banner265

banner571

Ekonominin göz bebeği

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, OSB’de doluluk oranının yüzde 90’lara ulaştığını açıkladı.

Ekonominin göz bebeği
banner301
Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, OSB’de doluluk oranının yüzde 90’lara ulaştığını açıkladı. Tekirdağ ihracatının son bir yılda yüzde 9,59’luk artış gösterdiğini belirten Sözdinler, Çerkezköy OSB’nin yıllık 20 milyar dolar ciro, 3 milyar dolar ihracatla ekonomiye katkı sağladığını söyledi.

“HİZMET KALİTEMİZİ HER GEÇEN GÜN GELİŞTİRİYORUZ”

ÇOSB Yönetim Kurulu olarak, katılımcılara katma değeri yüksek, verimli ve karlı üretim yapmaları için çalıştıklarını kaydeden Sözdinler “Sanayicinin küresel pazarda rekabet gücünü arttırmak, ülkemiz ekonomisine yatırım ve istihdam anlamında katkı sağlayabilmeleri açısından hizmet kalitemizi her geçen gün geliştirmekteyiz.” dedi.

“BÖLGEYE AYRI BİR CANLILIK KAZANDIRACAKTIR”

Bölgenin ticari hayatını canlandırmak ve katılımcıların her türlü ihtiyacını bölge içinden karşılayabilmesi için 14 dükkanlı Ticaret Bloklarını tamamlayarak, kiralamaya başladıklarını kaydeden Sözdinler “Bu yatırım bölgemize ayrı bir canlılık da kazandırmıştır. Bunun yanında Türkiye’de örnek olacak bir kampüs alanında inşa
ettiğimiz Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de tamamlanarak geçtiğimiz yıl yeni binasında eğitim-öğretime başlamıştır. Yine sosyal sorumluluk anlamında geçtiğimiz hafta temelini attığımız Kreş ve Gündüz Bakımevi de kısa sürede tamamlanarak sanayicilerimizin ve fabrika çalışanlarının hizmetine sunulacaktır.Sanayi atıklarının bertarafı da fabrikalar için önemli bir maliyettir. Atık çamuru kurutacak ve yakacak tesisin de inşaatına başladık. Günlük 60 ton kapasiteli bu tesis de çevre yatırımları adına çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu yatırım da çevreci OSB olduğumuzun en güzel göstergesidir.” ifadelerine yer verdi.

“BUHAR SANTRALİ KURMAK İSTİYORUZ”

Sözdinler, ÇOSB Yönetim Kurulu olarak, bölgedeki fabrikaların üretim maliyetlerini düşürmek amacıyla bir buhar santralı kurmak istediklerini söyleyerek “Buhar santralı için incelemelerimiz sürüyor. Yer altı su rezervlerimiz korumak amacıyla bir baraj projemiz var. DSİ’den projesi çıktı. Bedeli tarafımızdan ödenecek kamulaştırmayı tamamlayıp yakında barajın temelini atacağız. Bu sayede ÇOSB’deki sanayicinin su ihtiyacını tamamen karşılamış olacağız.” ifadelerine yer verdi.

ENSTİTÜ VEYA MESLEK YÜKSEK OKULU

Çerkezköy OSB olarak bir enstitü veya ÇOSB Meslek Yüksek Okulu kurmak istediklerini kaydeden Sözdinler şöyle devam etti: “Ara eleman sorunu Türk sanayisinin yıllarca aşamadığı bir sorun. Bu sorunu çözmek için Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni açtık. Okulumuz ilk mezunlarını geçen yıl verdi. Meslek lisemiz 5 alan ve 7 dalda eğitim veriyor. Beyaz yakalı sorununu aşmak için Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ardından, bir enstitü veya ÇOSB Meslek Yüksek Okulu’nu kurmak istiyoruz. Ayrıca Çerkezköy ve Kapaklı’daki ilköğretim okulu öğrencilerine teorik ve pratik yangın ve çevre eğitimleri veriyoruz. Ayrıca sosyal sorumluluk anlayışıyla yakın yerleşim bölgemizdeki Çerkezköy ve Kapaklı’dan geçtiğimiz aylarda 5 bini aşkın öğrenciye seviyelerine uygun, tiyatro gösterilerini ÇOSB Konferans Salonu’nda gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Ayrıca bölgemiz katılımcıları ve vatandaşlara yönelik konferans, panel ve tiyatro vb. gösterileri gerçekleştirdiğimizi belirtmek isterim.”

“GURUR DUYUYORUZ”

En büyük 1000 firma içerisinde ÇOSB’den 33 firma bulunması ile ilgili de konuşan Sözdinler: “İstanbul Sanayi Odası’nın 48 yıldır aralıksız olarak gerçekleştirdiği bu çalışma hem Türkiye ekonomisi, hem de ekonomiye yön veren şirketler hakkında ayrıntılı ve derinlemesine bilgi sahibi olmamızı sağlıyor. İSO’nun En Büyük 500-2015 ve En Büyük İkinci 500-2015 çalışmalarında, yaniTürkiye’nin en büyük 1000 firması içinde ÇOSB’den 33 firmanın yer bulması bizim için çok önemli bir gösterge. Aynı zamanda Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin ‘En Büyük 1000 İhracatçı-2015’ listesine ÇOSB’den 23 şirketin girdiğini de belirtmeliyim. Türkiye genelini kapsayan bu çalışmalar daha çok katılımcımızın yer alması için var güçümüzle çalışıyoruz. Yatırımlarımızı katılımcılarımızın daha verimli, katma değeri yüksek ve karlı üretim yapmaları noktasında yoğunlaştırmış bulunuyoruz”“BÖLGENİN MODERN YÜZÜNE KATKI SAĞLIYORUZ”

Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sözdinler şöyle devam etti: “Her alanda modernitenin öncüsü olan ÇOSB, hizmetlerini daha nezih bir ortamda sunabilme imkanı sağlayan yeni hizmet binası ile bölgenin modern yüzüne bir katkı sağlıyor. Sanayicisinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek, eğitimli ve tecrübeli personeli, tüm hizmetlerin tek durak ofis mantığı ile karşılandığı modern ofisleri, insana ve doğaya saygıyı ilke edinmiş profesyonel yönetim kadrosu ile hizmet ediyor. Trakya’nın en iyi altyapısına sahip itfaiye teşkilatı, geniş araç parkı ile alt yapı ve üstyapı hizmeti, kurulum ve gelişme aşamasında olan organize sanayi bölgelerine örnek teşkil ediyor.

“KATILIMCILARIMIZIN İŞLEMLERİNİ HIZLANDIRIYORUZ”

ÇOSB Yönetimi olarak bölgemiz sanayicilerine gelişmiş standartlarda altyapı hizmeti veriyoruz. Başta doğalgaz, elektrik ve su konularında olmak üzere bölgemiz sanayicilerine aksatmadan hizmet vermeye devam ediyoruz. Bölge Müdürlüğümüzde kurduğumuz kamera izleme ve scada sistemi kapsamında, günün her saatinde, 250’yi aşkın kamera ile bölgemizde gelişmeleri izliyor ve sorunlara çözüm üretiyoruz. Ayrıca firmaların elektrik, su ve doğalgaz tüketimlerini ve lokal arızaları, kurduğumuz scada sistemi kapsamında izleyip değerlendiriyoruz. Ülkemizdeki OSB’ler içinde en gelişmiş izleme sistemlerinden biri olduğunu bildiğimiz bu sistem sayesinde katılımcılarımızın işlemlerini hızlandırıyoruz.

“PROJELER ÜRETİYORUZ”

Örnek ve öncü bir OSB olma yolunda bölgemiz sanayicilerine hizmet vermeyi prensip haline getirdik. Günümüz şartlarında bölgemiz sanayicilerinin enerji maliyetlerini azaltma yönünde projeler üretiyoruz. Hızlı karar ve hızlı uygulama prensibiyle hareket eden Çerkezköy OSB, yer altına aldığı enerji nakil hatları, en önemlisi bölge sanayicisine sağladığı kesintisiz ve temiz enerji ile kalite çıtasını her geçen gün daha yükseğe taşıyor.”

YILLIK İHRACAT 3 MİLYAR DOLAR

2015 Ağustos ayı ile 2016 Ağustos ayı arasında Tekirdağ ihracatında yüzde 9.59’luk bir artış olduğunu açıklayan Sözdinler: “Bölgemizde oluşturulan yıllık ciro 20 milyar doları aşıyor. ÇOSB’den yapılan ihracat 3 milyar dolar. Bu da gücümüzün başka bir göstergesidir. ÇOSB, Türkiye ölçeğinde yapılan ve seçkin firmaların üretimde geldiği noktaları gösteren değerlendirmelerde birçok firmasının yer almasıyla aslında gücünü göstermektedir. Bence bu rakamlar bu gücün en güzel göstergesidir. Sanayiciler alternatif pazar alanları her zaman ararlar. Yeni pazarlar bulmak veya stratejik olarak üretim yapılan bölgelere ihracat yapmak her zaman en yakın hedef olur. Ticari işbirliklerimizi arttırmak, bölgesel bir sinerji ve güç elde edebilmek için bu çok önemli.”

“TEKİRDAĞ DAHA DA GÜÇLENECEKTİR”

Tekirdağ’a yapılması planlanan Tekirdağ Lojistik Sanayi Bölgesi’ne yönelik değerlendirmede de bulunan Sözdinler: “Trakya sanayisinin yüzde 80′ninin yoğunlaştığı Tekirdağ, deniz, kara, demiryolu ve havayolu ikmal ağlarından oluşan lojistik bir merkez olma yolunda ilerliyor. Marmara Denizi’nde sahili olan Tekirdağ’ın lojistik gücünün daha da güçlenmesi lazım. Ege’nin kuzeyi ve Marmara’nın güneyinde önemli bir lojstik merkez olmayı hedefleyen Tekirdağ, Trakya’nın gelecek vaat eden bir kenti olarak öne çıkıyor. Tekirdağ, bu süreçte kuruluş aşamasında olan Lojistik Sanayi Bölgesi ile daha da güçlenecektir.” diye konuştu.

“YÜKSEK DÜZEY TEKNOLOJİK ÜRÜNLER ÜRETİLMELİ”

Sözdinler, endüstri 4.0 sürecinde bölgedeki altyapı yatırımları hakkında da konuşarak şunları söyledi: “OSB’lerin ülkemizin bir gerçeği olarak ağırlıklı bir şekilde orta düzey teknolojik üretim gerçekleştirildiği alanlar olduğunu biliyoruz. Bu anlamda endüstriyel üretimin yüksek düzey teknolojik ürünlerin üretilmesine yönelik olarak dönüşümüne ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer bu gerçekleştirilirse ülkemiz orta gelir tuzağı olarak isimlendirilen bir seviyeden daha yüksek bir seviyeye erişeceği gibi, endüstriyel üretim ve ihracat açısından yıllık 500 milyar dolarlık seviyelere erişmek anlamında çok önemli bir kapı aralanmış olacaktır. Firmaların Ar-Ge ve inovasyon açısından kendilerini geliştirmelerini bu anlamda yapılması gereken en önemli çalışmalardan biri olarak gördüğümüzü ayrıca belirtmek isterim. Konuya ilişkin olarak ülkemizin 500 milyar dolara erişmesinin ne kadar önemli olduğunun çok iyi kavranması, uzmanlar tarafından her sektörde yapılması gereken alt planlama ve uygulamaların neler olduğunun bilinmesinin gerekli olduğunu düşünüyorum.

8’İ ÇERKEZKÖY’DE

Çerkezköy OSB olarak Endüstri 4.0’a geçiş noktasında fiber optik altyapımızın altyapı çalışmalarının yanında bölgemiz katılımcılarının Endüstri 4.0 hakkında bilgilenmesi duyarlılıklarının artırılması açısından bilgilendirme toplantıları yapmaya başlayacağız. Trakya bölgesinde bulunan 9 Ar-Ge merkezinden 8’nin Çerkezköy’de olduğunu belirtmem, kanaatimce, Endüstri 4.0 geçiş açısından Çerkezköy önemli bir lokasyon olduğunu gösterir. Karma bir Organize Sanayi Bölgesi olan Çerkezköy OSB’de tekstil ağırlıklı olan bir bölge olarak biliniyor olmasına rağmen, son yıllarda özellikle yüksek teknolojiye dayalı üretimin gerçekleştiği ilaç sektörü açısından da bir kümelenme oluşturuyor”

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 01 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31