Ertem’den Kozuva’nın listesine “Alex’li benzetme

Çerkezköy eski Belediye Başkanı Ali Ertem, AK Parti adayı Süleyman Kozuva’nın meclis üyesi listesinde Kürt seçmenin çok fazla yer almadığını ifade ederek, “Teknik direktörümüz Süleyman Kozuva’nın tercihlerinin Kürt seçmeni yeterince temsil etmediği, futbolun en önemli mevkisi olan ‘10 numara’ sorununun Alex sonrası Fenerbahçe gibi bizi de rahatsız edeceği kanaatini taşıyorum.” sözleriyle sosyal medya hesabından yaptığı eleştirisel bir paylaşımla kamuoyuna açıkladı.

Ertem’den Kozuva’nın listesine “Alex’li benzetme

Çerkezköy Bakış - 2004 ile 2014 yılları arasında AK Parti’den Çerkezköy Belediye Başkanı seçilen ve 30 Mart 2014 seçimlerinde partisi tarafından tekrar adayı gösterilen ve seçimi CHP’nin adayı Vahap Akay’a karşı kaybeden Ali Ertem, Cumhur İttifakı AK Parti Çerkezköy Belediye Başkan adayı Süleyman Kozuva’nın meclis üyesi listesini sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile değerlendirdi.  

“KENDİLERİ AÇISINDAN BAŞARILI OLMUŞ”

Ertem, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi: Meclis listelerinin belirlenmesinin üzerinden tam bir hafta geçti. Bu bir haftalık süreçte hem listelerin seçmendeki karşılığı ve hem de demografik yanlışlıkların oluşturacağı tepkilerin şiddetini gözlemleme fırsatım oldu. Ayrıca listelere giremeyenlerin nasıl davranacağı da merakım içindeydi. Öncelikle tüm listelerin Çerkezköy için hayırlı olmasını diliyorum. Zorlu bir süreçten sonra açıklanan listelere baktığımızda; özellikle iki favori partinin kendi hassasiyetleri içinde kalarak ve kendi seçmen kitlelerini memnun edecek liste çalışması yaptığını görüyoruz. Yani, CHP’nin Anadolu kökenli seçmen kitlesinde ağırlık oluşturan illerle birlikte mezhepsel kitle hassasiyetine dikkat etmesi, Trakya kökenli seçmendeki ağırlığı nedeniyle Trakyalı sayısını artırması, Edirne ve Kırklareli temsilcilerini listeye koyması kendileri açısından başarılı olmuş.

“AK PARTİNİN İSE ANADOLU AĞIRLIKLI LİSTE OLUŞTURDUĞUNU GÖRÜYORUZ”

AK Partinin ise Anadolu ağırlıklı liste oluşturduğunu görüyoruz. Bu AK Partinin ağırlıklı oy aldığı seçmen kitlesini dikkate alma açısından doğru ama Trakyalı hiç üye koymamasını gerektirmiyordu. Yani Edirneli ve Kırklarelililerin oylarına talip değil miyiz? Anadolu hassasiyetinde ise 6 aday ile kantarın topuzunun Erzurumluların lehine kaçmış olduğunu görüyoruz. İlk bakışta gözüken bu eksikliklere rağmen gerek listelere giremeyen arkadaşların olgun davranışları ve gerekse ağırlıklı kitlenin olumlu yaklaşımı sevindirici olmakla birlikte esas tepkilerini sandıkta göreceğimizi de unutmamalıyız. Meclis listelerinin yüzde 2-3 den daha fazla etkisi olmadığına inanıyorum ama atbaşı giden bir yarışta 1 puanın bile ne denli önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Dost meclislerinde hep söyledim, Cumhur ittifakı olarak şu 3 kesimden ağırlıklı oy alabiliriz ve ağırlıklı çalışmalarımızı bu kesimlere yapmalıyız diye.

“ÖNEMLİ BİR HAMLE OLMUŞ”

Birincisi; daha önce AK Parti’de bulunmuş, AK Parti’ye en az bir kere oy vermiş veya daha önce AK Parti’ye sempati duymuş “AK Parti küskünü” kim varsa onların oylarına talip olmalıyız. Futbol tabiriyle söylersek, AK Parti küskünlerini geri döndürecek teşkilat içinden üyelerle birlikte takım kaptanlığını yürütecek Sait Yazı gibi bir abinin konulması, takım defansını sağlamlaştırma ve AK Parti kökenli oyları konsolide etme bakımından önemli bir hamle olmuş.

“MHP OYLARINI MİNİMUM FİREYLE SÜLEYMAN KOZUVA’YA GETİRECEKTİR”

İkincisi; Cumhur ittifakının diğer ayağı MHP’li seçmenin oylarının firesiz bir şekilde adayımıza gelmesine talip olmalıyız. MHP’nin ilçe ve il başkanlıkları görevlerini yürütmüş, belediye başkanlığı ve milletvekilliği adaylığı görevlerinde partisini başarıyla temsil etmiş Koray Önsel’in bizzat kendisinin listede yer alması, MHP oylarını minimum fireyle Süleyman Kozuva’ya getirecektir. Ayrıca MHP ilçe başkanı Ahmet Aydeniz’in samimi ve içten gayreti de bu takımın orta sahasını oldukça güçlendirmiştir.

“FUTBOLUN EN ÖNEMLİ MEVKİSİ OLAN ‘10 NUMARA” 

Üçüncüsü; CHP ile ittifak yapsın veya yapmasın HADEP seçmeni muhafazakar Kürt oylarına talip olmalıyız. İttifak yapmaları halinde CHP’ye oy vermeyecek, kendi adaylarıyla çıktıklarında ise seçimi kazanamayacaklarını ve bu durumun CHP’ye yarayacağını düşünen muhafazakar Kürt kardeşlerimizin seçimi alma noktasında önemli katkısı olacağı ve takımın forvet hattını oluşturacağı kanaatini taşıyanlardanım. Teknik direktörümüz Süleyman Kozuvanın tercihlerinin Kürt seçmeni yeterince temsil etmediği, futbolun en önemli mevkisi olan ‘10 numara’ sorununun Alex sonrası Fenerbahçe gibi bizi de rahatsız edeceği kanaatini taşıyorum. Ne demek istediğimi Kızılpınar ve Bağlık mahallelerinde birazcık dolaşanlar bilirler. Keşke 6 Erzurum kökenli üyemizin ikisinin yerine Kars ve Muş kökenli arkadaşlar konmuş olsaydı. Her şeye rağmen 2014 seçimlerindeki hiç bir handikapın bugün olmaması, o seçimde ayrı ayrı girdiğimiz MHP ile şimdi ittifak halinde seçime girişimiz önemli bir avantaj. Çöldeki bedevi misali başımıza gelmeyenin kalmadığı seçimde 1700 oyla kaybetmiştik, şimdi hem de MHP ile ittifak halinde ve hiç bir handikapımız yokken sığınacak hiç bir bahanemiz olmamalı. Yalnızca çok gayret etmeli, yukarıda saydığım üç kesime yönelik çok çalışmalıyız.
Projelerdeki zaafiyetimiz, söylemlerimiz ve genel performansımızla ilgili görüşlerimi ise yakında paylaşacağım.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2019, 16:02

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
CEMİL CAN
CEMİL CAN - 5 ay Önce

Sn.BAŞKAN; 3 HDP'Lİ ÜYESİ BULUNAN CHP LİSTESİNİ ALKIŞLAYIP ,AKP LİSTESİNİ ELEŞTİRMENİZ TAM BİR HAZIMSIZLIK TEZAHÜRÜDÜR. NET OLUN BAŞKAN, SAFINIZI NET BELLİ EDİN,GEZİNMEYİN.

Bilge Vatandaş
Bilge Vatandaş - 5 ay Önce

la bi sus Allah aşkına seni görmek istemiyoruz defol git.

Yucel cavdar
Yucel cavdar - 5 ay Önce

Ali ertem insanlari ayristirma cerkezkoyde ikamet ediyorsa cerkezkoyludur dogulu batili degil belediye baskani olmadan once is yeri kirani zor veriyordun cerkezkoyden kazandigin paralarla silivride oturuyorsun heralde cerkezkoyden kazandiklarini cerkezkoye yatirsaydin burada istihdam saglasaydin daha iyi olurdu cerkezkoye gelip senin gibi parayi bulup kacan cok insan var birde cikmissin ayrimcilik yapiyorsun

Olgun bakış
Olgun bakış - 5 ay Önce

Ben bir mhp li olarak vahap akay diyorum trabzonlu olarak vahap akay diyorum 10 oyumuz hepsi vahap başkanına.

türbedereli
türbedereli @Olgun bakış - 5 ay Önce

SENDE VARYAA, YALANI KIRAKER GİBİ YİYOSUN MUBAREK.. YAVAŞŞ GELL..

Önce çalış sonra  konuş
Önce çalış sonra konuş - 5 ay Önce

Çorluda oturarak belediyecilik olmazdi
Olmadi . birde pişkin pişkin konuşuyorsun

doğulu
doğulu - 5 ay Önce

siz Alex'lere sahip çıksaydınız böyle bakmazdız.Yazık.

bilgin
bilgin - 5 ay Önce

gün ola harman ola neler olur neler daha çok yol var

Bumin
Bumin - 5 ay Önce

Gizli forvet Remzi var Süleymanın yanında ALi baskan


SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510