Ehlibeyt Dergahı’nda muharrem iftarı

Çerkezköy Hacı Bektaş Veli Derneği Muharrem Ayı dolayısıyla Çerkezköy Ehlibeyt Dergahı’nda her akşam iftar yemeği veriliyor. Davetlilerle birlikte iftar açan Çerkezköy Hacı Bektaş Veli Derneği Başkanı Alevi Dedesi Sinan Boztepe, iftarın ardından yaptığı sohbette “Nefsimizi, haram olan her şeye karşı dizginlememiz gerekir.” vurgusunu yaptı.

Ehlibeyt Dergahı’nda muharrem iftarı
• EMRAH ÇOĞALAN
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Muharrem Ayı’nın başlamasıyla birlikte Çerkezköy Ehlibeyt Dergahı’nda iftar yemeği verilmeye başlandı.
ORUÇ İLE NEFSİMİZİ DE DİZGİNLEMEMİZ GEREKİR
İftarın ardından dua okuyan Çerkezköy Hacı Bektaş Veli Derneği Başkanı Alevi Dedesi Seyyid Sinan Boztepe, Muharrem Ayı üzerine kısa bir sohbet gerçekleştirdi.  Boztepe, Peygamberler Tarihi irdelendiğinde birçok önemli olayın Muharrem Ayı'nda gerçekleştiğini anımsatarak, "Oruç tutmak, sadece midemizi aç bırakmak anlamına gelmez. Nefsimizi de, haram olan her şeye karşı dizginlememiz gerekir. Oruç tutmak, insanlığın var olduğu ilk günden beri vardır. İlk insan olan Hz. Adem’den Hz.Muhammed’e kadar Muharrem orucu tutulmuş ve insanlığa verilen ilahi emirlerde oruç telkin edilmiştir. Dünyanın bütün büyük dinlerinde belirli kutsal zamanlar sırasında da ya da öncesinde veya özel nedenlerle oruç tutuluyordu." dedi.
BU AY BİZİM İÇİM MATEM AYIDIR
banner287
Muharrem ayının 1’nci günüden 12’nci gününe kadar oruç tutacaklarını kaydeden Boztepe, “aynı zamanda bu ay bizim için matem ayıdır. Hz.Hüseyin’in Muharrem ayının 10’ncu günüde şehit edilmesi bu ayı mateme çevirmiştir. Bu yüzden muharrem ayını oruç ve matem olarak geçiriyoruz.” Diye konuştu.
KUR’AN TİLAVETİ VE KERBELA MERSİYELERİ
 İftarın ardından Muharrem ayının ruhuna uygun olarak, önce Kur-an Kerim tilaveti gerçekleştirildi, ardından da Kerbelayı anlatan sohbetler ve Kerbela Şehitleri’ne yazılmış mersiyeler okundu.


Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306