Efeoğlu’nun cesedini arayan TAYAD üyeleri, kazı mahalline yakın yerde, toprak üstünde bulunan bir terlik, bir hırka ve birkaç kemiği tutanakla teslim Savcıya teslim ettiler. Ancak, terlik ve hırkanın aynı bölgede piknik yapanlardan kaldığı, kemiklerin de, yakındaki lokantadan atıldığı tahmin ediliyor.

“Devlet bulamadı, biz bulacağız” diyerek ceset aradılar
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) üyesi yaklaşık 70 kişi, 2 otobüsle önceki gün Çerkezköy’ün Kuşbahçe mevkiine geldi. Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürü Murat Kocabıçak, kazı çalışması yapan grubun yanına gelerek, dernek avukatlarından Avukat Taylan Tayan'a "Hoş geldiniz, size nasıl yardımcı olabiliriz" diye sordu. Avukat Tayan, "gerek yok" cevabı vererek polis müdürüyle tokalaşmadı. "Çalışmada bulduğunuz bir şey varsa tutanak karşılığında cumhuriyet başsavcılığına teslim edeceğiz" diyen Emniyet Müdürü’ne, Taylan, "O zaman biz de kendisine teslim edeceğiz" deyip tepki gösterdi.
KAZI ÇALIŞMASI YAPTILAR
TAYAD'lı aileler daha sonra bölgede kazı çalışması başlattı. Tamamlanan kazı çalışmasının ardından grup adına bir açıklama yapan Avukat Taylan Tanay, "Bugün, daha önce Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma kapsamında Ayhan Çarkın'ın gösterdiği yerlerde TAYAD'lı aileler bir arama çalışması yaptı. Daha önce bir derinlemesine araştırma yapılmadan çukurlar kazıldı, bakıldı. Ayhan Çarkın'ın doğruyu söyleyip söylemediğini bilmiyoruz ama yeminli bir halk düşmanı Ayhan Çarkın'ın gösterdiği bu yerde yeterli bir araştırma yapılmadığını hepimiz bir kez daha görmüş olduk" dedi.
BAZI KEMİK PARÇALARI BULUNDU
Yapılan kazılarda insana ait giysilerin bulunduğuna dikkat çeken Tanay, "Kazılan çukurlardan bir tanesinde bazı kemik parçaları bulundu. Bazı insana ait giysiler, erkek terliği bulundu. Bu alanda insan kalıntıların olduğu, bazı insanlara ait eşyalar bulunduğunu hepimize gösteriyor. Bulunan malzemelerin parçaların Ayhan Efeoğlu'na ait olup olmadığını bilmiyoruz ama bildiğimiz şudur; devlet, siyasal iktidar Ayhan Efeoğlu başta olmak üzere hiçbir kaybımızın hiçbir insanımızın cenazesini bulmak için bir idare koymuş değil, bugün bunu görmüş olduk" diye konuştu.
SAVCI DELİLLERİ TUTANAKLA TESLİM ALDI
Bu arada Çerkezköy Cumhuriyet Savcısı Mikail Demirci, olay yerine ekip göndererek delilleri tutanakla teslim aldı. Savcının kazı alanının genişletilmesi ve çevrelenmesi talimatı verdiği, gün ağarınca kazının polis ekiplerince başlatılacağı belirtildi.
AYHAN ÇARKIN YER GÖSTERMİŞTİ
Faili Meçhul Cinayetler Soruşturması kapmasında tutuklu bulunan Susurluk Hükümlüsü, eski Özel Harekat Polisi Ayhan Çarkın, geçen yıl Silivri bölgesine gömüldüğü söylenen cesetlerle ilgili güvenlik güçleriyle arama yapmış ancak herhangi bir ize rastlanmamıştı. Çarkın, savcılığa verdiği ifadede, "Emniyetten çıkarken bana çuval verdiler, imha etmemizi istediler. Çuval açıldı, gördük ki içinde insan vardı. O kişi Ayhan Efeoğlu idi" demişti.banner287

Geçtiğimiz Yıl Ayhan Çarkın, Bu Bölgede Yer Göstermişti.

Geçtiğimiz Yıl Ayhan Çarkın, Bu Bölgede Yer Göstermişti.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 18:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306