Engelsiz bir yaşam için yürüdüler

Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şubesi, Sakatlar haftası etkinlikleri çerçevesinde bir yürüyüş düzenledi. Müjgan-Serkan Karagöz Engelliler Okulu öğrencilerinin de katıldığı yürüyüş sonrasında resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren isimlere ödülleri takdim edildi.

Engelsiz bir yaşam için yürüdüler
ÇerkezköyBakış - Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şubesi, Sakatlar Haftası etkinlikleri çerçevesinde bir yürüyüş düzenledi. 
ALKIŞLARLA YÜRÜDÜLER
Dün saat 12.30’da Atatürk Caddesi Pera Villa Pastaneleri önünden başlayan yürüyüşe AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Alaettin Demirbağ, CHP İlçe Başkan Yardımcısı Erdoğan Fıçıcı, CHP Çerkezköy İlçe Eğitim Sekreteri Nejdet Ertürk, CHP Çerkezköy İlçe Gençlik Kolları Başkanı Tansu Altınel, Müjgan- Serkan Karagöz Engelliler Okulu Okul Aile Birliği Başkanı Müjgan Karagöz ile eşi hayırsever Serkan Karagöz, Sakatlar Derneği Üyeleri, Müjgan- Serkan Karagöz Engelliler Okulu öğrencileri ile Çerkezköylüler katıldı.
ATATÜRK ANITINA ÇELENK BIRAKTILAR
Atatürk Caddesi üzerinden Cumhuriyet Meydanı istikametine doğru yürüyüşe geçen kortej yürüyüşünü Cumhuriyet Meydanı’nda sonlandırdı. Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Hayrettin Çetinkaya, engelliler adına Atatürk Anıtı’na çelenk sunarak basın açıklaması yaptı. Çetinkaya, Çerkezköy Kaymakamı Ayhan Bayhan’a Belediye Başkanı Ali Ertem’e ve İlçe Emniyet Müdürü Murat Kocabıçak’a etkinliğe katılmadıkları için sitem etti.
“UNUTULUYORUZ”
Yaptığı açıklamada Çetinkaya, “Farklı engel gruplarından binlerce engelli, bir hafta süresince resmi ya da özel çeşitli etkinliklerle kendilerini ifade etme, toplumla bütünleşme çabası içerisinde olacaklar. Bu günlerden geriye yalnızda medya organlarına düşen birkaç satır, birkaç görüntü ve söz kalacaktır. Sonrasında engelliler yine görülmeyen, konuşulmayan, unutulan bir toplum kesimi olarak kendi dünyalarına geri dönecek. Evlerine hapsedilmiş on binlerce engelli bir gün kendilerine de hayatın güleceğine olan umutlarını her gün biraz daha tüketecek.” Dedi.
“DAHA KÖTÜYE GİDİYORUZ”
Çetinkaya, “Bizlerin ne kutlama yapmaya ne de birilerini mutlu etmek için hoş görünmeye ihtiyacımız var.’ Diyerek “Çünkü her yeni düzenleme ile hayatımız iyileşme yerine daha kötüye gidiyor. Anayasa değişiyormuş, bize de artık sakat değil özürlü denilecekmiş. Doğrudur, güzeldir ama yapılan diğer düzenlemeler bizleri sakatlıyor ve özürlü hale getiriyor. Fiziki engeller kaldırılacaktı, yasa çıkarıldı, 7 yıl geçti süresi bitti. Yine yasa değiştirdiler ve fiziki engellerin kaldırılmasını sonsuzluğa ötelediler. Kalın harflerle belirtmek gerekirse bizleri evlerimize hapsettiler.” İfadelerini kullandı.banner287
“MAAŞLAR HAYAL HALİNE GELDİ’’
Engelliler ve yaşlılara verilmesi planlanan aylıkların artık bir hayalden ibaret olduğunu söyleyen Çetinkaya şöyle devam etti: “Verdikleri ile yaşamayı bir mucizeye çevirdiler. Bizleri daha iyisini değil, eğitim almayı bile hayal etmekten uzaklaştırdılar. Hastaneleri bize mevzuatla yasakladılar. Tedavi olmayı, ilaç almayı, gerekli araç gereçlerimizi sağlamayı bizler için olanaksız hale getirdiler. Yıllardır boş tutulan kadroları açacağız, engellilerin çalışmasına olanak tanıyacağız, dediler sevindik. Sevincimizi de kursağımızda bıraktılar. Şaibeli bir sürecin sonunda yine binlerce kadroyu boş binlerce engelliyi işsiz bıraktılar.” Şeklinde görüş belirtti.
BASIN’A SESLENDİ
Son olarak basın mensuplarına seslenen Çetinkaya,” Bir yıl da sizlerin karşısına güler yüzle çıkmak, yeni bir hakkımızı kutlamak isterdik. Olmuyor. Birbiri ardına gelen mevzuat değişiklikleri, bizleri sürekli geriye götürüyor. Sizleri, sesimiz, sözümüz, gözümüz, kulağımız olamaya davet ediyoruz. Milletvekillerimiz gibi her fırsatı kendilerine ayrıcalık oluşturmak derdinde değiliz. Bizler sadece herkes gibi eşit insanlar olarak yaşamak istiyoruz. Bunu hak ettiğimize inanıyoruz.” Diyerek konuşmasını sonlandırdı.“EN ÖNEMLİSİ SAĞLIK”
Hayrettin Çetinkaya’nın Atatürk Anıtı önünde konuşmasının ardından Engelliler Evi önünde ödül töreni düzenlendi. Ödül törenine yürüyüşe katılanların haricinde Özel Gülerçin Koleji Müdürü Süleyman Sezgin de katıldı. Ödül töreninde konuşan hayırsever Serkan Karagöz,” hayatta en önemli unsur sağlık bu olmadığı zaman zorluk çekiyoruz. Biz bu zorlukların aşılması için Hayrettin Çetinkaya ile birlikte çalışıyoruz. Bir aile gibi olduk.” Dedi. Karagöz’ün açıklamalarının ardından AK Parti İlçe Başkanı Alaettin Demirbağ söz aldı ve ”Çalışmalarından dolayı Hayrettin Çetinkaya’yı kutluyorum. Belediye başkanımızı ve belediye meclis üyelerini engelli binasını Çerkezköy’e kazandırdıkları için kutluyorum.” Dedi. Hükümetin engelli politikalarından övgüyle söz eden Demirbağ,” hükümetimiz 400 bin engelliye maaş,  bir o kadarına evde hizmet olanağı sağlıyor.” Bilgisini verdi.
ÖDÜLLER VERİLDİ
Konuşmaların ardından Engelliler Haftası nedeniyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrenciler için ödül töreni düzenlendi. Ödül töreninde engelli bayanlar arasında yapılan güzellik yarışmasını bütün bayanlar kazandı ve güzellik taçlarını Müjgan Karagöz taktı. Akabinde anaokulları arasında yapılan resim yarışmasında Zübeyde Hanım Anaokulu’ndan İrem Naz Mercan birinci,  Nurullah Narin Anaokulundan Mustafa Ege Avcı ikinci, aynı okuldan Arda Bozdağ ise üçüncü oldu. Mansiyon ödülünü Zübeyde Hanım Anaokulu’ndan Gülizar Yılmaz aldı. İlkokul öğrencileri arasında gerçekleşen ödül töreninde, Gülerçin Koleji’nden Derya Şahin birinci, Ayşe Selin Sönmez ikinci Hiranur Ceylan üçüncü oldu. Şiir yarışmasında ise birinci İnci Narin Yerlici İlkokulu’ndan Serhat Dinç, ikinci Gülerçin Ortaokulu’ndan Sima Nur Ceylan  ve üçüncü aynı okuldan Özge Özkan oldu. Son olarak kompozisyon yarışmasında birinci Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Lisesi’nden Ecem Deveci, ikinci Halit Narin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nden Elif Mutlu, üçüncü aynı okuldan Umur Orak oldu.
Haber: Savaş Akyıldırım

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 16:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510