Duygu dolu dakikalar yaşandı

Dünya engelliler Günü dolayısıyla, Halk Eğitim Merkezinde program düzenlendi.

Duygu dolu dakikalar yaşandı
Dünya engelliler Günü dolayısıyla, Halk Eğitim Merkezinde program düzenlendi. Duygu dolu anların yaşandığı programa yoğun katılım gerçekleşti. Programda konuşan Kaymakam Kubilay “Engelli vatandaşlarımızın sorunlarına karşı göstereceğimiz ilgi ve üreteceğimiz çözümler, insanımıza ve toplumumuza duyduğumuz saygının önemli göstergelerinden birisidir” ifadelerini kullandı.

Çerkezköy Bakış -
Engelliler Günü kapsamında Çerkezköy Halk Eğitim Merkezinde program düzenlendi.ÇOK SAYIDA KATILIMCI VARDI
Halk Eğitim Merkezinde gerçekleştirilen programa geniş katılım gerçekleşti. Programa, Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy Belediye Başkan Yardımcısı İmdat Özgör, İlçe Emniyet Müdürü Murat Ogan, Anadolu Partisi İlçe Başkanı Nurtekin Erol, Belediye Meclis üyeleri, Çerkezköy Kent Konseyi Başkanı Serkan Karagöz ve eşi Müjgan Karagöz, Çerkezköy Milli Eğitim Şube Müdürü Müslüm Hamaz ve İrfan Danışmaz, Çerkezköy Müftüsü Yusuf Tuna, Beyaz Ay Derneği Tekirdağ Şubesi Başkan Vekili Adnan Şahin, Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Hayrettin Çetinkaya ve yönetim kurulu üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
NÜFUSUN %12’Sİ ENGELLİ
Halk Eğitim Merkezinde devam eden programın açılış konuşmasını Çerkezköy Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Şengül Civan gerçekleştirdi. Civan, “Ülke nüfusumuzun büyüklüğü herkes tarafından biliniyor. Ama bu nüfusun ne kadarını engelli bireylerin oluşturduğunu çoğumuz bilmiyoruz. Araştırmalar sonucunda ortaya çıkan tablo hiç de önemsenmeyecek gibi değildir. Ülkemizdeki engelli bireylerin oranı yüzde 12’dir. Bu rakam herhalde bizlerin engelli bireylerimiz için ne kadar çalışmamız gerektiği hakkında bilgi vermektedir. Ayrıca her insanın bir özürlü adayı olduğunu düşünürsek yapılacak çalışmaları da çok daha fazla önemsemek gerekir. Engelli bireylerimizi topluma kazandırmak ve hayatlarını kolaylaştırabilmek için küçük büyük bütün bireylerin yapabileceği pek çok şey vardır” şeklinde konuştu.
“OMUZ OMUZA ÇALIŞMAK GEREKİYOR”
Çerkezköy’ün engelsiz bir İlçe olması için hep beraber el ele çalışılması gerektiğini vurgulayan Civan, “Engelli bireylerimize yardımcı olmak istiyorsak, onlara acıyarak yaklaşma yerine Konfiçyus’un dediği gibi onlara balık verme yerine, balık tutmayı öğretmeliyiz. Engellilerin beceri ve yetenekleri doğrultusunda iş imkanı sağlayarak onları üretken ve verimli hale getirebiliriz. Bizler Kent Konseyi Engeliler Meclisi olarak engellilerin toplum içinde eğitim ve üretim kapasitelerinin geliştirilmesi ve toplumsal yaşam içinde daha fazla yer almalarının sağlanması, kent yönetimine aktif olarak katılması ve engellilere yönelik sorunlara çözüm üretilmesi amacıyla kurulan engellilerin ve engelliler ile ilgili kamu kurumları, sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu demokratik bir yapıyız” ifadelerine yer verdi.banner287
TEŞEKKÜR ETTİ
Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay’a da açıklamasında teşekkür eden Şengül Civan, “Engelliler için büyük önem arz eden Rehberlik ve Araştırma Merkezi'nin İlçemize açılmasında emeklerini esirgemeyen Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay'a ve bugüne kadar yaptıkları ve yapacakları hizmetlerden dolayı Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay'a teşekkür ediyorum. Bu anlamlı günde yanımızda olmanız bizleri mutlu etmiştir” diye konuştu.
ORATORYO BEĞENİ TOPLADI
Cumhurbaşkanlığı’nın hazırlamış olduğu slayt gösterisinin ardandın Müjgan Serkan Karagöz Özel Eğitim Merkezi İş Okulu öğrencilerinin şiir oratoryosu büyük beğeni ile izlendi. Mektup yarışmasında dereceye giren mektupların okunması ile birlikte salonda bulunan engelliler ve vatandaşlar duygularına hakim olamayarak gözyaşlarına boğuldu.
“SUNULAN İMKAN DOĞRU ORANTILIDIR”
Gösterinin ardından söz alan Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, “Bir toplumun gelişmişlik düzeyi engellilere sunulan imkan ve hizmetlerle doğru orantılıdır” diyerek, “Herkes güçlü ve imkanları ölçüsünde engellilerin yaşamlarını kolaylaştırıcı bir şeyler yapmalıdır. Engellilere sahip çıkmak, onların sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak ve yaşamlarını kolaylaştırıcı önlemler almak hepimizin ortak sorumluluğudur. Engelli vatandaşlarımızın sorunlarına karşı göstereceğimiz ilgi ve üreteceğimiz çözümler, insanımıza ve toplumumuza duyduğumuz saygının önemli göstergelerinden birisidir” dedi.
“ETKİN ROL ÜSTLENMELİ”
Devletin yanı sıra sivil toplum kuruluşları ve hayırsever vatandaşların engelli vatandaşlarımıza yardımcı olmak adına etkin rol oynadığını belirterek, “İlçemizde de konuda büyük gayretlerini gördüğümüz ve ilçemize okul kazandıran Müjgan-Serkan Karagöz çiftine teşekkürü bir borç biliyorum. Yine kapsamda aynı çalışmalar yapan ve ilçemiz Belediyesinin destekleri ile Engelliler Yaşamevini ilçemize kazandıran Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şubesi Başkanı Hayrettin Çetinkaya’ya ve dernek yönetimini de tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.“EŞİTLİK SAĞLAYAN OLALIM, KORUMACI DEĞİL”
Kubilay “ Engelli vatandaşlarımız için korumacı değil, onlara fırsat eşitliğini tanıyan bir düşünce ve uygulama içinde olmamız gerekmektedir. İş ve eğitim hayatında olduğu kadar, sosyal hayatta da daha aktif bir yaşam sürmeleri en doğal hakları olan engelli vatandaşlarımızın daima yanlarında ve desteğinde olduğumuzu belirterek 3 Aralık Dünya Engelliler Gününün bu konudaki bilinç ve hassasiyetinin daha da artmasına vesile olması dileğiyle, tüm engelli vatandaşlarımızı, ailelerini sevgiyle ve kardeşlik duyguları ile kucaklıyorum” dedi.
ÖDÜL VERİLDİ
Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay’ın konuşmasının ardından mektup yarışmasında dereceye giren Berkant Demir’e, Damla Dağaşan’a, Ülker Karahan’a, Remziye Özen’e ve Büşra Tecmen’e Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürü Murat Ogan, Çerkezköy Milli Eğitim Şube Müdürü Müslüm Hamaz tarafından ödülleri verildi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2014, 16:03

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510