‘Devletin kurumlarına saygısızlık yapıyorlar’

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dursun Ali Tever, NACE (faaliyet kodu) Gruplamasına göre Meslek Grubu sayısının 11’den 9’a düşürülmesine tepki göstererek yeni düzenlemeyi eleştiren ÇTSO Başkan Adayı Süleyman Kozuva’ya yazılı bir açıklama yaparak cevap verdi. Tever, NACE Gruplaması’nın tüzük ve yönetmeliklerin bulunan bir uygulama olduğunu söyleyerek “Bizler üyeye saygısızlık yapmadık ama bu söylemi yapanlar Devletin kurumlarına saygısızlık yapmaktalar. Neticede bizim muhalif grubun başını çeken Rahmi Yılmaz ve basın sözcüsü Süleyman Kozuva artık Oda’mıza değil de Bakanlığa, TOBB’a dil uzatmaya başladılar. Yeni uygulamaları, projeleri sinsi plan ayak oyunu olarak gören bir olguya sahip aday arkadaşımız Oda için nasıl yenilik yapacaktır, proje hazırlayacaktır merak ediyorum.’’ ifadelerine yer verdi.

‘Devletin kurumlarına saygısızlık yapıyorlar’
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Ali Tever, ÇTSO Başkan Adayı Süleyman Kozuva’nın Meslek Grubu sayısının 11’den 9’a düşürülmesine yönelik eleştirilerine cevap verdi.
NACE GRUPLAMASI TÜZÜK VE YÖNETMELİKTE BULUNUYOR
NACE Gruplaması’nın Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Gelir İdaresi Başkanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri ile SGK’nın ortaklaşa yürüttüğü uzun ve meşakkatli çalışmanın sonucu olduğunu söyleyen Dursun Ali Tever, NACE Gruplaması’nın aynı zamanda tüzük ve yönetmelikleri bulunan bir uygulama olduğunu söyledi.
‘‘O ZAMAN BU AYAK OYUNLARINI BU KURUMLAR YAPTI’’
Tever, Süleyman Kozuva’nın NACE Gruplaması yönündeki eleştirilerine atıfta bulunarak “O zaman bu ayak oyunlarını bu kurumlar yaptı. Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası seçimine katılacak arkadaşlara ne kasıtları varsa? “ diye konuştu.
‘YA KONUYU ANLAMADILAR YA DA ANLAYAMADILAR’’
NACE Gruplaması hakkında Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın açıklamalarına da değinen Dursun Ali Tever “Nace Gruplaması ile ilgili bir açıklama yaptım. Ancak arkadaşlar konuyu anlamadı ya da anlayamadı. O yüzden her zaman Odayı çalıştırmamaya azmetmiş arkadaşlara bir de bakanımızın yapmış olduğu açıklamayı okumalarını ve anlamalarını tavsiye ediyorum.’’ İfadelerini kullandı.
banner287
“ÜYELERE SAYGISIZLIK YAPMADIK’’
Tever, Nace Gruplaması ile birlikte üyelere saygısızlık yaptıkları yönündeki eleştirileri de yanıtlayarak şöyle devam etti: “Bizler üyeye saygısızlık yapmadık ama bu söylemi yapanlar Devletin kurumlarına saygısızlık yapmaktalar. Neticede bizim muhalif grubun başını çeken Rahmi Yılmaz ve basın sözcüsü Süleyman Kozuva artık Oda’mıza değil de Bakanlığa, TOBB’a dil uzatmaya başladılar. Kısacası arkadaşlar kendilerini daha da geliştirdiler. Yeni uygulamaları, projeleri sinsi plan ayak oyunu olarak gören bir olguya sahip aday arkadaşımız Oda için nasıl yenilik yapacaktır, proje hazırlayacaktır merak ediyorum.’’
BAKAN’IN AÇIKLAMALARINI OKUSUNLAR
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın katıldığı bir programda kendisine NACE uygulamalarına yönelik yöneltilen soruya verdiği cevabı anlatarak sözlerini sürdüren Tever şunları söyledi: “Bakanımız, NACE olarak bilinen kodlama çalışmasının Türkiye'nin en önemli projelerinden olduğunu söyledi. Çalışmanın 2005 yılında başladığını hatırlatan Bakan Yazıcı, NACE uygulamasından önce şirketlerin faaliyet alanlarının tespitinde önemli sıkıntılar yaşandığını dile getirmişti. Hayati Yazıcı, NACE kodlamasının dünyada dikkate alınan, gelişmiş ülkelerin uyguladığı bir kodlama olduğunu belirterek, uygulamanın nasıl yapılacağına ilişkin yasaların ve yönetmeliklerin mevcut olduğunu kaydetmişti. Uygulamanın ağırlık merkezinin Gelir İdaresi Başkanlığı olduğunu anlatan Yazıcı, ''NACE, ekonomik hayatın tüm aktörlerini kapsayan bir çalışmadır. NACE kodları için yapılan 18 bin itirazın 15 bini kabul edilip düzeltildi, 3 bini reddedildi. NACE'ye konu olan faaliyet alanlarının gruplandırmalarını TOBB yaptı.’’ Şeklinde bilgilendirmede bulunmuştu.’’
YALÇINTAŞ’IN SÖZLERİNİ DE HATIRLATTI
Tever, TOBB Başkanı Yardımcısı ve İTO Başkanı Murat Yalçıntaş’ın ulusal bir gazetede yayımlanan konuya ilişkin açıklamalarına da değinerek, sistemin nasıl oluşturulduğunu anlattı.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 13:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dedeoğlu
Dedeoğlu - 6 yıl Önce

offff benzetmeye bak. rahmi yılmazın basın sözcüsü süleyman kozuva...

çerkezköylü
çerkezköylü - 6 yıl Önce

oyumuz sana sayın tever.arkanızdayız.

Esnaf
Esnaf - 6 yıl Önce

sayın tever bütün gazeteleri okuyorum ama süleyman kozuvanın sana karşı saygısızlıgını hiç okumadım sen nasıl adamsın

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306