Erzurum Cağ Kebap Salonu’ndan Gazetecilere eşkıya kebabı

Güveniş Caddesi’nde Trakya’nın ilk ve tek Cağ Kebabı Salonu olarak hizmet veren Erzurum Cağ Kebap Salonu’nun sahibi Çakır Taşkın, Çerkezköy’de görev yapan basın mensuplarını ağırladı. Aile boyu cağ kebabı ile uğraştıklarını belirten Çakır Taşkın, Cağ Kebabı’nın tarihçesinden bahsederek bilinenin aksine Cağ Kebabı’nın esas isminin ‘Eşkıya Kebabı’ olduğunu söyledi. Taşkın ayrıca, Erzurum Cağ Kebap Salonu olarak cağ kebabı dışında Erzurum’a has kadayıf dolmasını da Çerkezköylülerin damak tadına sunduklarını kaydederek, ziyafetin finalini ise semaverde demlenen çayla yaptıklarını anlattı.

Erzurum Cağ Kebap Salonu’ndan Gazetecilere eşkıya kebabı
ÇerkezköyBakış - Cağ Kebabı ile başlayan, kadayıf dolması ile devam eden son olarak semaverde demlenmiş çay ile sona eren lezzetler şöleni Erzurum Cağ Kebap Salonu’nda sunuluyor.
TRAKYA’DA İLK VE TEK
Çerkezköy’e 2004’te 8’nci şube olarak açılan Erzurum Cağ Kebap Salonu Trakya’da da ilk ve tek olma özelliğini sürdürüyor. Erzurum Cağ Kebap Salonu’nun sahibi Çakır Taşkın, işletmesinde önceki gün Çerkezköy’de görev yapan gazetecileri ağırlayarak, gazetecilere Erzurum’a has Cağ Kebabı ile Kadayıf Dolma İkram etti.  
“ESAS İSMİ EŞKIYA KEBABI’’
Aile boyu cağ kebabı ile uğraştıklarını söyleyen Çakır Taşkın, Cağ Kebabı’nın tarihçesinden bahsederek bilinenin aksine Cağ Kebabı’nın esas isminin ‘Eşkıya Kebabı’ olduğunu söyledi. Cağ Kebabı’nın adını eski dönemlerde işlediği suçlardan ötürü dağlara çıkarak yaşamını sürdüren suçluların ayakla kalmak için kuzu yakalayıp, pişirmesinden aldığını söyleyen Taşkın “Eşkıya imkansızlıktan iki taş arasına bir şiş uzatarak eti çevirip pişirirmiş. Bundan dolayı eşkıya kebabı denmiş. Daha sonra modernleştikçe cağ kebabı adını almış. Cağ da yine Anadolu'da kadınların örgüde kullandığı şişlere 'cağ' denir. Buradan adını almış."diye konuştu.
“ETİ ÖZENLE HAZIRLIYORUZ’’
Cağ kebabı hazırlanmanın inceliklerinden bahsederek sözlerini sürdüren Çakır Taşkın, kuzu etini Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden temin ettiklerini söyleyerek, Trakya’dan ise kuzu eti kullanmadıklarını söyledi. Kekik ile beslenemeyen kuzuların etini yağ bağlayacağını bundan dolayı da etin koku vereceğini anlatan Taşkın, “Ancak doğu ve güneydoğu Anadolu’da kuzular doğal ortamda besleniyor. Bunun yanı sıra kekik ile beslendiklerinde etleri yağ bağlamıyor. Bizler de bundan dolayı Trakya bölgesinden kuzu eti kullanmıyoruz. İşletmemize gelen müşterilerimiz et kokusu duyamazlar, evlerinde olduğu gibi burada huzur içerisinde cağ kebabı lezzetini tadarlar.’’ dedi.  İşletmelerinde müşterilerinin beğenisine sundukları cağ kebabını kendisinin hazırladığını belirten Çakır Taşkın, “etin terbiyesini tamamen kendim yapıyorum, ustamız eti pişiriyor.’’ İfadelerine yer verdi.



banner287
“ÜRÜNLERİMİZ KATKISIZ’’
Cağ kebabının lezzetinin sırrında olduğunu anlatan Taşkın, işletmelerindeki tüm ürünlerin katkısız olduğunu belirtti. Cağ kebabı ile birlikte müşteriye sundukları  hiçbir üründe katkı malzemesi kullanmadıklarını kaydeden Çakır “Cağ kebabının yanında doğal manda yoğurdu, tatlı soğan, kızarmış biber, turşu biler ve lavaş sunuyoruz.’’ Diye konuştu.
“GÖNÜL RAHATLIĞINDA TÜKETİLEBİLİR’’
Taşkın, cağ kebabını müşteriye sunduklarında müşterinin cağ kebabını beğenmemeleri gibi bir endişe taşımadıklarını ifade ederek şöyle devam etti: “hem kendimize hem de ürünümüze güveniyoruz. Kendi evimizde gönül rahatlığı ile tükettiğimiz organik ürünleri müşterilerimizin damak tadına sunuyoruz. Bunun için çok huzurluyuz, Allah katında hesap veremeyeceğimiz bir şey yok. Müşterimiz sunumumuzdan mutlu oldukça bizler de çok daha mutlu oluyoruz’’
“LEZZETİ ÇERKEZKÖY’DE YAŞATIYORUZ’’
Çakır Taşkın, Çerkezköy’ün sanayi bölgesi olmasından dolayı müşterilerinin ağırlığının üst düzey müşteriler olduğunu söyleyerek “yerli, yabancı birçok fabrika sahibi, iş adamı, genel müdür ve fabrikaların üst düzey yöneticileri müşterilerimiz arasında bulunuyor. Bunun dışında Çerkezköy’de hizmet verdiğimiz 8 yıl boyunca Çerkezköylülerden de cağ kebabı lezzetini işletmemizde yaşıyor’’ ifadelerine yer verdi.
“KADAYIF DOLMAYI KENDİMİZ YAPIYORUZ’’
Erzurum Cağ Kebap Salonu olarak cağ kebabı dışında Erzurum’a has kadayıf dolmasını da Çerkezköylülerin damak tadına sunduklarını söyleyerek, “dolma kadayıfı kendimiz yapıyoruz, kendimiz ikram ediyoruz.’’ Dedi.  Hem Cağ kebabını hem de kadayıf dolmayı müdavimleri için dünyanın dört bir yanına gönderdiğini anlatan Taşkın, “Çerkezköy’de dünyanın dört bir yanına Erzurum kültürünü tanıttığımız için çok mutluyuz. Aynı hizmet anlayışımızla işimize saygımızı sürdüreceğiz.’’ Dedi.
“ÇAYSIZ CAĞ KEBABI OLMAZ’’
Taşkın, cağ kebabı ikramının ardından müşterilerine semaverde çay ikramında bulunduklarını söyleyerek şunları söyledi: “Çaysız kebap, kebapsız çay olmaz. Bundan dolayı da cağ kebabının ardından semaverde müşterilerimize çay ikramında bulunuyoruz.’’

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 17:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510